حواشی فیلم سینمایی «زادبوم» (13 حاشیه)

مسعود رایگان برای فیلم سینمایی زادبوم، در جشنواره فجر 27 برنده جایزه سیمرغ فیلم برگزیده تماشاگران شد.
فیلم سینمایی زادبوم، در جشنواره فجر 27 نامزد دریافت جایزه سیمرغ بهترین فیلم شد.
پگاه آهنگرانی برای فیلم سینمایی زادبوم، در جشنواره فجر 27 نامزد دریافت جایزه سیمرغ بهترین نقش دوم زن شد.
مسعود رایگان برای فیلم سینمایی زادبوم، در جشنواره فجر 27 نامزد دریافت جایزه سیمرغ بهترین نقش اول مرد شد.
فرید مصطفوی برای فیلم سینمایی زادبوم، در جشنواره فجر 27 برنده جایزه سیمرغ بهترین موسیقی متن شد.
کارن همایونفر برای فیلم سینمایی زادبوم، در جشنواره فجر 27 برنده جایزه سیمرغ بهترین موسیقی متن شد.
یکی از مهم‌ترین بخش‌های «زادبوم» که باعث ایجاد حواشی بسیاری برای اثر شد؛ شخصیتی با بازی عزت‌الله انتظامی است که به عنوان پدر مردی سیاستمدار معرفی می‌شود. پدر این مرد که یکی از افراد گارد شاهنشاهی بوده در اوج درگیری‌های زمان انقلاب از کشور فرار کرده است و حالا هم توسط پسرش (همین مرد سیاستمدار)، طرد شده است. چهره مظلوم ترسیم شده از این پیرمرد به عنوان کسی که زمانی یکی از افراد موثر در کشتار مردم انقلابی بوده، اصلی‌ترین حاشیه‌ای بود که دامن این فیلم را گرفت.
در یکی از صحنه‌های فیلم «زادبوم» گروهی از جوانان که ظاهری اصولگرایانه هم دارند، از دیوار ستاد تبلیغات انتخاباتی یکی از کاندیداهای انتخابات بالا می‌روند و در حالی که شعار «حقیقت برو گم شو» (حقیقت نام کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری است) را می‌دهند، دم و دستگاه آن محل را به هم می‌ریزند و شاید در کمتر فیلمی در سینمای ایران، تا این حد اغراق آمیز و شعاری به یک جریان خاص سیاسی حمله می‌شود.
در یکی از صحنه‌های فیلم «زاد بوم» در حالی که با عدم بیرون آمدن لاک پشت‌ها از تخم مواجه‌اند یکی از بازیگران می‌گوید علت این است که زمین سرد است و باید برای فراهم آوردن شرایط بازگشت لاک پشت‌ها زمین را گرم کرد تا جائیکه با سوزاندن اموال دولتی قصد دارند زمین را برای بازگشت لاک پشت ها گرم کنند و جالب اینکه همه‌ی این زمینه سازی درست یک سال قبل از آشوب های فتنه 88 صورت گرفته است.
به گفته «ابوالحسن داوودی»، کارگردان فیلم سینمایی «زاد بوم»؛ موضوع عمده این فیلم مسائل انسانی و با محور خانواده است که به نظر می‌آید این رویکرد در شرایط فعلی هم هیچ تغییری نکرده است.
«ابوالحسن داودی»، کارگردان فیلم سینمایی «زاد بوم» در پاسخ به اینکه آیا این فیلم با وجود گذشت زمان زیاد دچار تغییراتی در نسخه آماده اکران شده است، گفت:
«به خاطر مدت زمانی که از ساخت فیلم گذشته و نیز با توجه به اینکه زادبوم را با نگاتیو ساخته بودم، طبعا در تبدیل به نسخه دیجیتال احتیاج به انجام اصلاحاتی بود و الان یک نسخه به روز را آماده کرده‌ایم. ضمن اینکه روی فیلم کار کردیم و حدود 15 دقیقه از آن را کوتاه کردیم.»
فیلمبرداری فیلم سینمایی «زاد بوم» در کشورهای آلمان، دبی و ایران انجام شده است،
«زادبوم» دهمین ساخته‌ «ابوالحسن داوودی» و محصول سال 1387 است که با وجود کسب سه جایزه مهم از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر و دو مرتبه دریافت پروانه نمایش در 9 سال گذشته، بالاخره روز هجدهم مرداد ماه 1396 اکران شد.