مختارنامه

‏مختارنامه‏ (1390)
‏Mokhtarnameh‏

8.3
رای شما:
0/10
بر اساس رای 731 کاربر
60 دقیقه
تاریخی, زندگی‌نامه‌ای
آی‌فیلم
آرشیوی

خلاصه داستان سریال تلویزیونی مختارنامه
مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه، مختاربن ابوعبیده ثقفی است که پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشکار کرد و موفق شد…

آهنگ تیتراژ سریال مختارنامه
مشاهده همه
پخش آنلاین موزیک
دانلود آهنگ

متن آهنگ تیتراژ ابتدا اکبر سلطانعلی

برخیز که شور محشر آمد
این قصه ز سوز جگر آمد
برخیز که شور محشر آمد
این قصه ز سوز جگر آمد

برخیز که با نوای نی باز
شمس و قمری دگر بر آمد
وای چه نالید نی و عرش بگرید
که عالم از این غم شرر آمد

برخیز که شور محشر آمد
این قصه ز سوز جگر آمد
برخیز که شور محشر آمد
این قصه ز سوز جگر آمد
نمایش بیشتر
آهنگ تیتراژ مختارنامه با صدای اکبر سلطانعلی
مهدی فیاضی‌کیا: شاید به میرباقری نشود خرده گرفت. سبکِ کاری او بازنماییِ نمایشی است و نه تحلیل. شرارت در عمرسعد و ابن زیاد، از کدام منشأ نشأت می‌گیرد؟ اعتقاد مختار به آل علی، از کجاست؟ تردیدش از کجاست؟ او کجای قضیه ایستاده؟ شاید به جای مختارنامه، باید «روزگارِ مختار» را ساخت.
هادی حق‌پرست : مختارنامه از آن محدود سریال‌هایی است که در طول سه دهه انقلاب اسلامی می‌توان به آن دل سپرد و پای تماشای آن، چه با تخمه و میوه و چه با کاغذ و قلم نشست. میرباقری موفق می‌شود در اثر خود سخنی جهانی بگوید اما فرم ملی را همچون حافظ و سعدی حفظ کند.
مازیار وکیلی: رای من روزهای محرم و شب‌های قدر از میرباقری جدا نیست. مردی که تمام سرمایه هنرهای تصویری ما از مذهب است. درخشان و با صلابت و ایستاده در اوج. مثل لحظه مرگ مالک اشتر نخعی که وقت مرگ فرمان علی(ع) را در دست داشت و آن را با همان مردانگی بالا گرفت تا همه بدانند مالک برای چه جان داده است.
پوران درخشنده: شخصیت‌های زن این سریال با واقعیت فاصله بسیار دارند و ما آنها را بیشتر از طریق گریم و لباس می‌شناسیم نه نقش و حضور تاثیرگذاری که در حوادث دارند.
در قسمتی از این سریال ماجرای رفتن حضرت ابوافضل العباس به سمت فرات و برگشتن دو قطع شدن دستان و پاره شدن مشک آب نشان داده می شد که متاستفانه سانسور شده
موسیقی تیتراژ شروع و پایانی سریال «مختارنامه» برداشتی است از نغمه‌های سوگ و ماتم خنیاگران بوشهری که به خوبی در این سریال به کار گرفته شده و با فضای کلی‌آهنگ عجین شده است.
«داریوش ارجمند» با انتقاد به سریال «مختارنامه» بیان داشت:
«مختار برای نظام و کشور ما به این اندازه ارزشمند نبود که برای ساخت سریالش 12 سال وقت گذاشته و 66 میلیارد تومان هزینه صرف شود و در آخر سریال نیز به دروغ نحوه کشته شدن مختار را گونه دیگر نشان دادند.»
سوتی های سریال مختارنامه (0 سوتی)
(فریبرز عرب‌نیا): تزویر سکه ای دو رو است که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
عوام خدایش را می بینند و اهل معرفت ابلیش اش.
تزویر به شما امان میدهد تا مقاومت تان را بشکند. پس از غلبه، شک نکنید! گردن تان را خواهد شکست!
(رضا کیانیان): هر گاه سخنی دیدی که بود راز ، بگیر زبان گاز، تا نکنی سخن ساز، چون قفس عمرت میشود باز و مرغ جان ات کند پرواز!                            
(فریبرز عرب‌نیا): مرحبا کیان! عقل های تاریک همیشه مغلوب دل های روشن اند. این روشن دلی ات از برکات گوهری است که از عمق دریای درد شکار کرده ای. مبارکت باشد.
(فریبرز عرب‌نیا): عوض کردن تخت در این کاخ وصله ای ناجور نیست. شکوه و عظمت این قصر در مقابل سادگی ما وصله ای ناجور است.
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

سریال ارزش یک بار دیدن را دارد؟


سریال از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


تیم بازیگران، نقش‌ها را خوب بازی کردند؟


داستان و ساختار سریال غیرتکراری و جدید بود؟


حرف و پیام سریال، مفید و ارزشمند هست؟


مسائل مطرح در سریال جزو دغدغه‌های شما نیز هست؟


فضای این سریال با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای سریال مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید
ارزیابی مردم از سریال مختارنامه (از مجموع 149 رای)

ارزش تماشا
9.3
خوش ساخت
9.0
بازیگری
9.1
خلاقانه
8.6
محتوای مناسب
8.8
موضوع ملموس
7.6
مناسب خانواده‌
8.7
مناسب کودکان
6.0
در دنیای اینترنت
رای شما:
0/10
حداقل کارکتر بررسی: 0 /60
بررسی‌های مردم درباره سریال مختارنامه (247 بررسی)
حمید ارضی
بهترین اثر استاد میر باقری و یکی از پانزده سریال برتر تاریخ تلویزیون ایران خدا کنه پروژه سلمان فارسی هم خوب باشه
4 لایک
0 نظر
6 ماه و 1 هفته پیش
مجتبی امین سیچانی مختارنامه داستانی واقعیست و در این داستان نکته ای که آشکار است این است که در فیلم میرباقری ، عشق جای خود را به ایمان و اعتقاد داده به شکلی که در شخص مختار این ایمان و اعتقاد آتش انتقام را در وجودش افروخته . اگر مختارنامه و یوسف پیامبر ( دوفیلمی که با هم کلید خورد و با فاصله زمانی از هم به پخش در آمدند) مقایسه کنیم میبینیم که یوسف پیامبر یک سر و گردن از مختارنامه بالاتر است و مخاطب بیشتر پوسف پیامبر را می پسندد چرا؟
به این دلیل که یوسف پیامبر به دور از دیالوگ های قلمبه و ثلمبه در دل خود عاشقانه ای واقعی راتوام با زندگینامه ای که واقعیت داشت به تصویر کشید، یعنی به تصویر کشیدن چالشها و فراز و فرودهایش بسیار بجا و خوب انجام شده اما مختارنامه بیشتر به جنگ طبی و کشت و کشتار پرداخته و این ضعفی است که تماشاگر را میرنجاند.
درسته که مختارنامه بر اساس واقعه عاشورا تنظیم و تولید شده اما دیدگاه کارگردان بیشتر خون خواهی شخصیت مختار بوده و بر زندگی او زیاد تمرکز نداشته. این امر این فیلم را بیشتر به فیلمی جنگی تبدیل کرده تا به یک فیلم ایمانی و اعتقادی .
مهمتر اینکه هزینه صرف شده برای این فیلم بسیار غیر واقع بینانه بوده چرا که یوسف پیامبر در همان برهه زمانی تولید و یک هشتم این فیلم هزینه داشته است.
0 لایک
1 نظر
8 ماه و 3 هفته پیش
رضا
آقای محترم این اثر هنری سریال است نه فیلم
1 لایک
8 ماه و 3 هفته پیش
محمد شیراز
آقا چرا توی این فیلما صورت بعضیاشونو نشون نمیدن!یا مثل پیرزنای دوره قاجار یه نقاب روی صورتشونه یا اینکه جای صورتشونو مهتابی و یا پرژگتور کار گذاشتن...خخخخخخ
0 لایک
1 نظر
10 ماه و 2 هفته پیش
سفوف
۰درد
0 لایک
1 هفته قبل
محمد شیراز
کاشکی بازم از این نمونه فیلما بسازن.آقا چقدر فیلمایی که همش جر و دعوای خونوادگیه...بازم از این نمونه آثار بسازن تا بشینیم و تخمه بشکنیم و بخندیم.از فیلمای برره هم خنده دارتره....تو را به همونایی که واسشون فیلم میسازین بازم از اینجورا فیلما بسازین....آقا ما که خیلییییی کیف میکنیم...قبل از اینکه شروع بشه همدیگرو خبر میکردیم و هی نگاه میکردیم و از بس خندهمون میگرفت اشکمون در میومد.روز بعدشم دم دکونامون هی تعریف این فیلما رو میکردیم و میخندیدیم.روز بعدیم که بچه ها مدرسه میرفتن میدیدیم دارن ادای دیالوگ گفتن اونارو در میارن و به سر و کول هم میپرن. دمت گرم میرباقری و اونایی که اینجو فیلما میسازین...کاراتون از مدیری و عطاران و غفوریانم با حالتره.خخخخخخخ(کمدینا که دیگه نیستن لااقل شما این نمونه آثار بسازین. یادتون نرهها حتما بسازین)
1 لایک
2 نظر
10 ماه و 2 هفته پیش
علی فیلم بین
خب شما و دار و دسته تون آدمای سالمی نیستین و تعادل روحی ندارید وگرنه حماسه ی عاشورا و قیام برای خون خواهی حادثه ی کربلا جا برای گریه و تفکر بسیار داره...
بهتره به سفاهت و کوته فکری خودتون بخندید...
3 لایک
10 ماه و 2 هفته پیش
روشا
عه!
سفاهت و کوته فکری دیگه چیه علی
0 لایک
7 ماه و 3 هفته پیش
محمد جمالی
قطعا آدم کثیفی هستی که اینطوری راجب واقعه عاشورا حرف میزنی
2 لایک
9 ماه و 1 هفته پیش
ارشیا
تو داری راجب زیباترین سریال ایرانی اینجوری حرف میزنی این راجب امام حسین ساخته شده اون زمان ادبیات این شکل بوده برو سوادتو تکمیل کن اقا پسر
2 لایک
10 ماه و 3 هفته پیش
محمد شیراز
از نوع بازیگری پیداس همونا یک مشت لات و اوباش و جنگ طلب بیش نبودن
0 لایک
0 نظر
10 ماه و 3 هفته پیش
علی فیلم بین
حیف منظوم که یک فردی مثل شما داره توش لاطائلات میگه.
2 لایک
10 ماه و 3 هفته پیش
ارشیا
گزافه گویی ممنوع کوچولو
1 لایک
10 ماه و 3 هفته پیش
سفوف
حیف نون که تو شکم حیوونی مثل تو کثیف میره
0 لایک
1 هفته قبل
مشاهده بررسی‌های بیشتر