علیرضا زرین‌دست

‏علیرضا زرین‌دست‏
Alireza Zarindast


علیرضا زرین‌دست، فیلم‌بردار سینما، سال 1324 در تبریز متولد شد.
شروع فعالیت سینمایی وی با فیلم «وسوسه‌ی شیطان» به‌عنوان دستیار فیلم‌بردار در سال ۱۳۴۶ بوده‌است.
علیرضا زرین‌دست، آر طلایی بهترین فیلم‌برداری در دوره‌ی دوم جشنواره‌ی فیلم ریمینی (ایتالیا) برای فیلم «بای سیکل ران»، جایزه‌ی بهترین فیلم‌برداری در دوره‌ی یازدهم جشنواره‌ی فیلم حراره (زیمبابوه) برای فیلم «خانه خلوت»، سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌برداری در دوره‌ی سیزدهم جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم «پری»، تندیس زرین بهترین فیلم‌برداری در دوره‌ی ششم جشن خانه‌ی سینما برای فیلم «سیندرلا»، تندیس بهترین فیلم‌برداری دوره‌ی ششم جشن خانه‌ی سینما برای فیلم «فرزند خاک» و تندیس بهترین فیلم‌برداری در دوره‌ی شانزدهم جشن خانه‌ی سینما برای فیلم «ملکه»، را در کارنامه دارد.

برنده 2 و نامزد 11 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری علیرضا زرین‌دست
در جشنوا‌ره‌ی «گزارش یک نگرانی»، از علیرضا زرین دست، به پاس نیم قرن حضور درخشان و کوشش‌های بی‌همانند در سینمای ایران تجلیل و قدردانی شد.
وحید ضرابی‌نسب قائم مقام دبیر این جشنواره گفت: تاریخ هنرهای تصویری ایران همواره مدیون نام‌های بزرگ و تاثیرگذاری است که برگ برگ کتاب سینما را درخشان‌تر کرده‌اند. علیرضا زرین دست هم به‌عنوان یکی از مفاخر و گنج‌های سینمای ایران همواره با نوآوری‌ها و ثبت لحظات ناب و قاب‌های ماندگار خاطراتی تکرار نشدنی را رقم‌زده‌است.
«خداحافظ رفیق» (1350) (با فیلمبرداری زرین‌دست و نادری) از نخستین فیلم‌های موسوم به «خیابانی» بود، و آن‌ها با اتكا به شیوه‌ی فیلم‌برداری خبری آن را ساختند،‌ و به خلاف فیلم‌های سنتی معمولی حدود 80 دقیقه از آن را روی دست فیلم‌برداری كردند.
ورود علیرضا زرین‌دست به سینما، به اتفاق امیر نادری، ‌به كمك برادرش محمد زرین‌دست بود كه در اواخر دهه‌ی (1340) از امریكا به ایران آمد و سودای فیلمسازی در سر داشت.
نادری به‌عنوان عكاس و علیرضا زرین‌دست به‌عنوان دستیار فیلم‌بردار در «وسوسه‌ی شیطان» محمد زرین‌دست (1337) مشغول به كار شدند.
هنوز کسی برای «علیرضا زرین‌دست» نظری نگذاشته است. اولین نفری باشید که نظر می‌دهید
نظرات مردم (0 نظر)