طعم گیلاس

‏طعم گیلاس‏ (1376)
‏Taste of Cherry‏

6.2
رای شما:
0/10
بر اساس رای 534 کاربر
95 دقیقه
درام

خلاصه داستان فیلم سینمایی طعم گیلاس
آقای بدیعی، مردی میانسال، قصد خودکشی دارد و قبرش را در کنار درختی کنده است. او می‌خواهد قرص‌های خوابش را یک جا بخورد و شب در این قبر بخوابد. بدیعی دنبال کسی است که پس از مرگش، صبح فردا روی جسد او خاک بریزد. در مسیری که برای یافتن چنین کسی پیش می‌گیرد با افراد مختلفی رو به رو می‌شود...

داستان فیلم طعم گیلاس
خلاصه داستان
پنهان شدن
مردی سوار بر اتومبیل، در جستجوی کسی است که بتواند مشکل خود را به کمک او حل کند. ابتدا سربازی را سوار اتومبیلش می‌کند و پس از جلب رضایت او در مقابل دریافت دستمزد، به سوی منطقه‌ای پرت و دورافتاده می‌رود. در کنار درختی مرد از سرباز می‌خواهد تا چاله‌ی کنار درخت را به خاطر بسپارد، صبح روز بعد به همان‌جا بیاید و صدایش بزند. اگر مرد پاسخ داد، او را از چاله بیرون بیاورد و در غیر این صورت، چاله را با خاک‌های کنار آن پرکند. سرباز از اینکه در خود کشی مرد به او کمک کند، طفره می‌رود و می‌گریزد. مرد به جستجوی آدم دیگری برمی‌آید تا به همین شیوه کمکش کند. به سراغ نگهبان افغانی یک دستگاه سنگ‌شکن در معدن شن و ماسه می‌رود؛ اما نگهبان کار دارد. در عوض، موفق می‌شود دوست نگهبان را که او نبز جوانی افغانی و طلبه است با خود همراه کند. اما این‌بار نیز با امتناع طلبه روبرو می‌شود که نصیحتش می‌کند. در جستجوی آدمی دیگر، به مردی پا به سن گذاشته و کارمند حوزه‌ی حیات وحش برمی‌خورد که فرزندش به بیماری کم‌خونی مبتلاست و مشکل مالی دارد. مرد پا به سن گذاشته کمک به او را می‌پذیرد و پس از به خاطر سپردن محل درخت و چاله، همراهش به محل کارش باز می‌گردد. در مسیر بازگشت، مرد پا به سن گذاشته که آذری است، حرف‌ها و خاطراتی برای او نقل می‌کند. مرد به تدریج در تصمیمش متزلزل می‌شود. با این حال شب‌هنگام در چاله می‌خوابد؛ اما سرانجام از خودکشی منصرف می‌شود.
در صحنه‌های درون ماشین، عباس کیارستمی خودش با بازیگر جلوی دوربین صحبت می‌کرد و واکنش بازیگران به سوالات و حرف‌های کیارستمی فیلمبرداری می‌شد.
این فیلم در لیست "1001 فیلمی که قبل از مرگ باید ببینید" به انتخاب استیون اشنایدر قرار گرفت.
فیلم بدون فیلم‌نامه‌ای دقیق و مشخص و بیشتر به صورت بداهه‌پردازی فیلمبرداری شد.
سوتی های فیلم طعم گیلاس (0 سوتی)
دیالوگ های فیلم طعم گیلاس (0 دیالوگ)
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


فیلم از لحاظ فنی و هنری باکیفیت ساخته شده است؟


تیم بازیگران، نقش‌ها را خوب بازی کردند؟


داستان و ساختار فیلم غیرتکراری و جدید بود؟


حرف و پیام فیلم، مفید و ارزشمند هست؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می‌کردید؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید
ارزیابی مردم از فیلم طعم گیلاس (از مجموع 12 رای)

ارزش تماشا
8.8
خوش ساخت
8.3
بازیگری
7.5
خلاقانه
8
محتوای مناسب
8
تفکربرانگیز
7.5
مناسب خانواده‌
7.9
مناسب کودکان
2.3
در دنیای اینترنت
رای شما:
0/10
حداقل کارکتر بررسی: 0 /60
بررسی‌های مردم درباره فیلم طعم گیلاس (9 بررسی)
هلنا منظومی ها بین شما ها کسی به تناسخ اعتقاد داره
0 لایک
0 نظر
3 هفته قبل
علی شنوایی قناد
آثار آقای کیارستمی بسیار عمیق و تامل برانگیزه. اما چون ریتم کندی داره مخاطب عام رو زیاد به خودش جذب نمیکنه و بیشتر جشنواره پسند و مورد توجه منتقدین هست. همچنین فیلم های ایشون به شدت دیالوگ محوره. صحبت هایی که رد و بدل میشه هم داستان فیلم رو پیش میبره و هم مخاطب رو وادار به تامل میکنه. در طول فیلم اصلا از موسیقی استفاده نشده. فقط صدای دیالوگ و افکت های صوتی اطراف در فیلم شنیده میشه که البته این کار بسیار هنرمندانه انجام شده چون به نظرم اگر ما می خواستیم یک فیلم رو بدون موسیقی پیش ببریم، نتیجه کار به مراتب از این کسل کننده تر می شد! بخش اعظمی از فیلم های ما رو در حال حاضر موسیقی هایی تشکیل می دهند که چه بسا کاملا بی ربط هستند و به درستی روی ریتم فیلم نمی نشینند. اما درباره پایان بندی فیلم باید بگویم که به نظرم بیش از اندازه پایانش باز بود. با کمال احترام به سبک متفاوت و خاص آقای کیارستمی باید بگویم که من پایان بندی فیلمی مانند "یک حبه قند" را به این فیلم ترجیح می دهم. به نظرم پایان فیلم کمی بی معنی و عجیب بود. اگر ایشان را نمی شناختم می گفتم که پایان فیلم را سنبل کرده اند!
1 لایک
0 نظر
7 ماه و 1 هفته پیش
علی
واقعا فیلماش عالین روحش شاد
0 لایک
0 نظر
1395/06/22
حسن
واقعا چه دیدگاهی داشته آقای کیارستمی خیلی تاثیر گذار بود. الان صبح شده و آقاس بدیعی زنده اس. از لحظه به لحظه فیلم لذت بردم
1 لایک
0 نظر
1395/05/09
حسن
همین الان دارم میبینمش الان راننده تاکسی داره سربازه رو میبره پادگان تموم شه بیام نظرمو بگم
0 لایک
0 نظر
1395/05/09