مسعود کیمیایی

مسعود کیمیایی، کارگردان، تهیه‎کننده، تدوینگر، طراح صحنه و فیلمنامه‌نویس، سال ۱۳۲۰ در تهران متولد شد.
وی دیپلم متوسطه را از دبیرستان "بدر" گرفته‎است.
مسعود کیمیایی فعالیت سینمایی خود را در سال (۱۳۴۵) با دستیاری مرحوم ساموئل خاچیکیان در فیلم «خداحافظ تهران» آغاز می‌کند.
مسعود کیمیایی، جایزه‎ی بهترین کارگردانی در دومین جشنواره‎ی سینمایی سپاس تهران برای فیلم «قیصر» (۱۳۴۸)، جایزه‎ی ویژه‎ی منتقدان برای فیلم «جرم» در بیست و نهمین جشنواره‎ی فیلم فجر (۱۳۸۹)، جایزه‌ی بهترین فیلم به مفهوم مطلق و بهترین کارگردانی جشنواره‎ی سینمایی سپاس تهران برای فیلم «داش‌آکل» (۱۳۵۰) و جایزه‎ی بهترین فیلمنامه‎ی انجمن بین‌المللی فیلم تاشکند برای فیلم «داش آکل» (۱۹۷۱)، و بسیاری جوایز دیگر را در کارنامه دارد.
تولد: 1320/05/07 (سن: 77 سال)
برنده 1 و نامزد 5 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری مسعود کیمیایی
نویسنده

کارگردان

تهیه کننده

طراح صحنه

تدوینگر

بازیگر
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
بیوگرافی / زندگی‌نامه «مسعود کیمیایی»
مسعود کیمیایی در روز ۷ مرداد ۱۳۲۰ در کوچه‎ی سیدابراهیم خیابان ری تهران زاده شد. پس از آن به ترتیب در کوچه‎ی دردار، آصف‌الدوله، سقاباشی، عین‌الدوله و سرانجام در خیابان بهار ساکن شد. وی دو خواهر و یک برادر دارد. دیپلم متوسطه را از دبیرستان "بدر" گرفت. بعد از پایان دبیرستان کم‌کم وارد عوالم روشن‎فکری شد و همراه چند تن از دوستان علاقه‌مند، گروه انتشارات "طرفه" را بنیاد نهاد. از همان دوره به موسیقی هم علاقه‌مند شد و چند ساز مانند پیانو و گیتار را در حد غیرحرفه‌ای می‌نوازد. اما بیشترین کشش و علاقه‎ی وی به سینما بود.

وی تاکنون، نخست با گیتی پاشایی (آهنگساز و خواننده ۱۳۷۰–۱۳۴۸)، که حاصل آن پولاد کیمیایی بود و پس از آن با گوگوش، خواننده‎ی سرشناس (۱۳۸۲–۱۳۷۰) ازدواج کرد.

کیمیایی تحصیلات آکادمیک کارگردانی ندارد. تمام آموخته‌های تکنیکی و فنی وی از سینما به حضور در گروه دستیاران فیلم «قهرمانان» به کارگردانی ژان نگولسکو و دستیاری ساموئل خاچیکیان در فیلم «خداحافظ تهران» محدود می‌شود. بهروز وثوقی، نعمت حقیقی، اسفندیار منفردزاده و محمد تراب‎نیا چهره‌های اثرگذار بر روی آثار و فعالیت مسعود کیمیایی بودند.

کیمیایی از چهره‌های بحث‌انگیز و جنجالی سینمایی است. وی با ساخت فیلم «قیصر» در سال (۱۳۴۸) برای نخستین بار دو قطب هنری و تجاری سینما را به هم پیوند داد و از آغازگران موج‎نو در سینما بود. اغلب آثار کیمیایی در ژانر اجتماعی-سیاسی است. وی علاوه بر فعالیت‌های سینمایی، نوشتن رمان و شعر را نیز تجربه کرده‌است.

مسعود کیمیایی فعالیت سینمایی خود را در سال (۱۳۴۵) با دستیاری مرحوم ساموئل خاچیکیان در فیلم «خداحافظ تهران» آغاز می‌کند.

فیلم «گوزن‌ها» که به زعم بسیاری بهترین فیلم کیمیایی است، در سال (۱۳۵۴) ساخته می‌شود و دو تیپ مختلف از قهرمان را در کنار هم قرار می‌دهد که در نهایت مکمل شخصیت هم می‌شوند. به باور بسیاری این فیلم به‌همراه قیصر مهمترین آثار کیمیایی پیش از انقلاب را شامل می‌شوند. «غزل» فیلم بعدی وی که اقتباسی از کتاب نویسنده‎ی معتبر خورخه لوئیس بورخس است، شاید متفاوت‌ترین و عجیب‌ترین فیلم کارنامه‎ی کیمیایی باشد. پس از آن سفر سنگ را در سال (۱۳۵۶) می‌سازد که به‌نوعی جنبه‌ای پیشگویانه درباره‎ی انقلاب ایران به خود می‌گیرد.

کیمیایی فیلمنامه‎ی تمامی آثارش را خودش نوشته و همچنین تدوین و طراحی‎صحنه و لباس تعدادی از فیلم‎هایش نظیر؛ «گروهبان»، «ردپای گرگ»، «مرسدس و فریاد»، را نیز خود به عهده داشته‌است.

کیمیایی بعد از انقلاب کارگاه آزاد فیلم را بنیان نهاد. کیمیایی در سال (۱۳۸۷) با همکاری اصغر فرهادی «محاکمه در خیابان» را می‌سازد.

از مسعود کیمیایی کتاب‎هایی نظیر؛ «جسدهای شیشه‌ای» (۱۳۸۰) انتشارات آتیه، «زخم عقل» دی ماه (۱۳۸۲) نشر ورجاوند، «حسد» برزندگی عین‎القضات (۱۳۸۴) و «سرودهای مخالف ارکستر بزرگ ندارد» (۱۳۹۴) اختران، به چاپ رسیده‎است.

مسعود کیمیایی کارگردانی فیلم‎هایی نظیر؛ «بیگانه بیا» (۱۳۴۷)، «قیصر» (۱۳۴۸)، «رضا موتوری» (۱۳۴۹)، «داش‌آکل» (۱۳۵۰)، «بلوچ» (۱۳۵۱)، «خاک» (۱۳۵۲)، «گوزن‌ها» (۱۳۵۳)، «پسر شرقی» (۱۳۵۴)، «غزل» (۱۳۵۵)، «اسب» (۱۳۵۵)، «سفر سنگ» (۱۳۵۶)، «خط قرمز» (۱۳۶۱)، «تیغ و ابریشم» (۱۳۶۴)، «سرب» (۱۳۶۷)، «دندان مار» (۱۳۶۸)، «گروهبان» (۱۳۶۹)، «ردپای گرگ» (۱۳۷۰)، «تجارت» (۱۳۷۳)، «ضیافت» (۱۳۷۴)، «سلطان» (۱۳۷۵)، «مرسدس» (۱۳۷۶)، «فریاد» (۱۳۷۷)، «اعتراض» (۱۳۷۸)، «سربازهای جمعه» (۱۳۸۲)، «حکم» (۱۳۸۳)، «رئیس» (۱۳۸۵)، «محاکمه در خیابان» (۱۳۸۷)، «جرم» (۱۳۸۹) و «متروپل» (۱۳۹۲)، را برعهده داشته‎است.

مسعود کیمیایی، جایزه‎ی بهترین کارگردانی در دومین جشنواره‎ی سینمایی سپاس تهران برای فیلم «قیصر» (۱۳۴۸)، نامزدی دریافت جایزه‎ی شرکت در جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم «قیصر» (۱۳۴۸)، جایزه‌ی بهترین فیلم به مفهوم مطلق و بهترین کارگردانی جشنواره‎ی سینمایی سپاس تهران برای فیلم «داش‌آکل» (۱۳۵۰)، نامزدی دریافت جایزه‎ی بهترین آنونس بخش مسابقه‎ی مواد تبلیغاتی فیلم‌ها از هشتمین جشنواره‎ی فیلم فجر برای فیلم «سراب» (۱۳۶۸)، جایزه‎ی بهترین فیلمنامه‎ی انجمن بین‌المللی فیلم تاشکند برای فیلم «داش آکل» (۱۹۷۱)، جایزه‎ی مدال نقره جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم مانهایم-هایدلبرگ برای فیلم «غزل» (۱۹۷۶)، جایزه‎ی بهترین کارگردانی جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم قاهره برای فیلم «سفر سنگ» (۱۹۷۹)، جایزه‎ی پلاک طلایی سازمان بین‌المللی سینمای کاتولیک برای فیلم «سفر سنگ» (۱۹۷۹)، جایزه‎ی بهترین فیلم از دید انجمن منتقدان و نویسندگان فیلم ایران برای فیلم «دندان مار» (۱۹۹۱)، نامزدی دریافت جایزه‎ی خرس طلایی جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم «دندان مار» (۱۹۹۱)، جایزه‎ی تقدیر ویژه‎ی جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم «دندان مار» (۱۹۹۱)، جایزه‎ی ویژه‎ی هیئت داوران جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم مونترال برای فیلم «دندان مار» (۱۹۹۱)، نامزدی دریافت جایزه‎ی هوگو طلایی جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم شیکاگو برای فیلم «دندان مار» (۱۹۹۱)، نامزدی دریافت جایزه‎ی شیرطلایی جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم ونیز برای فیلم «گروهبان» (۱۹۹۲)، تندیس زرین بهترین طراحی‎صحنه و لباس از اولین دوره‎ی جشن خانه‎ی سینما برای فیلم «سلطان» (۱۳۷۵)، نامزدی دریافت جایزه‎ی سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی برای فیلم «اعتراض» (۱۳۷۸)، تندیس حافظ بهترین فیلم جشنواره‎ی دنیای تصویر و هنر برای فیلم «محاکمه در خیابان» (۱۳۸۷)، جایزه‎ی ویژه‎ی منتقدان برای فیلم «جرم» در بیست و نهمین جشنواره‎ی فیلم فجر (۱۳۸۹)، جایزه‎ی سیمرغ بلورین بهترین فیلم در بیست و نهمین جشنواره‎ی فیلم فجر برای فیلم «جرم» (۱۳۸۹) و نامزدی دریافت جایزه‎ی سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه در بیست و نهمین جشنواره‎ی فیلم فجر برای فیلم «جرم» (۱۳۸۹)، را در کارنامه دارد.

گفته می‌شود کیمیایی با نام مستعار نصرت فرزانه برای اولین آلبوم گوگوش بعد از خروج از ایران، یعنی آلبوم «زرتشت» ترانه‌سرایی کرد. خروج گوگوش از کشور و به دنبال آن تور کنسرت‌های گوگوش جنجال‌های زیادی را به دنبال داشت ولی آنچه که همگان بر آن اتفاق نظر دارند نقش کیمیایی در خارج شدن گوگوش از کشور و شکستن سکوت ۲۰ ساله‎ی اوست.
شایعات زیادی درباره‎ی همکاری کیمیایی با سعید امامی وجود داشت که وی آنها را تکذیب کرد و تلویحاً سینا مطلبی را عامل انتشار آن دانست.
وی یکی از آثار تئاتر خود به نام «شب روشن» را هم مدعی است که از الهامات صادق هدایت ساخته‎است محمدعلی سپانلو در این باره گفته‎است این حرف آقای کیمیایی کذب محض است، آقای کیمیایی در آن زمان هیچ شهرتی نداشت که بخواهد با این جمع همراه باشد. وی اولین فیلمش را در سال (۱۳۴۷) ساخت، در حالی‌ که فروغ در سال (۱۳۴۵) از دنیا رفت. حالا می‌گوید شخص دیگری هم بوده که شریک جرم پیدا کند؟ وی در زمان مرگ فروغ جوانکی بیش نبود و گذشته از این، مگر می‎شود با مرده محرم شد؟ مگر مادر فروغ می‎گذاشت چنین اتفاقی رخ بدهد؟ این حرف‎ها دروغ است و من نمی‎دانم هدف کیمیایی از زدن این حرف‎ها چیست.
در دنیای اینترنت
نظرات مردم (9 نظر)

فاطی*
کارگردان با تجربه ایران
0 لایک
0 نظر
4 ماه و 1 هفته پیش

عسلی
عالی حرف نداری♥♥
0 لایک
0 نظر
6 ماه و 2 هفته پیش

دریا
ببخشید ببخشید منظوم حسن فتحی و امیرحسین فتحی رو فراموش کردید در این قسمت
0 لایک
0 نظر
7 ماه پیش

توماج
استادی بی بدیل که واقعا در طول تاریخ خیلی بهش ظلم کردند
0 لایک
0 نظر
7 ماه و 4 هفته پیش

عماد رجایی
عالییییی
0 لایک
0 نظر
11 ماه پیش

عماد رجایی
عالییییی
0 لایک
0 نظر
11 ماه پیش

..روژان..
آقای کیمیایی تولدتون رو تبریک میگم.
0 لایک
0 نظر
1396/05/07

مهران
سینما یعنی شما
قاب یعنی شما
کاش همیشه باشی استاد
سینما بی شما تا ابد لنگ میزنه
2 لایک
0 نظر
1395/08/23

سبحان مهدیزاده
پادشاه کارگردانی ایران
2 لایک
0 نظر
1395/06/30