‏هدیه تهرانی‏

طراح لباس
طراح صحنه

هدیه تهرانی، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، در ۴ تیر سال ۱۳۵۱ در شهر تهران متولد شد. هدیه تهرانی، تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم «چهارشنبه سوری» از دهمین جشن خانه‌ی سینما (1385)، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و چهارمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای بازی در فیلم «چهارشنبه سوری» (1384)، جایزه‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم پیونگ یانگ برای بازی در فیلم «پارتی» (1381) و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هفدهمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای بازی در فیلم «قرمز» (1377)، را در کارنامه دارد.

تولد:

1351/04/04 (سن: 44 سال)
برنده 2 و نامزد 3 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «هدیه تهرانی»

بازیگر

طراح لباس

طراح صحنه

مجری طرح
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
Ads

بیوگرافی / زندگی‌نامه «هدیه تهرانی»

هدیه تهرانی با بازی در فیلم «سلطان» مسعود کیمیایی (1375)، وارد سینمای حرفه‌ای شد.

تهرانی همچنین در زمینه‌ی عکاسی و ورزش تای چی چوان فعالیت دارد و در شهریور (1392) به سمت نایب رئیس کمیته بانوان تای چی چوان منصوب شد.

هدیه تهرانی در حوزه‌های دیگری از سینما نیز فعالیت داشته‌است که از آن جمله می‌توان به مجری طرح در «نیوه‌مانگ» (1385)، سرمایه‌گذار در «شبانه» (1384)، طراح صحنه و لباس در « سه زن» (1385)، مدیر هنری در «هفت دقیقه تا پاییز» (1388) و طراح لباس در «نسل جادویی» (1385)، اشاره کرد.

تهرانی در تئاتر «این تابستان فراموشت کردم» به کارگردانی بهاره رهنما (1391)، به عنوان صدا‌پیشه حضور داشته‌است.

هدیه تهرانی در فیلم‌هایی نظیر؛ «غریبانه» (1376)، «شوکران» (1377)، «سیاوش» (1377)، «دست‌های آلوده» (1377)، «آبی» (1379)، «چتری برای دو نفر» (1379)، «کاغذ بی خط» (1380)، «خانه‌ای روی آب» (1380)، «دنیا» (1381)، «دختر ایرونی» (1381)، «جایی برای زندگی» (1382)، «دوئل» (1382)،«یه بوس کوچولو» (1383)، «هرکس سینمای خودش» (1386)، «شیرین» (1387)،«فرزند صبح» (1387)، «پل چوبی» (1390)، «قلب یخی» (1390)،«آشغال‌های دوست‌داشتنی» (1391)، «روز مبادا» (1393)، به نقش‌آفرینی پرداخته‌است.

هدیه تهرانی، نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و هشتمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای بازی در فیلم «هفت دقیقه تا پاییز» (1388)، تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم «چهارشنبه سوری» از دهمین جشن خانه‌ی سینما (1385)، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و چهارمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای بازی در فیلم «چهارشنبه سوری» (1384)، جایزه‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم پیونگ یانگ برای بازی در فیلم «پارتی» (1381) و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هفدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «قرمز» (1377)، را در کارنامه دارد.

حواشی «هدیه تهرانی» (41 حاشیه)

اولین بار او برای بازی در فیلم «روز واقعه» انتخاب شد؛ اما بعدها لادن مستوفی جای او را گرفت.
کیانوش عیاری او را برای بازی در «بودن یا نبودن» انتخاب کرد که بعدها عسل بدیعی به جای او برگزیده شد.
بازی راحت و روان او در فیلم‌های« غریبانه» و به خصوص «شوکران» تحسین منتقدان را برانگیخت.
یکی از بهترین نقش آفرینی‌هایش که منجر به دریافت سیمرغ بلورین جشنواره‌ی فیلم فجر و تندیس زرین جشن خانه‌ی سینما شد و تحسین نویسندگان و منتقدان را در پی داشت، بازی بیاد ماندنی او در«چهارشنبه سوری» بود.
مجله‌ی همشهری جوان، بعد از مهناز افشار وی را به عنوان دومین بازیگر زن پول‌ساز دهه‌ی هشتاد خورشیدی انتخاب کرد.
در آذر سال 1388 خورشیدی وی ۱۹۸ عکس خود را در طبقات مختلف خانه‌ی هنرمندان و در نمایشگاه عکس «آبان‌گان» به نمایش گذاشت. این عکس‌ها از ۵۰۰ هزار تا ۸ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود.در شهریور 1392 به سمت نایب رئیس کمیته بانوان تای چی چوان منصوب شد. این انتصاب با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد ولی از سوی مسئولین فدراسیون ووشو اعلام شد که وی سابقه مربی‌گری این رشته ورزشی را دارد.
در مراسمی در سال 1394 علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی وقت، به او و شماری دیگر از هنرمندان نشان درجه یک هنر اهدا کرد. اهدای این نشان با واکنش‌های منفی نیز همراه بود.
در حالی که وی اعلام کرد که برای برگزاری نمایشگاه عکسش ۲۲۰ میلیون تومان از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وام دریافت کرده، سخنگوی این سازمان مبلغ این وام را ۸۰ میلیون و حمید بقایی رئیس وقت سازمان، مبلغ وام را ۱۲۰ میلیون تومان اعلام کرد.
در سال 1390 و در پی شکایت طراح نمایشگاه عکسش، وی در خصوص پرونده چک برگشتی در دادگاه حاضر شد.
در جلسه‌ای که با نمایندگان رسانه‌ها در مورد نمایشگاه عکسش داشت با انتقاد سخت آنان مواجه شد و با چشمانی گریان این جلسه را ترک کرد.
در جلسه‌ای که با نمایندگان رسانه‌ها درباره نمایشگاه عکسش داشت با انتقاد شدید آن‌ها روبرو شد و با چشمانی گریان جلسه را ترک کرد.
وی و چند تن از دوستداران طبیعت در روز طبیعت 13فروردین ماه 1395، ساعت 15:30 در پارک لاله دستگیر شدند. گزارش‌ها حاکی از این است که این تجمع بدون مجوز با هدف حمایت از حقوق حیوانات بوده و ابتدا در بهارستان انجام گرفته که تجمع کنندگان توسط نیروهای انتظامی متفرق شدند و از آنجا به پارک لاله رفتند. در پارک لاله این گروه دستگیر شدند.
او منزلی قدیمی در روستای دیدنی و خوش و آب و هوای بالاجاده کردکوی به مبلغ 180 میلیون تومان از سیف الله شهریاری خریداری کرد. گفته می شود مادر هدیه تهرانی اصالتا گرگانی است و سالهای اخیر صحبتهایی در خصوص مالکیت این خانواده بر باغ روسها در مرکز گرگان به گوش می رسید.
فیلم سینمایی«یک روز دیگر» به کارگردانی حسن فتحی با بازی وی پس از چهار سال اکران شد.
شهریور ماه 91 با خبرهایی چون شایعه زندانی شدن وی، خداحافظی لادن طباطبایی از بازیگری، بلاتکلیفی دفتر تئاتر عروسکی و رونق گیشه سینماها با "کلاه قرمزی" و .... همراه بود.
فیلم سینمایی «پات»از ابتدای اردیبهشت ماه 95 در گروه «هنر و تجربه»به نمایش در آمد و قصه‌ چند روز یک سگ و سه زن در تهران را روایت می‌کند. این فیلم در خانه هنرمندان میزبان وی شد. «پات»در جشنواره های معتبری چون ورشو لهستان، توکیو ژاپن، سائوپائولو برزیل، ترنسیلوانیا رومانی، تفلیس گرجستان، واشنگتن دی سی آمریکا حضور داشته و موفق به دریافت جایزه ویژه هیات داوران جشنواره ترنسیلوانیا شده است.
وی، موسس و مدرس آموزشگاهی است که در آن ورزش «تای چی چوان»آموزش داده می شود. باشگاه او در کوچه پس کوچه های یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران واقع شده است.
خبرها حاکی ازین است که وی و چند تن از دوستداران طبیعت در روز طبیعت 13فروردین ماه 1395، در پارک لاله دستگیر شدند. گزارش‌ها حاکی از این است که این تجمع بدون مجوز با هدف حمایت از حقوق حیوانات بوده و ابتدا در بهارستان انجام گرفته که تجمع کنندگان توسط نیروهای انتظامی متفرق شدند و از آنجا به پارک لاله رفتند.در پارک لاله این گروه دستگیر شدند.
وی زمانی که قصد سفر به آلمان را داشت، تصادف شدیدی کرد و به اغما رفت و حدود شش ماه در بیمارستان بستری شد.
وی اولین بار که خودش را بر روی پرده سینما آزادی می‌بیند، آنگونه که گفته از خودش خیلی بدش می آید. او دراین باره در مصاحبه ای گفت: دفعه اول که خودم را روی پرده دیدم می خواستم بروم زیر صندلی و مخفی شوم و با خودم گفتم: وای چه قدر فاجعه ام. این احساس هنوز هم با من وجود دارد و فرق چندانی نکرده است.
همانطور که او خودش هم اعتراف می کند یک ماجراجوست و همین حس کنجکاوی و ماجراجویی پای او را به خرابی های زلزله بم، بغداد، افغانستان و کردستان عراق می‌کشاند. او خودش دراین باره گفته: هر جا ردی از ماجرا جویی و موقعیت و تجربه چیزهای بکر و تازه باشد خطر را با جان و دل می‌پذیرم و به دنبالش می‌روم. همیشه فکر می‌کنم که بهتر است بروم و ماجراها واتفاقات مختلف را از نزدیک لمس کنم.
او خاطره های عجیبی از مشهور شدن دارد از مرد جوانی که مرتب با خانه او تماس می‌گرفته وبعدها تهرانی از طریقی متوجه می‌شود که این مرد فکر می‌کند هدیه تهرانی همسرش است و از او چهارتا بچه هم دارد یا دختر جوانی که پس از فوت مادرش تصور می‌کرد که هدیه تهرانی مادر اوست و یک بارهم که تهرانی از سفر شمال برمی گشته می‌بیند که این دختر روی تخت او خوابیده است.
وی درباره خاطره هایی از مشهور شدنش در اظهاراتی بیان می‌کرد خاطره های عجیب زیادی دارد. یکی از آنها موقع کار سر فیلم دوئل بوده است که خودش می‌گوید: یک روز رفتیم بازار شهر برای خرید و موقع برگشتن متوجه شدیم جمعیت خیلی زیادی پشت سر ما راه افتاده اند و دعا می خوانند. دقیقا شبیه تظاهرات شده بود.
خیلی از مشاهیر به نگه‌داری حیوانات خانگی علاقه‌مند هستند. مثلاً معروف است که وی یک لشکر گربه کوچک و بزرگ در خانه‌اش دارد.
پس از دو سال مذاکرات پشت سر هم،کمپانی فرانسوی سرانجام موفق شد رضایت وی را در مورد بو و رایحه عطر پیشنهادی جلب کند. به این ترتیب مفاد قرارداد برای تولید عطر او در فرانسه و فروش آن در آسیا تکمیل شد. این مدت زمان البته بیش از همه نشان از سخت‌گیری همیشگی وی در مورد کارهایش داشت که کمپانی فرانسوی را مجبور کرد تا چندین بار اسانس و مواد عطر را تغییر دهد تا سرانجام عطر صورتی رنگ زنانه Love Forever او به بازار عرضه شود.
وی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام دل نوشته ای به یاد یک محیط‌ بان به نام منوچهر شجاعی منتشر کرد. هدیه تهرانی نوشت: «منوچهر شجاعی عزیز، شجاعت تو ستودنی ست که از دست رفتن دو یار دیگرت " همین دیروز "برای امان جانت هیچ ترس و تردید و درنگی نشد.. پلنگی بی سلاح شدی برای حفظ حیات، دریغ و درد.. و هزاران دلتنگ»
وی که در فیلم «عادت نمی‌کنیم»به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان به ایفای نقش پرداخت، نه در مراسم فرش قرمز این فیلم حاضر شد و نه به نشست مطبوعاتی فیلم آمد.
روی کار آمدن دولت نهم و حضور اسفندیار رحیم‌مشایی در راس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بزرگترین حاشیه عمر وی را رقم زد.
حاشیه‌ها دست از سر او برنمی‌دارند، اما گاهی خودش هم برای خودش حسابی حاشیه می‌سازد. وی تصمیم گرفت نمایشگاه عکسی با موضوع آب برپا کند و رحیم مشایی هم قول داده بود که اسپانسر این نمایشگاه باشد، انتشار عکسی از او و رحیم‌مشایی که کنار هم در یک سالن اجرای برنامه نشسته‌اند، باعث شد شایعه‌های زیادی در مورد ارتباط این دو نفر روی زبان‌ها بیفتد، حتی برخی پای عقد موقت را وسط کشیدند. نمایشگاه برگزار شد، روز اول افتتاحیه حضور مردم برای دیدن هدیه تهرانی رکوردشکن شد و در نهایت او ماند و بدهی‌های نمایشگاه، رحیم مشایی قولش را عملی نکرد. کار به شکایت و دادگاه و حتی بازداشت موقت هم کشید و حاشیه‌های این اتفاق دامن او را گرفت.
او در ایام انتخابات 88 با موضع گیری بر علیه دولت نهم، برای میرحسین موسوی تبلیغ می‌کرد و به دنبال افشای کمک مالی سازمان میراث فرهنگی به وی، به شدت مورد انتقاد همفکرانش قرار گرفت.
بین ستاره های زن، وی رکورددار جدال با حاشیه ها و شایعه هاست.
حجم شایعه های منتشرشده درباره این بازیگر، زمانی که همه او را به عنوان یک بازیگر پرکار و پولساز می‌شناختند، بیشتر بود اما زمانی که در سینما کم کار شد، تا حدودی از دست مزاحمت های شایعه سازان راحت شد. یکی از قدیمی ترین شایعه ها این بود که او می‌خواهد مجری یک شبکه ماهواره ای، به نام «صبا» شود. شبکه ای که قرار بود تریبون رسمی یک حزب باشد که البته بعدها راه اندازی اش منتفی شد. شایعه مجری گری او در این شبکه آنقدر قوی بود که خیلی از هنرمندان و سیاستمداران، در برابر آن واکنش نشان دادند.

تا قبل از کم کارشدنش شایعه ازدواج وی نیز جزو اخبار موردعلاقه زردنامه ها بود. عجیب ترین شایعه شان هم این بود که فیلمبردار «ارباب حلقه ها» از این بازیگر خواستگاری کرده است. شاخ و برگ های این شایعه هم در نوع خود جالب بود. می گفتند او در تهران با این فیلمبردار سرشناس استرالیایی آشنا شده، در فرانسه تجدید دیدار کرده و قرار است مراسم خواستگاری در تهران انجام شود.
وی بعد از مدت‌ها در مراسم تقدیر از دست اندرکاران برگزاری سی‌وسومین جشنواره فیلم‌فجر (بخش بین الملل) حاضر شد و دولت از او تقدیر کرد.
وی در اردیبهشت‌ماه 95 با انتشار مطلبی در اینستاگرام خود به علاقه مندان جدی سینما توصیه کرد که حتما به تماشای فیلم پات ساخته امیر توده روستا بروند.فیلم پات که در گروه هنروتجربه اکران شده، درباره یک سگ بود. این فیلم با استقبال بسیار خوبی در گروه هنر وتجربه، مواجه شد.
وی در میان عامه مردم هم به عنوان هنرپیشه ای با دستمزد گران شناخته شده است.
فیلمنامه‌خوب از جمله فاکتورهایی‌است که برای او بسیار مهم است. خبرها حاکی‌ست که وی بازی در فیلم «هفت دقیقه تا پاییز»را پس از رد کردن 150 فیلمنامه قبول کرده است.
اولین بار رسانه ها شایعه ازدواج این بازیگر با علی انصاریان بازیکن سالهای نه چندان دور پرسپولیس را مطرح کردند. در آن سالها انصاریان یکی از پرطرفدارترین بازیکنان پرسپولیس بود و برای خودش اسم و رسمی داشت و وی نیز در اوج دوران بازیگری‌اش بود. این شایعه اما توسط مادر او به شدت تکذیب شد.
دومین شایعه ازدواج وی با هومن بهمنش به صورت جدی در برخی رسانه ها منتشر شد. این شایعه حتی با انتشار عکسی دو نفره از او و بهمنش به واقعیت نزدیک تر شد. بهمنش در عرصه هنر فعالیت می کرد و فیلمبردار بود. شاید به همین دلیل هم بود که باور این ازدواج راحت تر به نظر می رسید اما این خبر هم تایید نشد تا برای دومین بار شایعه ازدواج یکی از مطرح ترین بازیگران زن سینمای ایران رنگ واقعیت به خود نگیرد.
خواهر بزرگترش هما مدتی در یک مجله منتقد بود در حال حاضر کار ترجمه انجام می دهد. خواهر دیگرش مهسا جراح مغز است. یک خواهر دیگر دارد به نام هدیه در آمریکا خواننده است.خواهر کوچکش در رشته طراحی شهری تحصیل کرده است.

جزئیات بیشتر درباره «هدیه تهرانی»

دیالوگ (1)

(هدیه تهرانی): - وقتی هنوز کسی توذهنت تموم نشده، به زور نمیشه تمومش کرد...

گونه | ژانر هایی که در آن فعالیت داشته است (10)

درام (11)
عاشقانه (2)
کمدی (1)
پویانمایی (1)
مستند (1)
دفاع مقدس (1)
زندگی‌نامه‌ای (1)
خانوادگی (1)
مهیج (1)
معمایی (1)

هنرمندانی که با آنان همکاری داشته است

نظرات مردم (7 نظر)


یگانه
بازیگر بسیااااار دوست داشتنی
تولدتون مبارک
0
3 هفته قبل

احسان ملکی
بازیگر زن بسیار فرهیخته و شایسته
0
23 هفته قبل

علی سهلانی
بازیگر خوب حیف اونقدر گرفنار امر و معاش هستم نمیتونم فیلم های هنرمند محبوبمو ببینم
0
24 هفته قبل

محمد امین متقی
تکرار نشدنی
0
34 هفته قبل

eezasaeidinia@yahoo.com
ایشون نیز با اومدنشون توی سینما گونه ای دیگر از چهره و شخصیت زن را در سینما نشان دادند که تا قبل از آن وجود نداشت تحسین برانگیز هستند
0
42 هفته قبل

حمیدرضا توکلی
بازیگر خوبی است اگر امکان دارد بپرسم مجرد است یامتاهل ممنون
0
53 هفته قبل

الیما نوروزپور
هدیه تهرانی؛
نگین سینمای ایران
0
1395/04/16