فریدون جیرانی

فریدون جیرانی، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، فیلم‎بردار و مجری کارشناس سابق «برنامه تلویزیونی هفت»                 سال 1330 در شهر کاشمر متولد شد.
وی تا مقطع دیپلم تحصیل کرده‎است.
جیرانی با فعالیت خود در تئاتر با بازی در نمایش «عصمت» در سال (۱۳۵۱) آغاز به کار کرد و در سال (۱۳۵۲) در سینمای آزاد مشهد عضو شد.
نامزد 1 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری فریدون جیرانی
نویسنده

کارگردان

تهیه کننده

کارشناس

مجری
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
بیوگرافی / زندگی‌نامه «فریدون جیرانی»
فریدون جیرانی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و فیلم‎بردار است. فیلم‎های وی در گیشه به فروش بالایی دست یافته و اکثرشان جنجالی بوده‌اند.

جیرانی با فعالیت خود در تئاتر با بازی در نمایش «عصمت» در سال (۱۳۵۱) آغاز به کار کرد و در سال (۱۳۵۲) در سینمای آزاد مشهد عضو شد و فیلم‎سازی در سینمای حرفه‌ای را سال (1360) با نوشتن فیلم‎نامه‎ی فیلم «آفتاب نشین‌ها» به کارگردانی مهدی صباغ‎زاده تجربه کرد

وی فعالیت در مطبوعات را با سردبیری در مجله "سینما" در سال (1370) آغاز کرد. جیرانی مدتی نیز مجری برنامه‎ی تلویزیونی معروف «هفت» بود.

فریدون جیرانی کارگردان و فیلم‎نامه‎نویس فیلم‌‎هایی نظیر؛ «مرگ تدریجی یک رویا» (۱۳۸۷)، «پارک وی» (۱۳۸۵)، «ستاره‌ها ۱: ستاره می‌شود، ستاره‌ها ۲: ستاره است، ستاره‌ها ۳: ستاره بود» (1384)، «سالاد فصل» (۱۳۸۳)، «صورتی» (۱۳۸۱)، «شام آخر» (۱۳۸۰)، «آب و آتش» (۱۳۷۹)، «قرمز» (۱۳۷۷)، «من مادر هستم» (۱۳۸۹) و «قصه پریا» (۱۳۸۹)، را برعهده داشته‎است.

فریدون جیرانی، دوره‎ی ۱۸ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین‌های سال) دهمین فیلم سال «صورتی» سال (۱۳۸۲)، نامزدی دریافت جایزه‎ی سیمرغ بلورین بهترین فیلم‎نامه «صورتی» دوره‎ی ۲۱ جشنواره‎ی فیلم فجر سال (۱۳۸۱)، نامزدی دریافت جایزه‎ی تندیس زرین بهترین کارگردانی «صورتی» دوره‎ی ۷ جشن خانه‎ی سینما «مسابقه» سال (۱۳۸۲)، نامزدی دریافت جایزه‎ی تندیس زرین بهترین فیلم‎نامه «صورتی» دوره‎ی ۷ جشن خانه‎ی سینما «مسابقه» سال (۱۳۸۲)، دوره‎ی ۱۷ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین‌های سال) دهمین فیلم سال «شام آخر)» سال (۱۳۸۱) و دوره‎ی ۱۴ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین‌های سال) نهمین فیلم سال «قرمز» سال «۱۳۷۸»، را در کارنامه دارد.

به دنبال انتشار این اخبار که «فریدون جیرانی» از برنامه «هفت» می رود، جیرانی با چند رسانه گفت‌وگو و اعلام کرد به خاطر ساخت سریالش از اجرای برنامه «هفت» انصراف می‌دهد و هیچ تذکری هم از سوی تلویزیون و «ضرغامی» به او داده نشده است.
«فریدون جیرانی»، در نشست پرسش و پاسخ فیلم «خواب‌زده‌ها» نسبت به آنچه در جلسه مطبوعاتی فیلم «امروز» و برخوردی که با «رضا میرکریمی» صورت گرفته بود، واکنش نشان داد و در پاسخ به صحبت‌های «نیما حسنی‌نسب» گفت:
«یک منتقد قرار نیست مجری صرف باشد اما این را فراموش نکنیم که اینجا جشنواره است و این جلسات پرسش و پاسخ قرار است یک مصاحبه مطبوعاتی باشد.»
«فریدون جیرانی»، درباره علاقه‌اش به اسم «تعبیر وارونه یک رویا» و شباهت نام این مجموعه به «مرگ تدریجی یک رویا» توضیح داد:
«طبیعتا وقتی کارگردانی سریالی را می‌سازد سعی می‌کند ادامه کارش را هم بسازد. «تعبیر وارونه یک رویا» را دوست دارم اما این مجموعه هیچ ربطی به «مرگ تدریجی یک رویا» ندارد و به طور کلی تمام کار با دوربین رو دست گرفته شده است و ژانر آن هم کاملا متفاوت است.»

در دنیای اینترنت
نظرات مردم (8 نظر)

سپنتا ملکی
یک کارگردان بسیارخوب.
0 لایک
0 نظر
2 ماه پیش

افسانه بانو
کارگردان خوبی هستند .‌از اینکه در تمام فیلم ها و سریالهاشون از فامیل مشرقی استفاده میکنن خوشم‌میاد
0 لایک
0 نظر
8 ماه پیش

مهنازخیراندیش
کارگردان فوق العاده خوبی هستن
0 لایک
0 نظر
10 ماه و 2 هفته پیش

سپنتا ملکی
کارگردان خوبی است
0 لایک
0 نظر
11 ماه پیش

یونس
👋👋👋👋
0 لایک
0 نظر
1396/08/07

آرمین
چرا توی آثارش برنامه ۳۵ نیست؟ چنتا مصاحبه ها از سری قبل برنامه هم منتشر نشد کلا. ولی الان که ۳۵ پخش زنده شده بهتره
1 لایک
0 نظر
1396/06/14

غــــریبه
کارگردان حرفه ای
دوس دارم کاراشو
1 لایک
0 نظر
1396/05/20

سیدمجتبی
جیرانی دو نکته مثبت داره به نظرم
یکی اینکه کارگردانی بلده! چیزی که برخی از کارگردانان فعلی ندارند! یعنی نمیتوانند فیلمشان را روایت کنند
دوم اینکه دوست داره مخاطب به هیجان و سرگرمی فیلمش فکر میکنه!
1 لایک
0 نظر
1396/02/03