پوری بنایی

‏پوری بنایی‏
Puri the building


پوری (صدیقه) بنایی، بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر،سال ۱۳۱۹ در اراک متولد شد. وی دارای مدرک تحصیلی دیپلم است. پوری بنایی فعالیت سینمایی‌اش را در سال (۱۳۴۳) با بازی در فیلم «عروس فرنگی» به کارگردانی نصرت‎الله وحدت آغاز کرد.

سوابق کاری پوری بنایی
پوري بنايي صورت بسيار معصومي دارد و در زمان فيلم‎هايش به آواگاردنر ايران معروف بود چون شباهت خيلي زيادي به آواگادنر داشت و از معصوميت صورتش و بازي‎هاي قشنگي كه داشت در فيلم‎هاي زيادي ازش استفاده مي‎شد.
بنایی مي‎گويد: در« خداحافظ تهران» كيميايي دستيار خاچيكيان بود و در اين كه مي‎خواهد اولين‎كار بلندش را بسازد با بهروز وثوقي خيلي صحبت كرد. اين بود كه روزي بهروز آمد و گفت كه كيميايي قصه‎اي دارد به نام «قيصر» و دوست دارد منو تو با هم بازي كنيم. درآن زمان شباويز و كيميايي شريك بودند و براي شروع كار صدهزارتومان كم داشتند كه من آن مبلغ را وام گرفتم و «قيصر» كليد خورد. در قرارداد من براي «قيصر» سي هزارتومان دستمزد داشتم و قرار شد در پايان فيلم‎برداري پرداخت كنند و اين اتفاق هرگز رخ نداد.
پوري بنايي در مورد اولين حضور سينمايي‎اش چنين مي‎گويد: روزي آقاي وحدت كه نسبت دوري هم با ما دارند در منزلمان ميهمان بود و به من گفت كه تو براي رلي كه من دارم تيپ مناسبي داريد و از من خواست كه نقش «عروس فرنگي» را بازي كنم و اين اولين‎كار سينمايي من بود.
آقاي وحدت موفق شد رضايت پدر پوري بنايي را براي بازي در فيلم‎هايش جلب كند. بلافاصله ابراز تمايل كارگردانان و تهيه‎كنندگان براي بازي وی درفيلم‎هايشان افزايش يافت.
نظرات مردم (3 نظر)
فرید بهرامی
امیدوارم دوباره به سینما برگردید.
0 لایک
0 نظر
1399/03/08
فرید بهرامی
چقدر جوان ماندن ایشون. اصلا باورم نمیشه که ۸۱ سال سن داره، انگار یه زن ۵۰ ساله ست.
0 لایک
0 نظر
1399/03/08
علی گوهری فلاح
هر جا هستن شادو پیروز باشن
1 لایک
0 نظر
1398/09/10