رخشان بنی‌اعتماد

‏رخشان بنی‌اعتماد‏
Rakhshan Bani Etemad


رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده‌ی سینما، سال 1333 در شهر تهران متولد شد.
وی فارغ‌التحصیل رشته‌ی کارگردانی سینما از دانشکده‌ی "هنرهای دراماتیک" تهران (دانشکده‌ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر) است.
رخشان بنی‌اعتماد، جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران در جشنواره‌ی آسیاپاسفیک برای فیلم «قصه‌ها»، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در دهمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم «نرگس» (1992)، جایزه‌ی بهترین فیلمنامه در سیزدهمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم «روسری آبی» (1395)، پلنگ برنزی جشنواره‌ی فیلم لوکارنو برای فیلم «روسری آبی» (1995)، وبسیاری جوایز دیگر را در کارنامه دارد.

برنده 4 و نامزد 7 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری رخشان بنی‌اعتماد
کارگردان
نویسنده
تهیه کننده
بازیگر
به دنبال اکران عمومی فیلم «قصه‌ها» (1394)،‌ مراسمی در نکوداشت رخشان بنی‌اعتماد برگزار شد و معاون رئیس جمهور در امور بانوان از این کارگردان تقدیر کرد.
در پایان این مراسم هم هدایا و لوح‌های تقدیری از طرف انجمن زنان مدیر کارآفرین و مادران صلح به رخشان بنی اعتماد تقدیم شد.
بنی‌اعتماد، پس از جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره «آسیاپاسفیک»، اعلام کرد که برای کمک به ساخت سرپناهی برای زنان بی‌سرپناه تهرانی به نام خانه مهر، جایزه‌اش را به حراج می‌گذارد.
بنی‌اعتماد به عنوان یک زن ایرانی می‌گوید: زنان ایرانی اگر فرصت و مجال هنرنمایی داشته باشند ابرهایی می‌شوند که باران‌ها در دامانشان متولد می‌شود.
حسین عالمگیر نویسنده کتاب باران کوثری در سینمای ایران درباره‌ی شخصیت رخشان بنی‌اعتماد در کتاب خود این‌چنین می‌گوید: وی را نمی‌توان صرفاً یک کارگردان دانست؛ بهتر است بگوییم کارگردانی وی بخشی کوچکی از فلسفه‌ی تفکر بنی‌اعتماد است تا بدین وسیله ابعاد فکری خود را در قالب فیلم طرح نماید.
کارگردان زن مطرح سینما و تلویزیون، حدود 14 سالی می‌شود که ارتباطش با تلویزیون قطع شده است. اما او هنوز هم دوست دارد که از طریق تلویزیون با مخاطبانش ارتباط داشته باشد.
نظرات مردم (5 نظر)
علی فیلم بین
یکی از معمار های سینما.
0 لایک
0 نظر
1397/08/02
الهه جعفری نسب
تولدتون مبارک 😘🎂
0 لایک
0 نظر
1397/01/14
عسلی
تولدت مبارک
0 لایک
0 نظر
1397/01/14
arsham690@gmail.com
متاسفانه باید بگویم فیلم قصه های رخشان بنی اعتمادکه یکی از اثار به ظاهر هنری این گارگردان بود توانست در چندین جشنواره بین‌المللی جایزه دریافت کند ان هم به دلیل نشان دادن بیچارگی بیسوادی,بی فرهنگی وتن فروشی بعضی از......
2 لایک
1 نظر
1395/04/17
هایدن
همینطوره واقعا باید تاسف خورد ازاین فیلم
1 لایک
1395/06/27