کمال تبریزی

‏کمال تبریزی‏
Kamal Tabrizi


کمال مصفای تبریزی، کارگردان سینما، سال 1338 در شهر تهران متولد شد.
وی فارغ‌التحصیل رشته‌ی سینما از دانشکده‌ی "سینما" است.
تبریزی فعالیت های سینمایی‌اش را با کارگردانی، نویسندگی، فیلم‌برداری و تدوین فیلم کوتاه «انقلابی بزرگتر از انقلاب اول» از سال (1358) آغاز کرد.
وی فعالیت سینمایی خود را با فیلم‌برداری فیلم« آوای غیب» سعید حاجی میری، (۱۳۶۲) آغاز کرد.
کمال تبریزی، جایزه‌ی بهترین فیلم از جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم سیدنی (2005)، جایزه‌ی بهترین فیلم آسیایی از جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال (۲۰۰۴) برای فیلم «مارمولک»، جایزه‌ی بزرگ صندوق کودکان آلمان از جشنواره فیلم برلین (۱۹۹۹)، جایزه‌ی سی‌پی‌ای از جشنواره‌ی بین‌المللی سینمای جوان کاسل (۱۹۹۹) برای فیلم «مهر مادری» (۱۹۹۹)، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بخش فیلم‌های معنا گرا و سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بخش فیلم‌های بلند ایرانی، از دوره بیست و سوم جشنواره فیلم فجر برای فیلم «یک نکه نان» (1383)، سیمرغ بلورین جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران و سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران از بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1382) برای فیلم «مارمولک»، سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیئت داوران، سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران از بیست و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1381)، تندیس زرین فیلم منتخب انجمن نویسندگان و منتقدان از دوره هفتم جشن خانه‌ی سینما (1382)، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1374) برای فیلم «لیلی با من است»، تندیس بلورین بهترین کارگردانی برای فیلم «پایان کودکی» از دوره‌ی پنجم جشنواره‌ی دفاع مقدس (1373) و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی از سومین دوره‌ی جشنواره‌ی دفاع مقدس (1369) برای فیلم «عبور»، را در کارنامه دارد.

برنده 2 و نامزد 5 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری کمال تبریزی
کارگردان
نویسنده
مدیر فیلم برداری
تدوینگر
تهیه کننده
طراح صحنه
سرپرست نویسندگان
مشاور
مجری طرح
5 بهمن ماه سال 1396 در آستانه آغاز «سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر»، «ابراهیم حاتمی کیا»، «کمال تبریزی»، «محمدعلی باشه‌آهنگر»، «سعیدملکان»، «عبدالحسن برزیده»، «هادی محمدیان» و «بهروز افخمی»، با رهبر معظم انقلاب، دیدار کردند.
تبریزی کارگردانی است که استعداد خوبی در به تصویر کشیدن موقعیت‌های مختلف دارد. نگاهی اجمالی به کارنامه‌ی وی نشان می‌دهد که او فیلم‌های متفاوتی ساخته؛ برای مثال، فیلم جنگی، فیلم عاشقانه، فیلم خانوادگی و اجتماعی، فیلم کمدی و ... و در عمده‌ی آن‌ها نیز موفق عمل کرده‌است. همچنین فعالیت‌های او در زمینه‌ی فیلم‌برداری، دانش خوبی در زمینه‌ی شناخت تصویر و ایجاد جاذبه‌های بصری در اختیار او گذاشته‌است و عمده‌ی آثار از این حیث قابل توجه هستند. او کارگردانی است که مسلما در آینده‌ی سینمای ایران نیز نقش مهمی خواهد داشت.
«فرش باد»به کارگردانی کمال تبریزی، یک محصول مشترک بین ایران و ژاپن بود و قرار بود به نوعی یک فیلم تبلیغاتی درباره‌ی ایران، به ویژه اصفهان باشد. «فرش باد» ماجرای فرشی است که به یک ژاپنی تعلق دارد و باید به یاد همسر وی که در یک تصادف جان خود را از دست داده‌است ، بافته‌شده و به موقع تحویل داده‌شود. مرد ژاپنی به همراه دخترش که در اثر مرگ مادر، دچار افسردگی شده به ایران می‌آید و مهمان‌نوازی دوستان ایرانی آن‌ها، به نوعی درمانی است برای دلتنگی‌های این دختر غمگین. «فرش باد» بهترین فیلمی است که ایران به عنوان محصول مشترک با کشورهای دیگر تولید کرده‌است؛ اما جنبه‌های تبلیغاتی فیلم، در بخش‌هایی از آن به فیلم صدمه زده‌است. با این وجود این فیلم چه از سوی تماشاگران و چه از سوی منتقدان با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.
تبریزی پس از «لیلی با من است»، با فیلم «مهر مادری» که فضای تلخ زندگی بچه‌های بی سرپرست را به نمایش می‌گذاشت جای پای خود را در سینمای ایران محکم‌تر کرد.
کمال تبریزی در تازه ترین ساخته‌ی خود به سراغ یک موضوع طنز سیاسی رفته، اما خودش اعتقاد دارد که فیلمش طنزی است اجتماعی که در بستر سیاست روایت می شود.
نظرات مردم (17 نظر)
محمد فیلم بین
به نظر من کمال تبریزی قبلا فیلم های بهتری می ساخت مانند مارمولک و لیلی با من است ولی الان فیلم های بدی میسازند مانند ما همه با هم هستیم راستی تولدتون مبارک
1 لایک
2 نظر
1399/07/06
رها ن
ماهمه با هم هستیم فیلم بدی نبودش
موضوعش خوب بود ولی بد ساخته شده بود
اگه نویسنده یکی دیگه بود قطعا فیلم بهتری میشد
1 لایک
1399/07/07
محمد فیلم بین
آره موضوعش خوب بود
1 لایک
1399/07/07
فرید بهرامی
عالی هستند
0 لایک
0 نظر
1399/02/19
علی فیلم بین
صد در صد میشه گفت مارمولک بهترین اثر کمال تبریزی و ابله بدترین اثر این کارگردان.
1 لایک
2 نظر
1397/09/01
سید
اولش فکر کردم فحش دادی😐😂😂😂
1 لایک
1397/09/03
علی فیلم بین
خخخخخخ
0 لایک
1397/09/04
طاها مزینانی
تولدتون مبارک بهترین
0 لایک
0 نظر
1397/07/05
خانم کاظمی
تولدتون مبارک بهترینای کارگردانی در ایران
0 لایک
0 نظر
1397/07/05
عسلی
تولدتون مبارک:)
0 لایک
0 نظر
1397/07/05
فاطمه نژاده
کارگردان بزرگی هستید تولدتون مبارک آقای تبریزی🎈🎈🎈
0 لایک
0 نظر
1397/07/05
رادین
تولتون مبارک آقای تبریزی منتظر ما همه با هم هستیم تون هستیم
1 لایک
0 نظر
1397/07/05
غــــریبه
منظـــــــــومـ یڪ تڪه نان نگفتی چرا دوتا پروفایل داره ها؟😕😐😟
0 لایک
0 نظر
1397/06/17
هیوجکمن
دوسش دارم یه عالمه هرچی بگم بازم کمه.
1 لایک
0 نظر
1397/04/19
مشاهده نظرات بیشتر