رضا بیک ایمانوردی

‏رضا بیک ایمانوردی‏ (1315 - 1382)
Reza Beyk is a veteran

تهیه کننده

رضا ایمانوردی، کارگردان، تهیه‎کننده، نویسنده و بازیگر سینما و تئاتر، سال ۱۳۱۵ در تهران متولد شد.
وی دارای مدرک تحصیلی چهارم دبیرستان است.
ایمانوردی فعالیت هنری را سال (۱۳۳۷) با بازی در تروپ تئاتر «اُسکار» آغاز کرد.
رضا بیک‌ایمانوردی، بعد از یک‎سال مبارزه با بیماری سرطان ریه، ساعت ۱۲:۴۸ بامداد روز ۲۲ شهریور (۱۳۸۲) در بیمارستان شهر فینیکس ایالت آریزونا در ایالات متحده آمریکا، در سن ۶۷ سالگی دیده از جهان فروبست.


سوابق کاری رضا بیک ایمانوردی
بازیگر
تهیه کننده
کارگردان
نویسنده
بیک‌ایمانوردی بعد از انقلاب ایران ، ترک وطن کرد و به همراه خانواده به آلمان و بعد به ایالت متحده آمریکا مهاجرت کرد و در آنجا به شغل رانندگی کامیون مشغول شد.
بیک پدیدآور هنر بدلکاری و ژانر اکشن در سینمای ایران بود، وی با مهارتش فنون رزمی زد و خورد رایج در فیلم‎های آن زمان را به صورت فنی درآورد، و در طول فعالیتش تا حدود زیادی بدلکاری را در سینمای ایران گسترش داد. در زمان فیلم‎برداری فیلم «صندلی الکتریکی» در ایتالیا هنرمندان معروفی چون سیلوا کوشینا ملکه‎ی زیبایی ایتالیا و لورنس هاروی هنرپیشه‎ی نامدار آمریکایی غالباً در محل لوکیشن این فیلم حضور پیدا می‌کردند تا چگونگی بازی بیک‌ایمانوردی در سکانس‌های خطرناک توسط خودش را (که اصولاً توسط بدلکار بازی می‌شد) مشاهده نمایند. وی اکثر صحنه‌های خطرناک فیلم‌های خود را بدون استفاده از بدل شخصاً بازی کرد.
بیک‌ایمانوردی جوانی از قهرمانان ورزش رزمی کشتی کچ ایران بود، و حرفه‎ی اصلی وی که در سینما بسیار به او کمک کرد تا به شهرت برسد ورزش کشتی کچ بود، بیک در باشگاه‌های ستاره، نادر و کیان تهران ضمن تمرین، گاهی سمت مربی را نیز بر عهده داشت، بعدها وی تعدادی از شاگردان ورزشی خود را جهت پیش‎برد فن بدلکاری وارد سینمای ایران کرد.
بیک در سال (۱۳۴۷) طی پیشنهاد یک فیلمساز ایتالیایی برای بازیگری به آن کشور سفر کرد و در فیلم «صندلی الکتریکی» در نقش اول بازی کرد، همچنین بیک در سینمای ترکیه چهره‌ای شناخته شده بود و به عنوان بازیگر در چندین فیلم ترکی شرکت داشت. فیلم «فاتحین صحرا» به کارگردانی محمد زرین دست چندین بار با نام "Treasure of the Lost Desert" در بسیاری از کشورها به نمایش درآمد.
نظرات مردم (2 نظر)
طرفدار میلی بابی براون
روحت شاد
1 لایک
0 نظر
1398/03/26
هیوجکمن
بزرگ ترین سوپر استار سینمای ایران در زمان شاه روحش شاد و یادش گرامی
1 لایک
0 نظر
1397/05/10