هادی مرزبان

‏هادی مرزبان‏
Hadi Marzban


هادی مرزبان، کارگردان تئاتر، بازیگر تلویزیون و سینما، سال ۱۳۲۳ در سبزوار متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته‎ی بازیگری و کارگردانی از دانشکده‎ی "هنرهای زیبای تهران" در سال ۱۳۵۲ است. مرزبان همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد طراحی و کارگردانی تئاتر از دانشگاه "برونل انگلستان" در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) است.
وی فعالیت خود در تئاتر را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد. بازی در سینما را نیز از سال ۱۳۶۵ با فیلم «جنگل‌بان» اثر منوچهر حقانی‌پرست شروع کرد.

سوابق کاری هادی مرزبان
بازیگر
کارگردان
«هادی مرزبان»، سابقه تدریس هنر نمایش در کانون تئاتر دانشگاه «علم و صنعت ایران» در سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹ دارد.
«هادی مرزبان»، کارگردان تئاتر در پی درگذشت «خسرو شکیبایی» در متنی که اختصاصا در اختیار بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران، گذاشته؛ آورده است:
«جمعه 28 تیرماه، 1387، ساعت 10:30 صبح؛ خبرنگاری زنگ می‌زند و می‌گوید حامل خبر خوبی نیستم... ضربان قلبم تند می‌شود و منتظر... و او هیچ نمی‌گوید... سکوت است... شاید گریه می‌کند و من می‌پرسم بگو چه شده و او آرام می‌گوید خسرو شکیبایی رفت!!... و من که فقط می‌گویم... وای... بله... خسرو هم رفت... و چه فایده دارد که بگویم چه حیف شد.»
«هادی مرزبان»، کارگردان پیشکسوت تئاتر به دلیل خونریزی مغزی در سال 1393 در بیمارستان بستری شد.
«فرزانه کابلی» دیگر هنرمند تئاتر و همسر مرزبان درباره وضعیت این هنرمند گفت:
«آقای مرزبان دچار خونریزی مغزی شده و نیمه شب 8 تیرماه تحت عمل جراحی قرار گرفت و در حال حاضر هم در بخش آی‌سی‌یو بستری است. او توضیح داد:
«روز گذشته 8 تیرماه 1393 آقای مرزبان به مرکز هنرهای نمایش رفته بود اما در آنجا حالش بد شد به طوری که دوستان مرکز برای ایشان اورژانس خبر کردند و اما خودش نامه‌ای امضا کرد مبنی بر اینکه سلامت است و مشکلی ندارد. با این حال پزشک اورژانس به دوستان مرکز اعلام کرده بود که حال ایشان بد است و باید زودتر به بیمارستان منتقل شود. فرزانه کابلی احتمال می‌دهد ناراحتی اخیر مرزبان به دلیل فشارهایی باشد که بعد از توقیف این نمایش متحمل شد.»
نمایش «بازار عاشقان» به کارگردانی «هادی مرزبان» برای اجرا در جشنواره تئاتر فجر آماده شده بود که قرار بود «جمشید مشایخی» هم در آن بازی کند، اما با منتفی شدن این موضوع به دلیل کسالت، «ایوب آقاخانی» در نقش مولانا و «فرهاد قائمیان» در نقش «شمس» بازیگران اصلی این نمایش خواهند بود. مرزبان در این‌باره توضیح داد: « «بازار عاشقان» به نویسندگی «محمد ابراهیمیان» نمایشی از یک دادگاه تخیلی است که مولانا و شمس در آن محاکمه می‌شوند و چند نفر دیگر هم از تاریخی متفاوت در این دادگاه حضور دارند، مثل منصور حلاج که «ایرج راد» ایفاگر این نقش است.»
در دنیای اینترنت
هنوز کسی برای «هادی مرزبان» نظری نگذاشته است. اولین نفری باشید که نظر می‌دهید
نظرات مردم (0 نظر)