مصطفی کیایی، کارگردان، تهیه‌کننده، فیلمنامه‌نویس و تدوینگر تلویزیون و سینما، سال 1355 در شهر کرج متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته‌ی فیلم‌سازی است. کیایی با فیلم «بعد از ظهر سگی» (1388)، وارد عرصه‌ی کارگردانی سینما شد. مصطفی کیایی، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از سی‌امین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم «ضد گلوله» (1389)، را در کارنامه دارد.
برنده 1 و نامزد 3 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «مصطفی کیایی»

نویسنده

کارگردان

تهیه کننده
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «مصطفی کیایی»

مصطفی کیایی برادر محسن کیایی، بازیگر است.

وی فعالیت هنری خود را از سال (1373) در مرکز آموزش فیلمسازی ارشاد آغاز کرد و از سال (1376) هم‌زمان با تحصیل در رشته‌ی فیلم‌سازی در دانشگاه، به عنوان دستیار کارگردان در مجموعه‌های تلوزیونی و سینمایی مشغول به کار شد.

کیایی پس از اتمام دوران تحصیل در سال (1381) به‌عنوان نویسنده، کارگردان و تدوینگر در برنامه‌های تلویزیونی فعالیت خود را ادامه داد و در این مدت برنامه‌های زیادی را برای شبکه‌های مختلف تلوزیونی ساخت.

مصطفی کیایی تهیه کنندگی فیلم‌هایی نظیر؛ «بارکد» (۱۳۹۴)، را برعهده داشته است.

کیایی به‌عنوان نویسنده‌ در مجموعه‌های تلویزیونی نظیر؛«خروس» (1392)، «راه در رو» (1390) و «نقطه سر خط» (1390)، حضور داشته است.

وی نویسندگی و کارگردانی فیلم‌هایی نظیر؛ «بارکد» (1394)، «عصر یخبندان» (1393)، «خط ویژه» (1392)، «ضد گلوله» (1389) و «بعد از ظهر سگی» (1388)، را در کارنامه دارد.

مصطفی کیایی، نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین ارگردانی از ی و سومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم «عصر یخبندان» (1393) و سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه از سی‌امین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم «ضد گلوله» (1389)، را در کارنامه دارد.

بهرام رادان، بازیگر فیلم «عصر یخبندان» می‌گوید: «مصطفی کیایی تنها کارگردانی است که من سر هیچ چیز با او بحث نمی‌کنم، چرا که او فضای فیلمش و انتخاب بازیگرش را خوب می‌شناسد و اگر در فیلم بگوید ماست سیاه است من قبول می‌کنم.»
کیایی در مورد سبک فیلم «عصر یخبندان» و رفت و آمد آن میان کمدی و ملودرام گفت: «من دوست دارم بین لحن‌های مختلف رفت و آمد کنم و به این کار اعتقاد دارم؛ شاید این فرم خاص من باشد و درست هم نباشد، اما من در کل زندگی را نیز رفت و آمد میان کمدی و تراژدی می‌دانم.»
مصطفی کیایی در سال (1386) درخواست پروانه‌ی ساخت فیلم «بعد از ظهر سگی» را به اداره‌ی نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد ارسال نمود؛ اما موفق به اخذ پروانه‌ی ساخت نگردید و با تعویض تهیه‌کننده در سال (1388) پروانه‌ی ساخت این فیلم را به تهیه‌کنندگی "جوزان فیلم" اخذ نمود و اولین فیلم بلند سینمایی خود را جلوی دوربین برد.

نظرات مردم (5 نظر)


توماج
واقا جز استعدادهای درخشان ایران هستند
0
3 روز قبل

غریبه❤اللهم عجل لولیک الفرج❤
واقعا آثارش لایک داره👍
1
8 هفته قبل

طاها مزینانی
بهترینی
0
9 هفته قبل

مهران
فیلماش همه درجه یک
0
37 هفته قبل

صبا قربانزاده
واقعا آثارش عالیه مخصوصا بارکد و خط ویژه و عصر یخبندان
1
1395/05/13