پوری بنایی

‏پوری بنایی‏
Puri the building


پوری (صدیقه) بنایی، بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر،سال ۱۳۱۹ در اراک متولد شد. وی دارای مدرک تحصیلی دیپلم است. پوری بنایی فعالیت سینمایی‌اش را در سال (۱۳۴۳) با بازی در فیلم «عروس فرنگی» به کارگردانی نصرت‎الله وحدت آغاز کرد.

سوابق کاری پوری بنایی
پوري بنايي صورت بسيار معصومي دارد و در زمان فيلم‎هايش به آواگاردنر ايران معروف بود چون شباهت خيلي زيادي به آواگادنر داشت و از معصوميت صورتش و بازي‎هاي قشنگي كه داشت در فيلم‎هاي زيادي ازش استفاده مي‎شد.
بنایی مي‎گويد: در« خداحافظ تهران» كيميايي دستيار خاچيكيان بود و در اين كه مي‎خواهد اولين‎كار بلندش را بسازد با بهروز وثوقي خيلي صحبت كرد. اين بود كه روزي بهروز آمد و گفت كه كيميايي قصه‎اي دارد به نام «قيصر» و دوست دارد منو تو با هم بازي كنيم. درآن زمان شباويز و كيميايي شريك بودند و براي شروع كار صدهزارتومان كم داشتند كه من آن مبلغ را وام گرفتم و «قيصر» كليد خورد. در قرارداد من براي «قيصر» سي هزارتومان دستمزد داشتم و قرار شد در پايان فيلم‎برداري پرداخت كنند و اين اتفاق هرگز رخ نداد.
پوري بنايي در مورد اولين حضور سينمايي‎اش چنين مي‎گويد: روزي آقاي وحدت كه نسبت دوري هم با ما دارند در منزلمان ميهمان بود و به من گفت كه تو براي رلي كه من دارم تيپ مناسبي داريد و از من خواست كه نقش «عروس فرنگي» را بازي كنم و اين اولين‎كار سينمايي من بود.
آقاي وحدت موفق شد رضايت پدر پوري بنايي را براي بازي در فيلم‎هايش جلب كند. بلافاصله ابراز تمايل كارگردانان و تهيه‎كنندگان براي بازي وی درفيلم‎هايشان افزايش يافت.
در دنیای اینترنت
نظرات مردم (4 نظر)
فرید بهرامی
سینمای ایران قدر ایشون رو ندانست.
ای کاش تا قبل از مرگ یکبار دیگه در فیلمی ایفای نقش کند.
0 لایک
0 نظر
1 هفته قبل
فرید بهرامی
امیدوارم دوباره به سینما برگردید.
0 لایک
0 نظر
1 ماه و 2 هفته پیش
فرید بهرامی
چقدر جوان ماندن ایشون. اصلا باورم نمیشه که ۸۱ سال سن داره، انگار یه زن ۵۰ ساله ست.
0 لایک
0 نظر
1 ماه و 2 هفته پیش
علی گوهری فلاح
هر جا هستن شادو پیروز باشن
1 لایک
0 نظر
7 ماه و 1 هفته پیش