ثریا قاسمی

‏ثریا قاسمی‏
Soraya Ghasemi


ثریا قاسمی، بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر، سال 1319 در شهر تهران متولد شد.
ثریا قاسمی‌ با نام اصلی مولود ملاقاسم، دختر حمیده خیرآبادی بازیگر معروف ایرانی است. وی اوایل دهه ۱۳۴۰ با گویندگی رادیو کار حرفه‌ای خود را شروع کرد و سپس به تئاتر رو آورد. در همان سال‌ها به دوبله هم پرداخت و در سریال بالاتر از خطر صحبت کرد.

برنده 2 و نامزد 2 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری ثریا قاسمی
«ثریا قاسمی»، و یادداشتی در مورد خاکسپاری مادرش «حمیده خیرآبادی»:
ثریا قاسمی نوشته اش را با نقل قولی از «ابوالحسن داودی» «برای خاکسپاری مرحومه خیرآبادی تصمیم گیری درستی نشد» آغاز کرده و در ادامه نوشته است:
«من می خواستم ایشان پس از پنجاه و چند سال تلاش اضطراب آلود برای رسیدن به مکان فیلمبرداری، با آرامش به مقصد همیشگی خود برسند. می خواستم همه لبخند دل نشین و زیبای ایشان یادشان بماند. می خواستم صدای خاص و مادرانه ای که می گفت: «اسدالله خان بیا چایی بخور!» در گوش ها باقی بماند. (دیالوگ مشهور نادره خطاب به محمدعلی کشاورز در سریال «پدرسالار»). می خواستم در لحظه های جنگ زندگی با مرگ، در لحظه تلاقی روشنایی با تاریکی، در لحظه پدیدارشدن نام حمیده خیرآبادی در جعبه بهشت زهرا، در لحظه برخورد خاک با صورت شیرین و چشم های خندان او، در لحظه ریختن گُل بر خاک خیس بانوی توانمند و خندان سینمای ایران، در لحظه گذاردن مقوایی بالای سر خاک به نام حمیده خیرآبادی که لایق گذاشتن شمش طلای همه عالم بود کسی نباشد. کسی نبیند. چراکه کسی باور نمی کرد این انسان پر از اشتیاق، پر از شور زندگی، پر از نشاط و شادمانی و هیجان زندگی، رضا داشته باشد با مرگ برود. او امید را دوست داشت. او زندگی را دوست داشت. کارش را دوست داشت. همکارانش را دوست داشت. مردم را دوست داشت. من چه طور می توانستم بگذارم مردمی که او را دوست داشتند، مردمی که او را مادر، خواهر، دوست و کمک دهنده خود می دانستند، ببینند چه طور خروار خروار خاک بر پیکر عزیزشان ریخته می شود. ای امان! خاک ها را بردارید. بگذارید برخیزد و بگوید که چه عاشقانه شما را دوست داشت.»
«ثریا قاسمی»، در سال ۱۳۹۵ در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به خاطر بازی در فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.
«ثریا قاسمی»، با «رحیم برفراز» ازدواج کرده است. متاسفانه اطلاعاتی چندانی از زندگی خصوصی وی در دست نیست او دو پسر دارد که با «بهروز برفراز» پسرش زندگی میکند، از جدایی یا فوت همسرش خبری رسانه ای نشده است.
شهریورماه 95 روی صندلی «خندوانه» نشست. در این برنامه وی در گلایه‌ای از مادرش بیان کرد: «او تمام عمرش کار می‌کرد، یا مشغول فیلم‌هایش بود و یا در تئاتر فعال بود، به همین جهت از طرفی واقعأ زندگی نمی‌کرد و سهم من بیشتر این بود که پیش مادربزرگم باشم. الان که به این سن رسیدم تازه می‌فهمم که همه چیز کار نیست و نباید این طور زندگی کرد ولی با همه این‌ها، مادرم با کارهایش دین‌ خود را به جامعه ادا کرد.»
ثریا قاسمی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که نیازی به معرفی ندارد هم که امسال برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» شد از جمله چهره‌هایی است که از برگزاری این دوره از جشنواره دل خوشی ندارد.
نظرات مردم (21 نظر)
محمد حسین بهرام
فوق العاده
0 لایک
0 نظر
1399/09/28
علی فیلم بین
تولدتون مبارک. 🎂
بهترین بازیگر زن پیشکسوت ایرانی.
3 لایک
0 نظر
1397/09/28
رادین
تولدتون مبارک
1 لایک
0 نظر
1397/09/28
تهمینه
بانوی بزرگوار تولدت مبارک 💜💜💜💜💜🎂👏👏👏👏🎂👏👏
ایشون خیلی توانا هستن .....
1 لایک
0 نظر
1397/09/28
سپنتا ملکی
بازیگربدی نیست.
0 لایک
0 نظر
1397/09/03
امیر نوربخش
در یک کلام بسیار توانا
2 لایک
0 نظر
1397/08/24
علی فیلم بین
عاااالی.
توی لحظه حس خلق میکنه!
به این میگن بازیگر!
1 لایک
0 نظر
1397/06/14
فاطمه نژاده
بهترین بازیگر زن پیشکسوت بی نظیر بازی میکنن
زنده باشین بانو..😊
2 لایک
0 نظر
1397/04/16
عسلی
بازیگر خوبیه
1 لایک
0 نظر
1397/03/28
سپنتا ملکی
بازیگرخوبی است ولی من ازش فیلم کم دیدم.
1 لایک
0 نظر
1397/03/28
مشاهده نظرات بیشتر