رسول صدرعاملی

‏رسول صدرعاملی‏
Rasoul Sadr Ali


رسول صدرعاملی، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و روزنامه‌نگار سال ۱۳۳۳ در اصفهان متولد شد.
وی دارای مدرک تحصیلی دیپلم است.
صدرعاملی فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را با تهیه‎کنندگی فیلم «خونبارش» (۱۳۵۹) به عنوان اولین پروژه‎ی سینمایی پس از انقلاب آغاز کرد و دو سال بعد، اولین فیلم خود در جایگاه کارگردان را بانام «رهایی» (۱۳۶۱) ساخت.
رسول صدرعاملی، 5 لوح زرین از هیات داوران در سومین دوره‎ی فیلم فجر برای ساخت، بیستمین جشنواره‎ی بین‌المللی فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، پروانه‎ی زرین بهترین کارگردانی بهترین فیلم بلند و بهترین فیلم‎نامه‎ی بخش مسابقه‎ی آسیا و جایزه‎ی بهترین فیلم جشنواره‎ی فیلم فجر بخش بین‌الملل ۱۳۸۷، را در کارنامه دارد.

برنده 2 و نامزد 3 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری رسول صدرعاملی
تهیه کننده
کارگردان
نویسنده
بازیگر
مجری
در سال ۱۳۸۴ با همکاری چند تن دیگر، "مؤسسه‎ی بین‌المللی فیلمیران" را تأسیس کرد که هم اکنون (تا سال 1395) بزرگ‎ترین توزیع‎کننده‎ی فیلم در کشور است و در سال‎های اخیر همواره بیش از ۷۰٪ تولیدات سینمای ایران توسط این مؤسسه پخش شده‌است.
وی "میلاد فیلم" را که نخستین شرکت ایرانی تولید و توزیع فیلم سینمایی پس از انقلاب اسلامی به شمار می‌رود، در سال ۱۳۵۸ تأسیس کرد و با تلاش خود در طول بیش از سه دهه توانست نقشی استثنائی در حمایت از سینمای بخش خصوصی ایران ایفا نماید.
خانواده‎ی صدر از جمله بزرگ‎ترین و معتبرترین خانواده‌های منطقه‎ی خاورمیانه به شمار می‌روند که از اصفهان تا جبل عامل لبنان در شکل‎گیری تاریخ شیعیان نقش ویژه‌ای داشته‌اند.
نظرات مردم (1 نظر)
یونس
تولدتون مبارککککککک
🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺


1 لایک
0 نظر
1396/09/22