‏جمشید هاشم‌پور‏


جمشید هاشم‌پور (آریا)، بازیگر تلویزیون و سینما سال 1323 در شهر تهران متولد شد. جمشید هاشم‎پور، دریافت دیپلم افتخار از هفدهمین جشنواره‎ی فیلم فجر (1377) برای بازی در فیلم «هیوا» رسول ملاقلی‎پور، را در کارنامه دارد.

تولد:

1323/01/03 (سن: 72 سال)
نامزد 6 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «جمشید هاشم‌پور»

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «جمشید هاشم‌پور»

جمشید هاشم‌پور(آریا)، بازیگر تلویزیون و سینما سال 1323 در شهر تهران متولد شد.

هاشم‌پور (آریا) که تا اواسط دهه‎ی شصت با نام جمشید آریا فعالیت می‎کرد قبل از انقلاب در چهار فیلم ظاهر شد اما خیلی زود از سینمای آن روزها کناره‌گیری کرد.

وی بعد از انقلاب در اولین حضور سینمایی خود در فیلمی از مسعود کیمیایی با عنوان «خط قرمز»، بازی کرد. این فیلم همچنان توقیف است.

شاید با بازی در نقش «زینال بندری» در فیلم «تاراج »ساخته‎ی ایرج قادری بود که جمشید هاشم‎پور با سر تراشیده میان مردم مطرح شد، تا جایی که تیپ قهرمان سر تراشیده تا سال‌ها مخاطبان بسیاری را به‌خصوص در شهرستان‎ها روانه‌ی سینماها می‎کرد.

جمشید هاشم‌پور با بازی در نقش‌های متقاوت توانایی‌های خود را به اثبات رسانده‎است.

وی در دهه‎ی شصت و اوایل دهه‎ی هفتاد در کنار بازی در فیلم‎های اکشن و حادثه‌ای، گه‌گداری بازی در نقش‌های دیگر را نیز امتحان کرده‎است.

جمشید هاشم‌پور در فیلم‎های سینمایی نظیر؛ «روز باشکوه» کیانوش عیاری (1367)، «مادر» علی حاتمی (1368)، «پرده آخر» واروژ کریم مسیحی (1369)، «عشق و مرگ» محمدرضا اعلامی (1369)، «دلشدگان» علی حاتمی (1370)، بازی کرده‎است.

وی همچنین در فیلم‎هایی نظیر؛ «آواز قو» سعید اسدی(1379)، «سفر به فردا» محمدحسین حقیقی (1380)، «قارچ سمی» رسول ملاقلی پور (1380)، «واکنش پنجم» تهمینه میلانی (1381)، به نقش‎آفرینی پرداخته‎است.

جمشید هاشم‎پور، دریافت دیپلم افتخار از هفدهمین جشنواره‎ی فیلم فجر (1377) برای بازی در فیلم « هیوا» رسول ملاقلی‎پور، را در کارنامه دارد.

هاشم‌پور یک بازی تحسین برانگیز و معرکه در فیلم «مسافر ری» داود میرباقری (1379) از خود به نمایش گذاشت.
هاشم‌پور که آخرین فیلم‌های اکران شده‌اش «کلاشینکف» و «روزگاری عشق و خیانت» بوده‎است، درخانه و تحت مراقبت همسرش به سر می‌برد.
وضعیت جسمی هاشم‌پور به مراتب بهتر از زمان بستری بودن در بیمارستان است اما گویا به لحاظ روحی، اوضاع خوبی را سپری نمی‌کند. به خصوص که در سال‌های اخیر نیز کم‌کارتر از همیشه شده‎است.
جمشید هاشم‌پور مدتی به دلیل عوارض برآمده از یک بیماری قلبی دچار ناراحتی شدید شده بود و همین باعث می‌شود به یکی از بیمارستان‌های فوق تخصصی قلب منتقل و به تشخیص پزشکان در بیمارستان بستری شود.
هاشم‌پور که زمانی به «جمشید آریا» معروف بود، یک هفته‌ای را هم در بیمارستان بستری بوده‎است و در بازگشت از بیمارستان نیز به دلیل زمین‌خوردگی بینی‌اش می‌شکند و همین شکستگی بینی مزید دردش می‌شود.

نظرات مردم (7 نظر)


امیر شهاب
بله اما جمشید آریا هم جمشید آریای قدیم
0
12 هفته قبل

غریبه❤اللهم عجل لولیک الفرج❤
حیف که نقششون توی شهرزاد زود تموم شد
0
14 هفته قبل

غریبه❤اللهم عجل لولیک الفرج❤
انشالله همیشه تنشون سلامت باشه.....
0
18 هفته قبل

صادق
بهترین اکشن کار ایرانه
0
31 هفته قبل

مصطفی میرچولی
تولدتون مبارک عزیز مردمان سرزمین آریا
0
37 هفته قبل

کمیل نوروزی
جوانمرد زخمی آن روزها اینک در پی استشهادی برای خدا...آری قهرمان تومثل عقاب ها پرواز کردی از اردوگاه ..وبه همه نشون دادی که اسیر نیش عقرب این روزگار نشدی.به همگان این پیام رساندی که جمشید یک آریائی آزدیخواه هست....بنده از بچگی تا الان که 30 سال دارم از طرفدار این آزادمرد آریایی یعنی جمشیدخان هاشمپورم..وآرزو دارم درشهرم قایمشهر برای این مرد رویایی بزرگداشت بگیرم..روزهایی همه دلخوشیمان این بود که جمشید فیلم جدیدش رو پرده بیاد تا ببینیم..
0
1395/08/19

سید محمد م
من که دهه ٦٠ هستم خیلی باهاش خاطره دارم امیدوارم که کارهای جدید از ایشون ببینیم
0
1394/12/23