یدالله شادمانی

‏یدالله شادمانی‏
Yadollah Happiness


یدالله شادمانی، بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما، در شهر شهداد کرمان متولد شد.
وی بازنشسته‌ی آموزش و پرورش است و فعالیت خود را از دبیرستان، در زمینه‌ی نویسندگی و کارگردانی تئاتر آغاز نموده‌است.
شادمانی در سال (1385) با تئاتر «دو به دل» در کرمان شناخته‌شد.
یدالله شادمانی، جایزه‌ی بهترین بازیگری از چهاردهمین جشنواره‌ی پونای هند برای بازی در فیلم «ممیرو» و انتخاب به‌عنوان برجسته‌ترین بازیگر بیست و دومین جشنواره‌ی تئاتر جنوب شرق کشور در سال (1389)، را در کارنامه دارد.

سوابق کاری یدالله شادمانی
مریلا زارعی بازیگر سینمای ایران از یدالله شادمانی به عنوان تواتمندترین بازیگر کرمانی یاد کرد. وی در شبکه‌ی سوم سیما لحظه‌ای که صحنه‌ای از فیلم شیار 143 را با هنرمندی آقای شادمانی با لهجه‌ی کرمانی پخش کرد، ضمن تمجید از آقای شادمانی گفت: این بازیگر کرمانی هم می‌توانست به جای کارگردان کات دهد.
سید رضا محقق تهیه‌کننده‌ی «ممیرو» با ابراز خرسندی از دیده شدن فیلم در جشنواره های بین المللی و استقبال بی نظیر مردم سینما دوست هندوستان از «ممیرو»، عنوان کرد: درخشش بازی یداله شادمانی در نقش ایاز، باعث شد، هیات داوران و دبیرخانه چهاردهمین جشنواره پونا (2016) برای اولین دوره بخش جدیدی به جوایز این جشنواره اضافه کنند.
فیلم «ممیرو» به کارگردانی هادی محقق و با بازی یدالله شادمانی، جوایز فیپرشی (فدراسیون جهانی منتقدان) و فیلم برتر نگاه نو از بیستمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم پوسان کره جنوبی، جوایز بهترین فیلم و بهترین بازیگری از چهاردهمین جشنواره پونای هند، شرکت در سی و نهمین جشنواره‌ی بین المللی فیلم سائوپائولو، شرکت در بیستمین جشنواره بین المللی فیلم «کرالا» و راهیابی به بخش هنر و تجربه سی و چهارمین جشنواره‌ی فیلم فجر، را در کارنامه دارد.
وی درباره‌ی حضورش در فیلم «خسته نباشید» می‌گوید: افشین هاشمی و محسن قرایی و بازیگرکرمانی می‌خواستند که من توسط آقای اشجعی به آن‌ها معرفی شدم و نقش مقنی را بازی کردم و به خاطرهمین بازی نامزد دریافت بازیگر مکمل سیمرغ بلورین جشنواره‌ی فجر شدم. اگر بازیگر کرمانی نمی‌خواستند، شاید من انتخاب نمی‌شدم و مسیرم این گونه ادامه پیدا نمی‌کرد. این فیلم مرا به سینمای ایران معرفی کرد چون «مرادو» که اولین فیلم من بود اصلا دیده نشد.
هنوز کسی برای «یدالله شادمانی» نظری نگذاشته است. اولین نفری باشید که نظر می‌دهید
نظرات مردم (0 نظر)