خوک

‏خوک‏ ( 1396)
‏PIG‏

7.2
رای شما:
0/10
بر اساس رای 56 کاربر
کمدی, فانتزی
اکران شده در 1397/02/12

خلاصه داستان فیلم سینمایی خوک
«حسن» (با بازی «حسن معجونی»)، خشمگین است. او مدتی است موفق به فیلم ساختن نشده. ستاره‌ی محبوبش (با بازی «لیلا حاتمی»)، صبر ندارد و می‌خواهد با کارگردانان دیگر همکاری کند. همسرش (با بازی «لیلی رشیدی»)، دیگر عاشقش نیست. دخترش (با بازی «آیناز آذرهوش»)، بزرگ شده و دیگر مستقل است. مادرش (با بازی «مینا جعفرزاده») پیر شده و کم‌کم حافظه خود را از دست داده. مزاحم جذابی (با بازی «پریناز ایزدیار»)، او را هر جا می‌رود تعقیب می‌کند و اصرار دارد حسن او را وارد دنیای سینما کند.

هومن نشتائی: مانی حقیقی به طور جذاب و دقیقی به مبحث «رسانه و معایب»ش پرداخته است. مانی حقیقی در این فیلم به طور «جاافتاده»‌ای مبحث رسانه و فضای مجازی را باز کرده است. تاثیرات آن روی زندگی «مردمِ امروز» را تشریح کرده است، و بصورت خلاقانه و استفاده از فضای فانتزی فیلم‌ش، معایب و مضرات‌ش را بازگو کرده است.
شایان شفایی: همانطور که پیش از این مطرح شد، خوک را نباید ساده انگاشت. خوک فیلمی است که با دید عمیق و نگاهی ثانویه، تعابیر و تحلیل‌های متفاوت و ارزشمندی از آن حاصل می‌شود که هر کدام با سبک و سیاق خاص خودشان یادآور بخشی از زندگی و جامعه امروزی می‌شود.
راد شهبازی: تنها نقطه ضعف فیلم ، این است که ایده اولیه درخشان حقیقی (قاتل سریالی) ، در همان مرحله خام اولیه باقی می‌ماند و کلیت داستان به همین موضوع محدود شده و چندان به آن اشاره ای نمی‌شود .
دبورا یانگ: فیلم خوک با فیلم های کنعان، پذیرایی ساده و کارگران مشغول کارند ، به رقابت می پردازد، داستانی غیرعادی پیرامون زندگی کارگردان ناامیدی که بدلیل بودنش در لیست سیاه نمی تواند فیلم بسازد.
12 اسفند ماه سال 1396 مادر «شهیدقاسمی‌دانا»، در رابطه با اظهار «لیلا حاتمی»، در جشنواره «فیلم برلین»گفت:
«از خانم «لیلا حاتمی»، بابت دفاع از اغتشاش‌گران شکایت می‌کنم. از همه مادران و همسران «شهدا»، دعوت می‌کنم که به این حرکت بپیوندند.»
«پروانه معصومی»، نسبت به اظهارات سیاسی «لیلا حاتمی»،اسفند ماه سال 1396 در نشست خبری «جشنواره برلین»، فیلم سینمایی «خوک»، واکنش نشان داد و گفت:
«مگر درکشورهای دیگر اعتراض را با بوسه جواب می‌دهند؟ خانم حاتمی چرا سعی می کنید در هر چیزی دخالت کنید؟ این خانم اگردوست ندارند بروند جای دیگر زندگی کنند».
«شهاب اسفندیاری»، عضو «شورای پروانه نمایش وزارت ارشاد»، پس از دیدن فیلم سینمایی «خوک»، در رابطه با این فیلم نوشت:
«فیلم سینمایی «خوک»، یکی از رادیکال‌ترین فیلم‌های ایرانی در هجو ابتذال و سیاست‌زدگی، برخی فضاهای هنری و روشنفکری است، ماجرای کارکتر اصلی فیلم، با بازی درخشان «حسن معجونی»، تداعی‌کننده وضعیت مضحک «جعفر پناهی» است.
گاف های فیلم خوک (0 گاف)
من میرم با تیر ، با تبر و با گلوله بر می گردم ! اول تورو می کشم بعد اون سعیدی حمال و ...
(حسن معجونی): چیزی که تو این شهر فراوونه ، لونه ست
جزئیات بیشتر از فیلم خوک
پخش کننده: ...
میزان فروش: 1،185،104،000 تومان
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


فیلم از لحاظ فنی و هنری باکیفیت ساخته شده است؟


تیم بازیگران، نقش‌ها را خوب بازی کردند؟


داستان و ساختار فیلم غیرتکراری و جدید بود؟


حرف و پیام فیلم، مفید و ارزشمند هست؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می‌کردید؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید
ارزیابی مردم از فیلم خوک (از مجموع 20 رای)

ارزش تماشا
8.2
خوش ساخت
8.2
بازیگری
10
خلاقانه
10
محتوای مناسب
10
تفکربرانگیز
6.8
مناسب خانواده‌
5.9
مناسب کودکان
1.9
بررسی‌های مردم درباره فیلم خوک (43 بررسی)
فیلم بین تاریخ توزیع در شبکه نمایش خانگی: اواخر اسفند
توزیع کننده: تصویر گستر پاسارگاد
0 لایک
2 نظر
2 هفته قبل
فیلم بین قرار بود تا آخر دی توزیع بشه ولی حالا شده اواخر زمستان، باز همین هم قطعی نیست
0 لایک
2 هفته قبل
ممدرضا
حسن ایز قاتل!
سینمای مانی حقیقی با چند فیلم آخرش نشان داد که دچار بی قیدی شده است. بی قیدی ای که در اژدها وارد میشود به اوج میرسد و با پنجاه کیلو آلبالو میفهماند که مانی حقیقی هیچ ترسی در تجربه گرایی ندارد.
خوک آخرین ساخته مانی حقیقی آن آب و تاب و جهان مالیخولیایی اژدها وارد میشود را ندارد. چاشنی طنز و روایتی سر راست و ساده که با رگه هایی از فضای رادیکالی اژدها وارد میشود آن را به فیلمی متفاوت از فضای کنونی سینمای ایران تبدیل کرده است.
خوک کارگردانی حساب شده ای دارد.مانی حقیقی شجاعتش را برای عبور از شیوه معمول فیلمسازی که همان "تقلید از فرهادی ِ" معروف است،نشان داد. لحظه ای تصور کنید کسی غیر از مانی حقیقی تصمیم داشت خوک را بسازد؛این تقریبا غیر قابل تصور است و همین موضوع باعث میشود که حقیقی را صاحب سبکی دانست که هنوز درست شکل نگرفته است. میزانسن های خوش رنگ و لعابی که در فیلم وجود دارد فقط چشم مخاطب را بازی میدهد و به فانتزی و "فرارئال" بودن فیلم کمک کرده است.
خوک شروع تکان دهنده ای دارد.دیدن یک سر بریده شده در خیابان ندای یک فیلم متفاوت را میدهد که با مخاطبش هیچ تعارفی ندارد. قاتلی در شهر کارگردان ها و افراد معروف جامعه را به قتل می رساند و حسن -کارگردان ممنوع الکار-ناراحت است که چرا قاتل به سراغ او نمی آید. فیلم میخواهد از شرایط سیاسی و اوضاع هنرمندان و روشن فکران جامعه و به ویژه فضای مجازی انتقاد کند و تا حدودی هم موفق میشود. اما فهم این جریان ها در فیلم برای مخاطب عام سینما کمی پیچیده است. اما خوک واقعا چیست و چه چیزی را نشان میدهد؟ در جواب این سوال باید بگویم هیچ! اما هیچ از جنبه مثبت! در واقع خوک به طور جذابی سرگردان است! حتی مانی حقیقی به طور عجیبی در انتها مشخص نمیکند خوک "چیست؟" و "کیست؟" و همین پنهان کردن حقیقت مخاطب را به نماد گرایی سوق میدهد. خوک میتواند نمادی از شرایط فعلی جامعه باشد که با سانسور و هزاران چیز دیگر هنرمندان جامعه را "به قتل می رساند" و عنصر های دیگری مانند قضاوت بی جا و تاثیر رسانه را مورد بحث قرار میدهد اما همین پرگویی و ایده های عقیم باعث تناوب و لکنت در اواسط فیلم شده که واقعا مشخص نیست فیلم چه میخواهد!
برای مثال خانواده حسن یا آن مهمانی عجیب اواسط فیلم چه چیزی را بیان میکنند؟ شتاب زدگی در بیان مسائل باعث میشود فیلم پس از مدتی فراموش شود.
در نهایت خوک اثری متفاوت و اگزوتیک است و همین غافلگیری ها و عجیب بودن ها باعث میشود که اگر نام مانی حقیقی را اطراف فیلمی دیدم سریعا به تماشای فیلم بروم.
5 لایک
4 نظر
2 هفته قبل
آرمان عسگری
اسمش روشه ابزورد پوچ گرایی
0 لایک
2 هفته قبل
ممدرضا
بله و به نظرم عبدالرضا کاهانی در ابزورد سازی موفق تره!
1 لایک
2 هفته قبل
راد شهبازی
چه خوب فیلم را مورد بررسی قرار دادید !
اشاره ای به داستان کلی فیلم میکنم ؛ حسنی که خود دارای دغدغه های فراوان و فشار اطرافیان و خود سانسوری قرار داره ، اشتباه در نزد مردم به عنوان قاتل رقبای خود شناخته می‌شود ، وی نیز برای ثابت کردن این مورد که قاتل نیست حقیقت را فاش می کنم اما مردم تمایلی به باور این حقیقت محض پر پیچ و خم ندارند ! حال حسن با طرح داستانی خیالی ، پوچ و دروغین که هیچ سنخیتی با واقعا ندارد ، خود را به آسانی نزد مردم ثابت می کند که "خوک" نیست ... در اینجا ماجرای زندگی حسن به خوک تشبیه می شود ! خوک به عنوان جانوری شناخته می شود که همواره در حال خوردن و خوابیدن است ، کثیف و چرک زندگی می کند و ... در پایان فیلم هم با این بیت "آبگینه ای رو در رویش نهاده شود تا خوک ، خوک بیند " به پایان می رسد ...
در سکانس مهمانی ، مانی حقیقی تمام تاریخ ما را به شکل کاملا فانتزی روبروی ما قرار می دهد ، آیا تمامِی آنچه که از گذشته بر آنها باور داشتیم ، واقعا دارند ؟! یا تمام آن باورها همانند داستان حسن پوچ و دروغین است ؟ همان اغراق ها در به تصویر کشیدن دختران دوره قاجار و رضا شاه و...
فیلم به بهترین شکل ممکن برعکس فیلم "خانم یایا" استعاره ها و کنایه هایش را مطرح می کند ، در کنار آن بیننده را نیز به خنده وا می دارد ، خنده به زندگی برزخی حسن و دیوانگان اطرافش ...
1 لایک
2 هفته قبل
فاطی*
فیلم خوک در جشنواره تولوز فرانسه در رقابت با لارس فون تریه و گاس پرنوئه توانست عنوان بهترین فیلم این جشنواره را از آن خود کند
1 لایک
2 نظر
3 ماه و 3 هفته پیش
راد شهبازی
تبریک 🙌🙌
1 لایک
3 ماه و 2 هفته پیش
علی فیلم بین تبریک به مانی حقیقی و سینما دوستان.
0 لایک
3 ماه و 1 هفته پیش
پریزیوال کی وارد نمایش خانگی میشه
0 لایک
1 نظر
5 ماه و 1 هفته پیش
علی فیلم بین آبان یا آذر.
0 لایک
4 ماه و 2 هفته پیش
امید
بسیار عالی و خاص بود
0 لایک
0 نظر
6 ماه پیش
Amir
فیلم جذاب و خوش ساختی بود:)
0 لایک
0 نظر
6 ماه و 2 هفته پیش
علی رمضانی
اگه خیلی علاقه به فیلم و سینما دارین برین نگاه کنین چون واقعا فیلم سبک خاصی داره
0 لایک
1 نظر
6 ماه و 3 هفته پیش
طاها مزینانی خب اگه فیلمه خوبیه و دیدین و لذت بردین برای حمایت از فیلم ستاره بدین لطفا
0 لایک
6 ماه و 1 هفته پیش
Amir
قشنگ بود یه فیلم متفاوت
0 لایک
0 نظر
7 ماه و 2 هفته پیش
فاطی*
فیلم ابزردیه باید سلیقه خاصی داشته باشی تا با فیلم ارنباط برقرار کنی
0 لایک
0 نظر
7 ماه و 3 هفته پیش
مشاهده نظرات بیشتر
Ads