اندیشه فولادوند، شاعر، موسیقی‌دان و بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر در سال ۱۳۶۲ در تهران متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته‌ی کارشناسی فلسفه است. او برای نخستین بار با بازی در فیلم «مریم مقدس» پا به عرصه سینما و تلویزیون گذاشت. اندیشه فولادوند، برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «سنگ اول» اثر (ابراهیم فروزش) جایزه‌ی «نخل زرین» بهترین بازیگر نقش اصلی زن از سومین جشنواره‌ی فیلم «جام جم»، را در کارنامه دارد.

تولد:

1362/07/07 (سن: 34 سال)

سوابق کاری «اندیشه فولادوند»

بازیگر

مدیر فیلم برداری
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «اندیشه فولادوند»

اندیشه فولادوند، در سال ۱۳۶۲ در بیمارستان "۵۰۳ ارتش" در تهران به دنیا آمده‌است.

وی فارغ‌التحصیل کارشناسی فلسفه است.

وی علاوه بر بازیگری، شاعری صاحب سبک است.

فولادوند اولین بازی‌اش در فیلم «مریم مقدس» بود؛ اما اولین حضورش به صورت حرفه‌ای در فیلم «سربازهای جمعه» مسعود کیمیایی است. بعد از این فیلم وی مدتی از سینما دور بود تا این که دوباره با فیلم «ستاره‌ها» از فریدون جیرانی به سینما بازگشت و بعد از آن دوباره به فعالیت‌های بازیگری خود ادامه داد.

سال (۱۳۸۷) کتاب شعر «عطسه‌های نحس» "نشر ثالث" را چاپ کرد که بازتاب‌های گسترده‌ای در محافل ادبی داشت و بسیاری وی را از بنیان‌گذاران شیوه‌ی نوین غزل‌سرایی یا غزل «پست مدرن» می‌دانند.

سیزده قطعه از اشعار این کتاب، در آلبومی به نام «آخرین حرف معاصر» با آهنگسازی فریبرز لاچینی اجرا و در بهمن (۱۳۹۰) رونمایی شد.

وی همچنین کتابی با نام «شلیک کن رفیق» چاپ کرده‌است که توسط "انتشارات ثالث" در نمایشگاه کتاب سال (۱۳۹۳) رونمایی شد.

آلبومی نیز با نام «یک خیابان سهم یک افسانه نیست» از اشعارش و با موضوع جنگ و آهنگسازی کارن همایونفر انتشار یافت که جنجال‌های بسیار پیرامونش شکل گرفت که کلیه اجراها را خودش عهد‌ه‌دار بود.

اندیشه فولادوند، در آثاری نظیر؛ «نفرین» (۱۳۸۹)، «سن پترزبورگ» (بهروز افخمی، ۱۳۸۸)، «سنگ اول» (ابراهیم فروزش، ۱۳۸۸)، «چهار اانگشتی»(سعید سهیلی، ۱۳۸۵)، «سنگ، کاغذ، قیچی» (سعید سهیلی، ۱۳۸۵)، «ستاره‌ها - جلد ۱: ستاره می‌شود» (فریدون جیرانی، ۱۳۸۴)، «ستاره‌ها - جلد ۲: ستاره است» (فریدون جیرانی، ۱۳۸۴)، «ستاره‌ها - جلد ۳: ستاره بود» (فریدون جیرانی،۱۳۸۴)، «سربازهای جمعه» (مسعود کیمیایی، ۱۳۸۲)، «مریم مقدس» (۱۳۷۹) و حضور افتخاری در «زندگی با چشمان بسته» (رسول صدرعاملی، ۱۳۸۸)، بازی کرده‌است.

وی همچنین در مجموعه‌های تلویزیونی نظیر؛ «شیدایی» (۱۳۹۰)، «تنهایی لیلا» (۱۳۹۴)، «پشت بام تهران» (۱۳۹۴)، به نقش‌آفرینی پرداخته‌است.

اندیشه فولادوند، برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «سنگ اول» اثر (ابراهیم فروزش) جایزه‌ی «نخل زرین» بهترین بازیگر نقش اصلی زن از سومین جشنواره‌ی فیلم «جام جم»، را در کارنامه دارد.

وی در نوجوانی خیلی متمرکز ورزش کاراته را کار می‎کرد که متاسفانه به علت سانحه‎ای وحشتناک که برایش پیش آمد آن را کنار گذاشت. سانحه‎ای که یادگار آن هنوز در صورتش است ، شکستگی وحشتناک بینی. او ۲ بار در ورزش دچار شکستگی بینی شد که همین مسئله باعث شد این ورزش را در اواخر نوجوانی برای همیشه کنار بگذارد.

از سن خیلی کم شعر می‎گفت. اولین شعر موزونی که به شکل کلاسیک گفت وقتی بود که یک دانش‎آموز سوم دبستانی بود.

وی آلبومی با نام «یک خیابان سهم یک افسانه نیست» از اشعارش و با موضوع جنگ و آهنگسازی کارن همایونفر انتشار یافت که جنجال‎های بسیار پیرامونش شکل گرفت که کلیه‎ی اجراها را خودش عهده‎دار بود.

در دنیای اینترنت

نظرات مردم (9 نظر)


وروجک
سبک بازی شونو دوست دارم
0
2 ماه پیش

سپنتاملک زاده
خانم فولادمند شما بازیگر ضعیفی هستید
0
6 ماه و 1 هفته پیش

ذغالک
خیلی دوسش دارم
0
7 ماه و 3 هفته پیش

غـــریبه(A)
تولدت مبارک
0
9 ماه و 3 هفته پیش

ذغالک
تولدت مبارک
0
9 ماه و 3 هفته پیش

غـــریبه(A)
قشنگ بازی میکنه.....
1
10 ماه و 1 هفته پیش

هستی حیدری
تولدت مباااررک. بازیگر خوبی هستین .
1
1395/07/07

وروجک
عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی
1
1395/07/03

آزاده سلطانی
توو سریال چرخ و فلک خوب درخشید
بازیش در سکانس تعریف کردن ماجرای سوختن پاش در کودکی برای مادرش واقعا تاثیرگذار بود...
1
1395/05/10