سید داود میر‌باقری

‏سید داود میر‌باقری‏
Seyyed Davood Mirbagheri


داود میرباقری، کارگردان، تدوینگر، نویسنده و بازیگر تلویزیون وسینما، سال 1337 در شاهرود متولد شد.
وی فارغ‎التحصیل رشته‎ی مهندسی معدن از "دانشگاه پلی تکنیک تهران" است.
میرباقری پس از گذراندن یک دوره‎ی سه ساله هنرآموزی تئاتر در «تئاتر شهر» فعالیتش را آغاز کرد. وی سینما را با نویسندگی و کارگردانی فیلم «آدم برفی» تجربه کرد.
داود میرباقری، جایزه‎ی پنجمین فیلم سال «آدم برفی» از دوره‎ی ۱۲ منتخب نویسندگان و منتقدان (۱۳۷۶)، را در کارنامه دارد.

سوابق کاری سید داود میر‌باقری
نویسنده
کارگردان
بازیگر
تدوینگر
طراح ایده و طرح
مدیر فیلم برداری
مهمان
در سومین جشنواره‎ی عمار که در دی ماه (1392) برگزار شد از داوود میرباقری، بهزاد بهزادپور و رحیم مخدومی تقدیر شد. وحید جلیلی، رئیس شورای جشنواره عمار در این مراسم ضمن تشکر از این چهره‎ها درباره‎ی داوود میرباقری گفت: «آقای میرباقری حق زیادی برگردن سینما، تلویزیون و فرهنگ ما دارد. یکی از جنبه‌های تقدیر ایشان، این است که او اولین فردی است که حضرت عمار را در سریال «امام علی(ع)» نشان داده و به درستی روشنگری ایشان را تصویر کرده‎است. در کنار این موضوع آقای میرباقری فضایل و دستاوردهای زیادی را برای سینما و تلویزیون انقلاب داشته‌اند.»
نادر طالب‌‎زاده، دبیر سومین جشنواره‎ی فیلم عمار، در تقدیر از میرباقری گفت: «آثار میرباقری در جهان اسلام اثرگذار بوده و بسیاری از مسلمانان بیننده آثار این هنرمند ایرانی هستند.»
میرباقری که ساخت سریال‎های تاریخی – مذهبی را با «مسافر ری» آغاز کرد، با سریال «امام علی(ع)» مخاطب عام خود را یافت، پس از آن سریال «معصومیت از دست رفته» را ساخت که در سال‎های (1383) و (1384) در تلویزیون پخش شد. میرباقری علاوه بر آن در دهه‎ی‎ (1380) قصد ساخت پروژه «سلمان فارسی» را داشت که با مشکل روبه‎رو شد. وی که 10 سال با «سلمان فارسی» همسفر بود و برای این پروژه پژوهش انجام داد به دنبال ممانعت از ساخت این پروژه و علاقه‎مندی وی برای ساخت پروژه‎ای پیرامون واقعه‏‎ی عاشورا، ساخت «مختارنامه» را پیشنهاد داد. میرباقری از سال (1383) سریال «مختارنامه» را آغاز کرد که در سال (1388) پایان یافت و مهرماه (1389) از شبکه اول سیما پخش شد. ساخت این‎گونه آثار کاری سخت و بزرگ است تا جایی که ابراهیم حاتمی‎کیا، کارگردان فیلم «چ» (فیلمی که در مورد شهید چمران ساخته شده و در اسفندماه (1392) در خانه‎ی این شهید مورد تقدیر قرار گرفت)، کار داوود میرباقری را در روایت تاریخ تشیع بسیار سخت و بزرگ توصیف کرد و گفت: «کاری که امروز داوود میرباقری در حوزه‎ی تاریخی انجام می‌دهد، کار بسیار سخت و مهمی است و فیلم‎سازی در تاریخ کار آسانی نیست و خیلی مدعی دارد.»
میرباقری در گفتگو با هفته‎نامه «پنجره» درباره‎ی یکی از ویژه‌‎ترین تجربیات خود در زمینه‎ی فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی گفت: «روزی که قرار بود، لانه‎‎ی جاسوسی آمریکا به وسیله‎ی دانشجویان مسلمان گرفته شود، من هم یکی از اعضای گروه برنامه‌‎ریزی بودم اما روز پیش از عملیات، به ‌واسطه‎ی تمرین فشرده در کلاس‌های تئاتر، آن‎قدر خسته بودم که صبح خواب ماندم و وقتی بیدار شدم و به خیابان آمدم که دیدم، کار از کار گذشته و دانشجویان سفارتخانه را تسخیر کرده‌اند. بعدها فکر کردم، شاید در آن خواب، مصلحتی بوده تا من را از مسایل و جریان‎های سیاسی، دور کند.
من جزء برنامه‎ریزان رده بالا نبودم اما کاملا در جریان بودم و می‎دانستم قرار است چنین عملیاتی انجام شود. حتی در کلاس‎‎های توجیهی هم حضور داشتم تا جایی‎که بچه‎‎ها خودشان را برای درگیری احتمالی و حتی کشته‎شدن آماده کرده بودند.»
میرباقری در گفتگو با هفته‎نامه «پنجره» درباره‎ی آغاز فعالیت سینمایی خود گفت: «در همان دوران 3 ساله‎ای که در دوره‎ی آموزشی نمایش حضور پیدا کردم، کم‎ کم به این نتیجه رسیدم که می‎توانم بنویسم و نمایشنامه «ایوان مدائن» را نوشتم. در آن دوره مرحوم بیژن مفید کلاس‎‎های نویسندگی را اداره می‎کرد ولی بیشترین مطالب پیرامون فن نمایش و نوشتن نمایشنامه را در کلاس‎‎های تحلیل نمایش که استادش آقای بهروز غریب‎‎پور بود فرا گرفتم. نمایشنامه «ایوان مدائن» را هم برای اولین‎بار به ایشان دادم تا بخوانند و نظرشان را اعلام کنند. یک هفته صبر کردم دیدم آمد، درس داد و رفت. پیش خودم گفتم شاید فرصت نکردند بخوانند.
هفته‎ی بعد هم همین‎گونه گذشت تا رسید به هفته‎ی سوم که دیگر طاقت نیاوردم و گفتم: استاد من نوشته‎ای به شما دادم و می‎خواهم نظرتان را بدانم. مکثی کردند و گفتند: واقعا خودت نوشتی؟ گفتم: بله، چطور؟ گفت: از کسی هم کمک نگرفتی؟ گفتم: این نتیجه آموخته‎‎های من از این کلاس‎هاست و می‎خواهم راهنمایی‎ام کنید. بازهم مکثی کردند و گفتند: فقط بنویس. گفتم: استاد یعنی چی؟ گفت: اگر این حرف‎‎ها که می‎زنی راست است فقط بنویس که قطعا آدم موفقی در این حوزه خواهی بود. این برخورد خیلی من را امیدوار کرد. بعد از پایان تحصیلات وارد امور تربیتی مدارس شدم که باز هم فعالیت‎هایم متمرکز بر نمایش بود. از طریق همین سلسله نمایش بود که به ‎واسطه‎ی تهیه‎ی‎ یک گزارش از کار وارد تلویزیون شدم. نخستین کار حرفه‎‎ای من هم اجرای تلویزیونی «ایوان مدائن» بود. کار دوم من در ادامه‎ی همین مسیر «آینه خیال» بود که اساسا نمایشنامه‎ای بود که می‎شد روی صحنه هم اجرا کرد و مختص تلویزیون نبود. این کار را خودم کارگردانی کردم و نسبتم را با دنیای نمایش در همین کار فهمیدم. پس از ‎آن‎هم سومین کارم «اسکندر، شاه مغلوب» نام داشت.»
کارگردان سریال «مختار‌نامه» گفت: من هیچوقت به یاد نمی آورم که نوشته ای را از سر تکلیف نوشته باشم
نظرات مردم (17 نظر)
علیرضا خالقوردی
ایشون عشقه افتخار شاهروده
باعث سربلندی شهرمظلوم شاهروده
کاش همه عزیزان شاهرودی مثل ایشون باشند و پرچم این شهر و بالا ببرند وگرنه همه در حال پایین کشیدن این پرچمند
3 لایک
0 نظر
1400/08/14
محمد
فقط فیلم آدم برفی خوب بود
2 لایک
0 نظر
1400/06/12
احمد بهروزی
سلام من دست ایشان را می بوسم و از ایشان سپاسگزارم به خاطر ای فیلمای عالی که ساختند کور بشه چشم آدم های حسود و کودن و نفهم که قدر این چنین گوهر هایی را نمی د ونن
2 لایک
0 نظر
1399/06/09
اسلایم
عالی
1 لایک
0 نظر
1398/06/08
علی فیلم بین
سازنده ی دست طلای ایرانی استاد میرباقری توی پروژه حضرت خدیجه موفق باشی.
1 لایک
3 نظر
1397/07/24
فاطمه نژاده
پروژه جدیدشون سلمان فارسیه
1 لایک
1397/07/24
علی فیلم بین
توی پروژه های فیلم سینمایی جدید ترین برنامه کاری داود میرباقری حضرت خدیجه است.
1 لایک
1397/07/24
فاطمه نژاده
پروژه سینمایی بله درسته
1 لایک
1397/07/25
پرزیوال
امام علی آشغال ترین کارش بود و مختارنامه بهترینش
0 لایک
1 نظر
1397/06/22
علی فیلم بین
اگه انتقادی هم داری مودبانه بیان کن. آشغال یعنی چی؟
1 لایک
1397/07/19
علی فیلم بین
خیلی عااااااااااااااالیه.
1 لایک
0 نظر
1397/06/10
یونس یزدی نیا
اصلا خیلی عالی میسازه دمش گرم
3 لایک
0 نظر
1396/06/15
❤آلما❤
اصلا این کیه با این چشم های عدسی که داره و اون سیبیل های کلفتش به نظر میاد لات باشه نه کارگردان موفق بشه ایشاالله
0 لایک
3 نظر
1396/05/06
آلما _ام_حامی هنرمندان>3
بی ادب محترمانه حرف بزنی چیزی ازت کم میشه
بعدم تو کی هستی
چرا با اسم من اومدی
0 لایک
1396/05/06
آلما _ام_حامی هنرمندان>3
بیا دستتو بده به من ببرمت جلو اینه چشم عدسی و واضح ببینی
بابات اینجوریه که همرو مثل بابات می‌بینی
معلومه تو چه خانواده ای تربیت شدی سر تا پات عقده اس بدبخت
0 لایک
1396/05/07
علی فیلم بین
واقعا بی شعور هستی.
0 لایک
1397/06/10
آلما _ام_حامی هنرمندان>3
ان‌شاءالله موفق باشن
1 لایک
0 نظر
1396/05/06