مختارنامه

‏مختارنامه‏

 (1390)
8.4
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 318 کاربر

سریال تلویزیونی

60 دقیقه
تاریخی, زندگی‌نامه‌ای
آی‌فیلم

خلاصه داستان سریال مختارنامه

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه، مختاربن ابوعبیده ثقفی است که پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشکار کرد و موفق شد…

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
نقد پوران درخشنده بر زن‏‌های مختارنامه / نقد شفاهی
پوران درخشنده: شخصیت‌های زن این سریال با واقعیت فاصله بسیار دارند و ما آنها را بیشتر از طریق گریم و لباس می‌شناسیم نه نقش و حضور تاثیرگذاری که در حوادث دارند.
Ads

داستان سریال تلویزیونی مختارنامه

خلاصه داستان

مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه، مختاربن ابوعبیده ثقفی است که پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشکار کرد و موفق شد…

حواشی سریال تلویزیونی «مختارنامه» (20 حاشیه)

از حواشی مهم سریال «مختارنامه» که با توجه به موضوع آن قابل پیش بینی هم بود، به مطرح شدن دو بحث اختلافات شیعی و سنی و ایران و اعراب می‌توان اشاره کرد. البته محل رویش و پرورش این دو حاشیه نیز همانطور که معلوم است رسانه‌های کشورهای عربی و اهل سنت است.
پخش سریال «مختارنامه» با واکنش برخی علمای اهل سنت رو به رو شد. در همین راستا علمای «الازهر مصر» به پخش مجموعه تلویزیونی مختارنامه در ایران، به دلیل اهانت به صحابه پیامبر اسلام(ص) از جمله عبدالله بن زبیر اعتراض کردند.
«محمد رفاعه الطهطاوی»، سخنگوی رسمی «الازهر»، در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت:
«با اهانت به صحابه رسول‌‌الله(ص) و همسرانش مخالف است.»
وی از کمیته تقریب بین مذاهب در ایران خواست برای جلوگیری از ایجاد فتنه مذهبی فوری اقدام نماید.
آیت‌الله العظمی «مکارم شیرازی» در واکنش به اظهارات علمای اهل سنت در خصوص سریال «مختارنامه» گفت:‌
«اگر بدون تعصب به مطالعه تاریخ بپردازیم، بسیاری از مسایل برای ما حل و تکلیف روشن خواهد شد، بنابراین نباید چشم‌مان را بر تاریخ ببندیم.»
دیگر بازتاب رسانه‌ای مذهبی پخش سریال «مختارنامه» شایعه‌ای بود که به نقل از «مولوی عبدالحمید» امام جمعه اهل سنت زاهدان در برخی از سایت‌های اینترنتی داخلی و خارجی منتشر شد. در خبر اول آمده بود:
«امام جمعه اهل تسنن سیستان و بلوچستان در جلسه‌ای که با حضور علما و سران طوائف اهل سنت برگزار گردیده طی اظهاراتی فتوای حرمت دیدن سریال مختارنامه را اعلام نمود. او گفته است که دیدن تلویزیون در ساعت پخش این سریال برای زنان مطلقا حرام بوده، اما مردان می‌توانند در همین ساعت از دیگر برنامه‌های صدا و سیما استفاده کنند.»
اما این خبر به سرعت تکذیب شد. سایت مسجد مکی زاهدان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مولوی عبدالحمید دیدن مولوی سریال مختارنامه را حرام اعلام نکرده است.
در روز‌های 24 و 25 بهمن ماه سال 89 اولین قسمت عربی سریال «مختارنامه» ازشبکه بین المللی «آی فیلم» روی ماهواره‌های «عرب ست»، «نایل ست» و «هات برد» پخش شد وبینندگان کشورهای مختلف عربی، صدها پیام تشکر را برای وب سایت شبکه بین المللی فیلم و سریال عربی ارسال کردند.
سریال «مختارنامه» دارای ۷۰۰ سکانس است که ۱۰۰ سکانس آن مربوط به ۵ جنگ بزرگ این فیلم هستند.
در سریال «مختارنامه» ۱۱۰ بازیگر اصلی و ۴۰۰ بازیگر فرعی بازی می‌کنند.
بودجه ساخت مجموعه تاریخی «مختارنامه» از سوی «داوود میرباقری»، کارگردان این سریال در همایش «قیام تا قیام» ۲۰ میلیارد تومان اعلام شد.
عمده مراجع تقلید شیعه نسبت به احتمال نمایش چهره عباس بن علی(ع) نظر نامساعدی داشتند و از میان آنها آیت‌الله «حسین وحیدخراسانی» واکنش شدیدی نشان داد و در این راستا قسمت کشته شدن عباس ابن علی(ع) از مجموعه «مختارنامه» سانسور شد.
«مختارنامه» از فروردین سال1383 در «احمدآباد مستوفی» واقع در جنوب غربی اتوبان آزادگان تهران کلید خورد. این محل لوکیشن اصلی سریال یعنی مکه و کوفه را شامل می‌شد.
بجز لوکیشن اصلی، لوکیشن‌های دیگر سریال «مختارنامه» در شهرهایی چون «ورامین»، «آبادان»، «شاهرود» و «شهرک سینمایی»، «آران»، «بیدگل»، «شوشتر»، «شهریار»، «تاکستان» و «قزوین» قرار داشت.
«مختارنامه» در 200 لوکیشن داخلی و خارجی و در مساحتی بیش از 24 هکتار به تصویر کشیده شد.
سریال «مختارنامه» به طریق 35 میلی‌متر و در قالب 40 قسمت 45 دقیقه‌ای تولید شد. تبدیل این سریال از 35 میلی‌متر به دیجیتال و اصلاح رنگ و تصاویر آن برای نخستین‌بار در لابراتوار صداوسیما به انجام رسید. درحقیقت این لابراتوار با این سریال تجهیز شد و بعد‌ها سریال‌هایی مانند کلاه پهلوی در آنجا تدوین شد.
سریال «مختارنامه» توسط «حسن میرباقری» و «محمد بیرانوند» نوشته و در سال 1380 توسط «داوود میرباقری» بازنویسی شد. در سال‌های 81 و 82 این سریال وارد مرحله پیش‌تولید و چند‌ ماه بعد در فروردین سال 83 فیلمبرداری کار آغاز شد.
اولین گزینه‌ی «داوود میرباقری» کارگردان سریال «مختارنامه» برای نقش مختار در این سریال «جمشید هاشم‌پور» بود.
پس از پاسخ منفی این بازیگر برای بازی در این سریال پیشنهاد اجرای این نقش به «علیرضا شجاع نوری» دومین گزینه داوود میرباقری داده شد. اما درنهایت با وجود گزینه‌های عنوان‌شده، ایفای نقش مختار به «فریبرز عرب‌نیا» داده شد.
مرحوم «داوود رشیدی» در خصوص نقش خود در سریال «مختارنامه» گفت:
«تا به حال دو بار در سریال‌های میرباقری نقش پدر زن مختار را بازی کرده‌ام و امیدوارم ایشان در کار بعدی خود نقش دیگری برای من در نظر بگیرند.»
«داریوش ارجمند» در خصوص شخصیت «مختار» گفت:
«من رفتار مختار را رفتاری شیعی نمی‌دانم زیرا وی که خود را مدعی رهروی از امام علی(ع) می‌دانست نمی بایست قاتلان امام حسین(ع) و یارانش را به آن شکل مجازات می‌کرد زیرا شما می‌دانید که رفتار امام علی‌(ع) با ضاربش چقدر منصفانه بود.
«داریوش ارجمند» با انتقاد به سریال «مختارنامه» بیان داشت:
«مختار برای نظام و کشور ما به این اندازه ارزشمند نبود که برای ساخت سریالش 12 سال وقت گذاشته و 66 میلیارد تومان هزینه صرف شود و در آخر سریال نیز به دروغ نحوه کشته شدن مختار را گونه دیگر نشان دادند.»
موسیقی تیتراژ شروع و پایانی سریال «مختارنامه» برداشتی است از نغمه‌های سوگ و ماتم خنیاگران بوشهری که به خوبی در این سریال به کار گرفته شده و با فضای کلی‌آهنگ عجین شده است.
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این سریال لذت می برید؟


بیننده‌ی پیگیر این سریال هستید؟


سریال ارزش یک بار دیدن را دارد؟


حین پخش، تمام توجه‌تان به سریال است؟


مسائل مطرح در سریال جزو دغدغه‌های شما نیز هست؟


سریال از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای این سریال با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای سریال مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از سریال مختارنامه (از مجموع 53 رای)


سرگرم‌کننده
9.4
جذاب
9.4
ارزش تماشا
9.5
درگیر کننده
9.3
موضوع ملموس
7.9
خوش ساخت
9.4
مناسب خانواده‌
9.0
مناسب کودکان
7

نظرات مردم (51 نظر)


طاها مزینانی
عالی
0
1 هفته قبل

مهنا
بیسته بیست
0
2 هفته قبل

پرسپولیس
مختارنامه رو هرکی ندیده باشه از دنیا عقبه من که فکر کنم بیش تر از بیست بار دیده باشمش و با هربار نگاه کردنش بیشتر از قبل ازش لذت می برم
1
2 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
دقیقا
0
2 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
سریال خوبی بود
0
3 هفته قبل

غریبه
بسیار بسیار عالی و بی نظیر و خیلی جذاب
0
3 هفته قبل

رضا
فوق العاده بود
0
7 هفته قبل

پارسا
آدم تحت تاثیر قرار میگیره ارزش 20 بار دیدنو داره .
0
13 هفته قبل

پرهام
برای همیشه چاودانه است
0
15 هفته قبل

فاطی
برخیز ک شور محشر آمد...
یک شاهکار عاشورایی ب معنای واقعی...
مخصوصا موسیقی ب یاد ماندنیش
0
27 هفته قبل

مصطفی
یکی از بهترین فیلم های تاریخی عمرم بود که نگاه کردم
0
28 هفته قبل
مشاهده موارد بیشتر