زهرا حاتمی

زهرا حاتمی (با نام اصلی زری خوشکام)، بازیگر تلویزیون و سینما، سال ۱۳۲۶ در شهر اصفهان متولد شد.
وی تحصیلات خود را در تهران و لندن گذراند و یک دوره‌ی کلاس چهار ساله‌ی باله در سازمان ملی باله را نیز به اتمام رسانید.
حاتمی فعالیت سینمایی خود را از سال (1350) با فیلم «مرد هزار لبخند» آغاز کرد.

سوابق کاری زهرا حاتمی

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «زهرا حاتمی»

زهرا حاتمی، همسر مرحوم علی حاتمی، کارگردان برجسته‌ی سینما و مادر لیلا حاتمی، بازیگر است.

عمده‌ی فعالیت‌های سینمایی وی، به دو سال آغازین فعالیتش در سینما یعنی سال‌های (1350) و (1351) بازمی‌گردد.

حاتمی در سال‌های بعد از انقلاب نیز تنها در معدود فیلم‌ها و سریال‌هایی حاضر شد که به نوعی با همسر و خانواده‌اش در ارتباط بودند.

زهرا حاتمی در سریال‌هایی نظیر؛ «سلطان صاحبقران» علی حاتمی (1354) و «هزاردستان» علی حاتمی (1366)، بازی کرده‌است.

وی همچنین در فیلم‌هایی نظیر؛ «در دنیای تو ساعت چند است؟» (۱۳۹۳)،«سیمای زنی در دوردست» علی مصفا (1382)، «تهران روزگار نو» علی حاتمی (۱۳66)، «جهان پهلوان تختی» علی حاتمی و بهروز افخمی (۱۳۷۶)، ««خواستگار» (1351)، «تپلی» (۱۳۵۱)، «توبه» (۱۳۵۱)، «آدمک» (۱۳۵۰)، «الکلی» (۱۳۵۰)، «رشید» (۱۳۵۰)، «کلبه ای آنسوی رودخانه» (۱۳۵۰) و «مرد هزار لبخند» (۱۳۵۰)، به نقش‌آفرینی پرداخته‌است.

زری خوشکام یا زهرا حاتمی در سال (1387) نیز، در دومین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان، جایزه‌ی زنده‌یاد علی حاتمی را به‌عنوان بهترین فیلمنامه‌نویس سی سال سینمای پس از انقلاب ایران دریافت کرد.
در سال (1386) هنگامیکه سینما نیاگارای تهران در آتش سوخت نام زهرا حاتمی به‌عنوان مالک اصلی این سینما بارها به گوش رسید.
به جز این قبیل فعالیت‌ها، در سال‌های اخیر چندین بار نام زهرا حاتمی به دلایل دیگر نیز از مطبوعات و رسانه‌ها شنیده شده‌است. از جمله در سال (۱۳۸۶) هنگامی که محمدمهدی دادگو تهیه‌کننده‌ی سینما اعلام کرد که قصد دارد با تدوین مجدد بخش‌هایی از سریال «سلطان صاحبقران»، دو فیلم سینمائی مستقل با عنوان «امیرکبیر» و «میرزا رضای کرمانی» از آن پدید بیاورد، زهرا حاتمی به این خبر واکنش نشان داد و مخالفت خود را با چنین اقدامی اعلام نمود.

نظرات مردم (0 نظر)