علیرضا داوودنژاد

‏علیرضا داوودنژاد‏
Alireza Davoodnejad


علیرضا داوودنژاد، کارگردان، تهیه‌کننده، نویسنده، تدوین‌گر، عکاس، طراح صحنه و بازیگر تلویزیون و سینما، سال 1332 در شهر تهران متولد شد.
وی دارای مدرک تحصیلی دیپلم است.
داوودنژاد فعالیت سینمایی را به‌عنوان نویسنده با همکاری در نوشتن فیلم‌نامه‌ی فیلم «عطش» به کارگردانی ایرج قادری (1351) آغاز کرد.
علیرضا داوودنژاد، تندیس جشن خانه‌ی سینما، تقدیرنامه‌ی هیأت داوران جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم زنگبار، جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران جشنواره‌ی فیلم فجر، تقدیرنامه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر، جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم سه قاره نانت، سیمرغ بلورین جشنواره‌ی فیلم فجر، و بسیاری جوایز دیگر را نیز در کارنامه دارد.

برنده 4 و نامزد 12 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری علیرضا داوودنژاد
نویسنده
کارگردان
تهیه کننده
تدوینگر
مدیر فیلم برداری
بازیگر
طراح صحنه
عکاس
مجری طرح
«علیرضا داودنژاد»، جایزه ویژه هیئت داوران برای فیلم «فراری» در جشنواره فیلم فجر 1395 را دریافت کرد.
«علیرضا داودنژاد»، می گوید که معمولا فیلم‌هایش را از روی فیلم های دیگر نمی‌سازد. این فیلم‌ها محصول دریافت و آگاهی و مهارتهای شخصی خودش است. به همین دلیل این درونیات شخصی همراه با اوست و به طور طبیعی به فیلم‌هایش منتقل می‌شود. معتقد است که تقلید ملال آور است ولی وقتی خلاقیت وارد کار میشود کار لذت بخش می شود. ابداع و خلاقیت آدم را زنده می‌کند.
معتقد است که بازتولید کلیشه‌ها بعد از مدتی به تکرار، ملال و زوال می‌انجامد. بنابراین باید جریانی باشد که دائم این کلیشه‌ها را به روز کند، کلیشه‌ها را بشکند و از نو بسازد و افق‌های تازه را روی سینما باز کند.
«علیرضا داودنژاد»، آدمی است به‌روز (از تمامی محصولات اپل، یکی‌اش در دفترش پیدا می‌شود!) خلاق، شعرخوان (با این که از فوتبال هیچ نمی‌داند، ولی درست مثل غلام پیروانی هر جمله‌اش را با شعری آذین می‌کند)، پرانرژی و خستگی‌ناپذیر. زندگی و کارش باهم درآمیخته است ولی سینما را دوست دارد. و خودش می گوید علاقه بسیار زیادی به نوه اش دارد.
از ساختن فیلم لذت می‌برد. ساختن فیلم، علی‌رغم همه سختی‌ها و رنج‌ها, او را سرحال می کند. وقتی یک صحنه را می‌گیرد و خوب درمی‌آید، انگار به همه آرزوهایی که در دنیا داشته‌ است، رسیده و هیچ چیز را با آن عوض نمی‌کند.
«علیرضا داوودنژاد»، در ساختمانی به شدت قدیمی در محله سهروردی زندگی میکند که وقتی از بیرون می‌بینی‌اش، حدس می‌زنی همین چند روز آینده با پتک و کلنگ می‌افتند به جانش! در همین ساختمان فرسوده‌ حال، کنار تندیس‌ها و سیمرغ‌های بلورینش مینشیند، با آی‌پدش خبر‌ها را چک میکند، با دستگاه‌های دیجیتال تازه به بازار آمده فیلم میگیرد و قاب می بندد، سوژه مینویسد و فیلمنامه فیلم دلخواه بعدی‌اش را آماده میکند تا وقت هست. آن همایش‌ها و کنفرانس‌ها و گردهمایی‌ها بماند برای اهلش!
علیرضا داوودنژاد کارگردان با سابقه سینما و تلویزیون اعتراضات تندی را به نحوه اکران فیلمش دارد و می گوید همه چیز دست به دست هم داد تا فیلمش دیده نشود.
هنوز کسی برای «علیرضا داوودنژاد» نظری نگذاشته است. اولین نفری باشید که نظر می‌دهید
نظرات مردم (0 نظر)