جمشید هاشم‌پور

‏جمشید هاشم‌پور‏


جمشید هاشم‌پور (آریا)، بازیگر تلویزیون و سینما سال 1323 در شهر تهران متولد شد. جمشید هاشم‎پور، دریافت دیپلم افتخار از هفدهمین جشنواره‎ی فیلم فجر (1377) برای بازی در فیلم «هیوا» رسول ملاقلی‎پور، را در کارنامه دارد.

تولد:

1323/01/03
نامزد 6 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «جمشید هاشم‌پور»

Ads

بیوگرافی / زندگی‌نامه «جمشید هاشم‌پور»

جمشید هاشم‌پور(آریا)، بازیگر تلویزیون و سینما سال 1323 در شهر تهران متولد شد.
هاشم‌پور (آریا) که تا اواسط دهه‎ی شصت با نام جمشید آریا فعالیت می‎کرد قبل از انقلاب در چهار فیلم ظاهر شد اما خیلی زود از سینمای آن روزها کناره‌گیری کرد.
وی بعد از انقلاب در اولین حضور سینمایی خود در فیلمی از مسعود کیمیایی با عنوان «خط قرمز»، بازی کرد. این فیلم همچنان توقیف است.
شاید با بازی در نقش «زینال بندری» در فیلم «تاراج »ساخته‎ی ایرج قادری بود که جمشید هاشم‎پور با سر تراشیده میان مردم مطرح شد، تا جایی که تیپ قهرمان سر تراشیده تا سال‌ها مخاطبان بسیاری را به‌خصوص در شهرستان‎ها روانه‌ی سینماها می‎کرد.
جمشید هاشم‌پور با بازی در نقش‌های متقاوت توانایی‌های خود را به اثبات رسانده‎است.
وی در دهه‎ی شصت و اوایل دهه‎ی هفتاد در کنار بازی در فیلم‎های اکشن و حادثه‌ای، گه‌گداری بازی در نقش‌های دیگر را نیز امتحان کرده‎است.
جمشید هاشم‌پور در فیلم‎های سینمایی نظیر؛ «روز باشکوه» کیانوش عیاری (1367)، «مادر» علی حاتمی (1368)، «پرده آخر» واروژ کریم مسیحی (1369)، «عشق و مرگ» محمدرضا اعلامی (1369)، «دلشدگان» علی حاتمی (1370)، بازی کرده‎است.
وی همچنین در فیلم‎هایی نظیر؛ «آواز قو» سعید اسدی(1379)، «سفر به فردا» محمدحسین حقیقی (1380)، «قارچ سمی» رسول ملاقلی پور (1380)، «واکنش پنجم» تهمینه میلانی (1381)، به نقش‎آفرینی پرداخته‎است.
جمشید هاشم‎پور، دریافت دیپلم افتخار از هفدهمین جشنواره‎ی فیلم فجر (1377) برای بازی در فیلم « هیوا» رسول ملاقلی‎پور، را در کارنامه دارد.

حواشی «جمشید هاشم‌پور» (5 حاشیه)

بازی خوب وی در فیلم «سفر به فردا» که نامزدی جشنواره‌ی بیستم فیلم فجر را برایش به ارمغان آورد به دلیل اکران نامناسب و نوع فیلم آن‌چنان که باید دیده نشد.
آن‎ها که جمشید هاشم‎پور را از نزدیک دیده‌اند می‌دانند چه آدم تودار و با اعتماد به نفسی است، همین توداری و به نوعی مأخوذ به حیا بودن باعث شده کمتر وی را در برنامه‌های سینمایی که با هدف تجلیل از پیشکسوتان برگزار می‌شود، ببینیم.
با این حال عوامل فیلم حادثه‌ای با نام «هاری» برای وی مراسم بزرگداشتی برپا کردند؛ بزرگداشتی که مدیران سینمایی در آن حضور نداشتند.
جمشید هاشم‌پور مدتی به دلیل عوارض برآمده از یک بیماری قلبی دچار ناراحتی شدید شده بود و همین باعث می‌شود به یکی از بیمارستان‌های فوق تخصصی قلب منتقل و به تشخیص پزشکان در بیمارستان بستری شود.
هاشم‌پور که زمانی به «جمشید آریا» معروف بود، یک هفته‌ای را هم در بیمارستان بستری بوده‎است و در بازگشت از بیمارستان نیز به دلیل زمین‌خوردگی بینی‌اش می‌شکند و همین شکستگی بینی مزید دردش می‌شود.
هاشم‌پور که آخرین فیلم‌های اکران شده‌اش «کلاشینکف» و «روزگاری عشق و خیانت» بوده‎است، درخانه و تحت مراقبت همسرش به سر می‌برد.
وضعیت جسمی هاشم‌پور به مراتب بهتر از زمان بستری بودن در بیمارستان است اما گویا به لحاظ روحی، اوضاع خوبی را سپری نمی‌کند. به خصوص که در سال‌های اخیر نیز کم‌کارتر از همیشه شده‎است.
هاشم‌پور یک بازی تحسین برانگیز و معرکه در فیلم «مسافر ری» داود میرباقری (1379) از خود به نمایش گذاشت.

جزئیات بیشتر درباره «جمشید هاشم‌پور»

گونه | ژانر هایی که در آن فعالیت داشته است (14)

درام (24)
حادثه‌ای (15)
معمایی (10)
مهیج (10)
جنایی (5)
کمدی (4)
عاشقانه (4)
ماجراجویی (3)
زندگی‌نامه‌ای (2)
دفاع مقدس (2)
جنگی (1)
مذهبی (1)
ترسناک (1)
تاریخی (1)

هنرمندانی که با آنان همکاری داشته است

نظرات مردم (5 نظر)


مصطفی میرچولی
تولدتون مبارک عزیز مردمان سرزمین آریا
0
1 روز قبل

غریبه
تولدتون مبارک
0
6 روز قبل

غریبه
بهتر از اقای هاشم پور نیومده و نمیاد..امیدوارم همیشه سلامت باشید
0
2 هفته قبل

کمیل نوروزی
جوانمرد زخمی آن روزها اینک در پی استشهادی برای خدا...آری قهرمان تومثل عقاب ها پرواز کردی از اردوگاه ..وبه همه نشون دادی که اسیر نیش عقرب این روزگار نشدی.به همگان این پیام رساندی که جمشید یک آریائی آزدیخواه هست....بنده از بچگی تا الان که 30 سال دارم از طرفدار این آزادمرد آریایی یعنی جمشیدخان هاشمپورم..وآرزو دارم درشهرم قایمشهر برای این مرد رویایی بزرگداشت بگیرم..روزهایی همه دلخوشیمان این بود که جمشید فیلم جدیدش رو پرده بیاد تا ببینیم..
0
19 هفته قبل

سید محمد م
من که دهه ٦٠ هستم خیلی باهاش خاطره دارم امیدوارم که کارهای جدید از ایشون ببینیم
0
1394/12/23