همایون پایور

‏همایون پایور‏
Homayoun Payworth


همایون پایور، فیلم‌بردار سینما، سال 1323 در شهر تهران متولد شد.
وی پس از تحصیلات متوسطه، یک دوره‌ی یک ساله از سینما را در اتریش گذرانید و پس از بازگشت نیز دوره‌ی کوتاه دیگری را در دانشکده‌ی "هنرهای دراماتیک" به پایان برد.
اولین کار بلند سینمایی پایور، فیلمبرداری «آفتاب نشین‌ها» به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده (1359) بود و از آن پس به عنوان یک فیلم‌بردار حرفه‌ای در سینمای ایران به کار ادامه داده‌است.
همایون پایور، تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری از هفدهمین جشن خانه‌ی سینما برای فیلم «در دنیای تو ساعت چند است» (1393)، نشان فیروزه، دیپلم افتخار از نخستین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم مستند ایران (سینما حقیقت) برای مستند «M.D.M.A»، را در کارنامه دارد.

نامزد 2 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری همایون پایور
همایون پایور کتاب «کنترل کنتراست» را با موضوع «بررسی مفهوم کنتراست در عکاسی سیاه و سفید»، تألیف کرده‌است.
همایون پایور طی روزهای انقلاب بیش از ده هزار فوت فیلم شانزده میلیمتری از رویدادهای انقلاب فیلم‌برداری كرد كه در ماه‌های آغاز پس از انقلاب در تلویزیون ناپدید شد و سرنوشت آن‌ها نامشخص است.
پایور در سال (1357) فیلم مستند «شیشه» به كارگردانی محمدرضا اصلانی را برای تل‌فیلم فیلم‌برداری كرد، كه كار ناتمام ماند.
همایون پایور در سال (1355) دو فیلم را برای كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان فیلم‌برداری كرد؛ یكی فیلمی مستند در مورد پاكسازی شهر به كارگردانی ناصر زراعتی و دیگری به سمت متصدی دوربین 35 میلیمتری با مدیریت فیروز ملك زاده در فیلم «لباس برای عروسی» برای ساخته عباس كیارستمی.
هنوز کسی برای «همایون پایور» نظری نگذاشته است. اولین نفری باشید که نظر می‌دهید
نظرات مردم (0 نظر)