نقد سریال ایرانی
جدی‌ترین شوخی‌ها
کوروش بامدادی: بهروز شعیبی بدون هیچ ادعایی و شاید خیلی آماتور گونه، از این نگاه انتقاد می‌کند و شاید فقط چند نفر را به فکر وادارد و این همان رسالت یک هنرمند است؛ ایجاد تغییر در جامعه‌اش، به‌سوی بهتر شدن.
2 روز قبل
کاریکاتور دانشگاه!
جواد صفایی: باید پرسید آیا نگاهی که امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب به دانشگاه و دانشجو دارند، صرفا در نمایش یک دانشجوی معصوم و دور از اشتباه است که خود را از هرگونه فعالیت اجتماعی و سیاسی به دور می‌داند یا آنکه به دنبال دانشگاهی چمران‌ساز هستند که با تمام توانایی‌های علمی، در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی نیز سرآمد جبهه انقلاب و شخصیت محبوب همه طیف‌های فرهنگی و سیاسی جامعه می‌شود؟
6 روز قبل
پر بازیگر ناموفق
راد شهبازی: سریال گلشیفته شاید به خوبی آثار قبلی شعیبی مثل سیانور و دهلیز نباشد ، اما اثر قابل دفاعی است که توانسته به بسیاری از مشکلات اجتماعی نیز اشاره کند و تاحدی بیننده را راضی نگه دارد .
10 مرداد 1397
پایان موردانتظار
مهرداد داوودی: نقد قسمت شانزدهم سریال شهرزاد فصل سوم: سریال در سکانس پایانی با جای دادن برخی دیالوگ‌ها تلاش می‌کرد به‌مان بفهماند که رابطه بین شهرزاد و فرهاد همچنان سر جایش است اما این دو قرار است با وجود این عشق دور از هم باشند. شاید تمام رسالت این سکانس نشان دادن تنهایی مطلق شهرزاد با مرگ قباد و ترک فرهاد بود.
09 مرداد 1397
ضدقهرمان گردن کلفت
مهرداد داوودی: نقد قسمت پانزدهم سریال شهرزاد فصل سوم: قباد در لایه‌های شخصیتش ذات معصومی دارد که انگار تنها شهرزاد از آن خبر دارد و دقیقا به همین دلیل است که شهرزاد تصمیم می‌گیرد برای نجات زندگی‌ او حتی روبروی فرهاد هم قرار بگیرد.
09 مرداد 1397
ساختارشکنی
مهرداد داوودی: نقد قسمت چهاردهم سریال شهرزاد فصل سوم: درادامه سریال شاهد ایجاد رابطه عاطفی میان شهرزاد و قباد هستیم. رابطه‌ای که از لحاظ پی‌رنگ به سختی با عقل جور درمی‌آید. اما در ادامه همین رابطه دلیلی برای یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های داستان و کل سریال می‌شود.
09 مرداد 1397
کارآگاهی ماوراالطبیعی
مهرداد داوودی: نقد قسمت سیزدهم سریال شهرزاد فصل سوم: با پرداخت به خرده داستان‌ها، حذف درست شخصیت‌ها و روایت محکم، تبدیل به یکی از بهترین اپیزودهای این سریال شد. این اپیزود با این که از مشکلاتی هم رنج می‌برد اما به خوبی مخاطب را درگیر می‌‌کند و با پایان‌بندی خود به مخاطب هفت روز وقت می‌دهد تا برای چند اپیزود باقی‌مانده‌ی سریال، فرضیه‌پردازی کند.
08 مرداد 1397
کش دادن
مهرداد داوودی: نقد قسمت دوازدهم سریال شهرزاد فصل سوم: سریال شهرزاد حالا به نقطه‌ای رسیده است که چند خط داستانی مهمش سر راه یکدیگر قرار گرفته‌اند و این موضوع باعث پیچدگی‌هایی در داستان خواهد شد. سریال در این چند قسمت پایانی فرصت دارد با دوری از مشکل‌های خود، به پایانی متفاوت برسد.
08 مرداد 1397
انتقادات سیاسی اجتماعی
کوروش بامدادی: نقد و بررسی قسمت دهم سریال گلشیفته: مهم‌ترین نقطه طنز «گلشیفته» تا امروز انتقادات اجتماعی و سیاسی آن است که هوشمندانه در لفافه پیچیده شده است تا کسی را نرنجاند اما آن‌قدر شفافیت دارد که پیامش را منتقل کند.
07 مرداد 1397
پایان‌بندی واقع‌گرایانه
مهرداد داوودی: نقد قسمت دهم سریال شهرزاد فصل سوم: یکی از بهترین نکات این اپیزود نپرداختن به خط‌های داستانی کناری است. شاید هوشنگ همچنان بتواند در اتفاقات سریال تاثیرگذار باشد اما با توجه عدم حضور شهرزاد در کانون خانواده‌اش، هوشنگ یک مهره‌ی سوخته محسوب شود. در نتیجه نپرداختن به خط‌های داستانی که نمی‌توانند تاثیری بر روند سریال داشته باشند، فضا را برای پرداخت‌های بهتر فراهم می‌کند.
07 مرداد 1397
لبخند ممنوع
مهرداد داوودی: نقد قسمت نهم سریال شهرزاد فصل سوم: تمرکز اصلی را روی خرده اتفاقات درونی داستان قرار داده است و به سیر تحولی کاراکترها می‌پردازد. در کنار این موضوع، به دلیل رخ دادن چندین اتفاق، به احتمال بالا در آینده‌ای نزدیک شاهد پیشرفت‌های قابل توجه‌ای در طول سریال خواهیم بود که آغازشان از همین اپیزود شکل گرفته است.
07 مرداد 1397
تم سیاسی اجتماعی
مهرداد داوودی: نقد قسمت هشتم سریال شهرزاد فصل سوم: برخی از خرده داستان‌های شکل گرفته را به منظور پیشبرد داستان به سمت کامل شدن حرکت داد؛ خرده داستان‌هایی که به هم مربوط هستند و به احتمال بالا در یک نقطه به سرانجام خواهند رسید. قسمت هشتم سریال شهرزاد نه تنها در پرداخت بُعد عرض در قصه‌گویی موفق است، بلکه در بُعد طول و پیشبرد کلی قصه هم عملکرد خوبی دارد.
07 مرداد 1397
روندی منطقی
محمد صادق شجاعی: نقد قسمت هفتم شهرزاد فصل سوم: سریال شهرزاد برای چندمین بار ثابت کرد که از قوانین معمول در بین سریال‌های داخلی پیروی نمی‌کند. هم‌اکنون این سریال در مسیری قرار گرفته که نمونه آن را تا‌کنون در بین آثار ایرانی مشاهده نکرده‌ایم.
07 مرداد 1397
از بین بردن مانع بزرگ
محمدصادق شجاعی: نقد قسمت ششم شهرزاد فصل سوم: این قسمت سریال از کلیشه‌ها استفاده می‌کند، مقدمه‌چینی طولانی‌اش خسته‌کننده ظاهر می‌شود و بهره‌گیری بیش از اندازه از تکنیک‌های فیلم‌برداری به نقطه ضعف تبدیل می‌شود، اما به دلیل تمرکز روی دو خرده‌داستان مهم و کنار زدن یکی از مهم‌ترین و تاثیر‌گذار‌ترین شخصیت‌هایش، به قسمتی تبدیل می‌شود که جز‌ء بر‌ترین‌ها محسوب نمی‌شود، اما قدمی بزرگ در راه تغییر و تحول داستان به شکلی غیر‌منتظره و هیجان‌انگیز بر‌می‌دارد.
05 مرداد 1397
موتور حوادث روشن شد
محمدصادق شجاعی: نقد قسمت پنجم شهرزاد فصل سوم: بخش‌هایی از داستان هستند که با وجود تمام مشکلات از جمله ریتم پر فراز و نشیب، توجه بیش از اندازه به شخصیت‌های فرعی و فراموش کردن شخصیت‌های اصلی، سکانس‌های تکراری که خسته‌کننده‌تر از همیشه ظاهر می‌شوند و پرداختن به خرده‌داستان‌ها و تم‌های متعدد، باعث می‌شوند سومین فصل سریال شهرزاد همچنان ارزش وقت گذاشتن و تماشا کردن را داشته باشد.
05 مرداد 1397
مقدمه‌چینی
محمدصادق شجاعی: نقد قسمت چهارم شهرزاد فصل سوم: سریال شهرزاد تا‌کنون مخاطب را عادت داده است که زندگی مشترک شهرزاد و فرهاد را در آرمانی‌ترین و عاشقانه‌ترین حالت ممکن به مشاهده بنشیند. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که به راحتی می‌توانستیم سکانس‌های این دو شخصیت را بدون آنکه به سریال لطمه‌ای وارد شود، کنار بگذاریم.
05 مرداد 1397
دور از حاشیه‌
کوروش بامدادی: نقد و بررسی قسمت نهم سریال گلشیفته: «گلشیفته» از آنجایی هنوز برگ برنده را در اختیار دارد که پیش‌بینی مسیر و مقصد نهایی برای بیننده مشکل است و با پیشی گرفتن روایت از کاراکترها و بیننده تضمینی است که همچنان باید با «گلشیفته» همراه باشیم تا سرنوشت داستان زنان بدون مردان و مردان بدون زنان«گلشیفته» را دریابیم.
04 مرداد 1397
اختلاف بین سه شخصیت اصلی
محمدصادق شجاعی: نقد قسمت سوم سریال شهرزاد فصل سوم:اما مهم‌ترین ویژگی قسمت سوم از سومین فصل سریال شهرزاد، دقایق پایانی آن است. جایی که تنها صدای شهرزاد شنیده نشده و حضور او به چند دیالوگ فمنیسیتی خلاصه نمی‌شود. در این قسمت جنگ بین شهرزاد، قباد و فرهاد جدی‌تر از همیشه دنبال می‌شود.
02 مرداد 1397
حال و هوای شوخ‌وشنگ
کوروش بامدادی: نقد و بررسی قسمت هشتم سریال گلشیفته: پایان قسمت هشتم، نشان می‌دهد که نه شعیبی و نه نویسندگانش کارشان با روایت «گلشیفته» تمام نشده است. قسمت هشتم درست جایی تمام می‌شود که بیننده‌ای که تا این لحظه همیشه یک‌قدم از کاراکترها پیش بوده است، حالا باید پا به‌پای آن‌ها سرنخ‌ها را دنبال کند.
02 مرداد 1397
خیال پردازی‌های ماورایی
محمدصادق شجاعی: نقد قسمت دوم سریال شهرزاد فصل سوم: دومین قسمت از فصل سوم سریال شهرزاد در کنار اشکالاتی که خصوصا در سکانس‌های خیال‌پردازی به چشم می‌آیند، روند منطقی را در پیش گرفته است که فعلا برای قضاوت در مورد آن کمی زود است. اما در دو قسمت اخیر نشان داده است که می‌توان به اینده آن امیدوار بود، زیرا بسیاری از اشکالات فصل دوم را تکرار نکرده است.
01 مرداد 1397