غلامحسین لطفی

‏غلامحسین لطفی‏
Gholam Hossein Lotfi


غلامحسین لطفی، کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون، سال (1328) در قزوین متولدشد.
وی دارای مدرک کارشناسی ارشد بازیگری و کارگردانی از "دانشکده‌ی هنرهای زیبایی دانشگاه تهران" در سال (۱۳۶۱) و دکترای
افتخاری تئاتر است.
سوابق کاری غلامحسین لطفی
بازیگر
کارگردان
نویسنده
مهمان
روز دوشنبه 18 خرداد سال 1394 مراسم تقدیر از برگزارکنندگان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برگزار شد؛ در کنار آن به سینماگران هم نشان درجه هنری که معادل مدرک دکتراست اهدا شد. این اتفاق بازتاب های متفاوتی داشت. عده ای به قبول این نشان از سوی دولت اعتراض داشتند و مهر دولتی شدن بر پیشانی هنرمندان زدند و عده ای دیگر به نحوه انتخاب این سینماگران اعتراض کردند. به گفته آنان این چهره‌ها براساس چه مواردی شایسته دریافت این عنوان ارزشمند دانسته شده اند و آیا چهره‌های مستحق تری نبودند که برای دریافت نشان دکترای سینما اولویت داشته باشند؟ افرادی هم چون «پرویز بهرام» پیشکوست صداپیشگی، «محمدرضا اصلانی» نام آشنای سینمای مستند، «منوچهر اسماعیلی» که به مرد هزار صدای دوبله معروف است و «غلامحسین لطفی» و بسیاری دیگر تقدیر شدند و نشان درجه یک هنر را دریافت کردند.
«غلامحسین لطفی»، بازیگر «معمای شاه» چندی در مصاحبه‌ای با عنوان «درخواست غلامحسین لطفی برای حذف نقشش از معمای شاه» که با تیتر «حدود هشتاد میلیون تومان طلبکارم» منتشر شد اعلام کرد:
«من در حال حاضر از تهیه‌کنندگان مختلف حدود هفتاد تا هشتاد میلیون تومان طلبکارم و هیچ‌کدام پولم را نمی‌دهند. مانند سریال «معمای شاه» که بیست میلیون تومان به من بدهکارند اما با این حساب باز هم از من می‌خواهند که سر فیلمبرداری بروم ولی با توجه به بدقولی‌های آنها در پرداخت دستمزها من از آنها خواستم که آن سه سکانس باقیمانده را که پولش را پرداخت نکرده‌اند حذف کنند. من در «معمای شاه» نقش یک بازجوی ساواک را درکنار «محمدرضا شریفی‌نیا» بازی می‌کنم و به نظرم نقش بسیار خوبی هم بود اما هنوز پخش نشده است. سریال «معمای شاه» به هیچ عنوان سر و ته ندارد. داستان به شکل متداومی نیست که هفته بعد ادامه‌اش را ببینیم، بخش‌های مجزایی از تاریخ در این سریال ساخته و بعد مونتاژ شده است و هر هفته یک قسمت از آن را نشان می‌دهند.»
«غلامحسین لطفی»، در مورد این که کم کار شده است گفت:
«من کم کار نشده ام بلکه شرایط جوری حکم کرده که تلویزیون دست اسپانسرها افتاده و آن ها برای تلویزیون سریال سازی می کنند.بنابراین کار در تلویزیون بسیار کم شده و می بینیم که تعدادی از بازیگران به سمت شبکه هایی مثل جم می روند (البته تعدادی از آن ها هم بازگشته اند). من همیشه امادگی کار داشته ام، اما چند دلیل وجود دارد که کاری را نپذیرفته ام، اول از همه این که متن ها بسیار ضعیف شده است چون وقتی پول کم به نویسنده بدهید، نویسنده های خوب جذب نمی شوند و نویسنده های تازه کار می آیند که انتظارات را برآورده نمی کنند. دوم مسئله دستمزد است. از پانزده سال پیش تا به حال (تا سال 1395) من هر کاری که بازی کرده ام قسط آخر آن را با من تسویه نکرده اند. این فقط مشکل من نیست، مشکل بیشتر همکاران من است. الان نزدیک به هفتاد میلیون از تهیه کننده های مختلف طلبکار هستم که مطمئنم هرگز به من پرداخت نخواهد شد.»
«غلامحسین لطفی»، می گوید:
«دستمزد ساخت فصل دوم سریال «آینه» را هنوز از تلویزیون طلبکار هستم. و بارها برای ادامه ساخت سریال دورخیز کرده اما مسئولان تلویزیون موافقت نکردند.»
غلامحسین لطفی از بازیگران و کارگردانان پیشکسوت سینما و تلویزیون است که آثار به یاد ماندنی را در ذهن مردم به یادگار گذاشته است. او حالا شدیدا کم کار شده است.
نظرات مردم (5 نظر)
محمد
هنوز ما اونو اصلان خانه بدوش می‌شناسیم
0 لایک
0 نظر
3 هفته قبل
محمدمهدیم
بازیگر محبوب دلها، انشاالله دوباره پیشنهاد کار بگیرین
0 لایک
0 نظر
1400/02/27
طاها مزینانی
بازیتونو خیلی دوست دارم آقای لطفی
0 لایک
0 نظر
1397/07/05
خانم کاظمی
هنرمند خوبی هستن
0 لایک
0 نظر
1397/07/04
یونس
🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂
0 لایک
0 نظر
1396/08/20