هانیه توسلی

‏هانیه توسلی‏


هانیه توسلی، بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر، سال 1358 در همدان متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته‎ی نمایشنامه‌نویسی از دانشگاه آزاد اسلامی است. توسلی فعالیت هنری‌اش را با تئاتر آغاز نمود. هانیه توسلی، تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن از جشن خانه‌ی سینما و سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره‌ی فیلم فجر را برای بازی در فیلم «دهلیز»، به کارگردانی بهروز شعیبی در کارنامه دارد.

تولد:

1358/03/14
برنده 1 و نامزد 4 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «هانیه توسلی»

Ads

بیوگرافی / زندگی‌نامه «هانیه توسلی»

هانیه توسلی، پدرش در سال ۱۳۷۸ درگذشت و مادرش خانه دار است. هانیه دو خواهر به نامهای هما و طناز دارد.

حضور مقابل دوربین را با ایفای نقش در فیلم کوتاه «روی جاده‎ی نمناک» (1380) آغاز کرد و در همان سال با بازی در فیلم «شام آخر»، به کارگردانی فریدون جیرانی قدم به عرصه‎ی سینما گذاشت.

هانیه از سن ۱۶سالگی‌ تشنه‌ بازیگری‌ بود‌، دلش می‌خواست‌ آدم‌های‌ این‌ حرفه‌ را بشناسد‌، او به‌ تئاتر عشق ‌می‌ورزید‌ و به شکل غیر حرفه‌ای تئاتر را دنبال می کرد. دیپلم‌اش را در رشته‌ی علوم تجربی گرفت و دوست‌ داشت‌ ژنتیک‌ بخواند‌، اما با دیدن‌ فیلم‌ هامون‌، ساخته‌ داریوش‌ مهرجویی‌ که‌ در مدرسه‌ نمایش‌ داده‌ شد، علاقه اش به بازیگری شدت گرفت. همین‌ علاقه‌ باعث‌ شد که‌ در سال‌۷۸، در دانشگاه‌ قبول‌ شد‌ و به‌ تهران‌ رفت و این‌حرفه‌ را به‌ شکل‌ حرفه‌ای‌ ادامه‌ داد.

سال 78 با آقای نصر الله قادری کار کرد و سال بعدش در نمایش دیگری بازی کرد که جایزه‌ی بهترین بازیگر زن را برایش به همراه داشت. اما همه‌ی تجربه های تئاتری‌اش در حد غیرحرفه ای، نیمه حرفه‌ای یا دانشجویی بود.

سال‌ها بعد به واسطه حضور در نمایش‌های جدی‌تر بسیاری فکر می کردند از سینما به تئاتر آمده که اینطور نبود.

وی در نمایش‌های «قرمز و دیگران» و «گل‌های شمعدانی» کاری از محمد یعقوبی بازی کرد و به خاطر این کار، کاندیدای دریافت جایزه شد. هم‌چنین نمایش «باله روی سطرهای بی‌معنی» کاری از لیلی عاج، با بازی بداهه او مورد توجه قرا گرفت.

هانبه توسلی دارای سابقه به عنوان دستیار کارگردان در فیلم «آخر بازی» (1379) و انتخاب بازیگر در فیلم «دیشب باباتو دیدم آیدا» (1383) می‎باشد.

هانیه توسلی در مجموعه‌هایی نظیر؛ «غریبه» (1379)، «وفا» (1385)، «میوه‎ی ممنوعه» (1386) و «شمس‌العماره» (1388)، بازی کرده‌ است.

وی هم‌چنین در فیلم‌هایی نظیر؛ «اثیری» (1380)، «گاهی به آسمان نگاه کن» (1381)، «کافه ستاره» (1383)، «عصر جمعه» (1384)، «عاشق» (1385)، «صدسال به این سال‎ها» (1386)، «کیفر» (1388)، «آقا یوسف» (1389)، «به خاطر پونه» (1391)، «خط ویژه» (1392)، «شکاف» (1393) و «قشنگ و فرنگ» (1394)، به نقش‌آفرینی پرداخته‌ است.

وی نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم‌های «شب‌های روشن» (1381)، «زمان می‌ایستد» (1384) و «ندارها» (1389) و نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای «جایی برای زندگی» (1382)، را از جشنواره‎ی فیلم فجر اشاره کرد.

هانیه توسلی، تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن از جشن خانه‎ی سینما و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم «دهلیز» (1391)، از جشنواره‌ی فجر را در کارنامه دارد.

حواشی «هانیه توسلی» (12 حاشیه)

پدرش، ابتدا مخالف‌ ورود وی به عرصه‌ی هنر بود، اما بعد که‌ دید ‌در این‌ زمینه‌ در حال‌ تحقیق‌ و مطالعه‌ است‌، تسلیم‌ علاقه‌اش‌ شد.
وی به همراه نیکی کریمی در جشنواره بین المللی کن فرانسه حضور داشت.
حضور برخی بازیگران همچون وی، لادن مستوفی، امیر جعفری، بهزاد فراهانی، رضا بنفشه‌خواه از حاشیه‌های همایش «تقدیر از عارف، حمایت از روحانی» در سال 92 بود. این همایش در هتل اسپیناس تهران برگزار گردید. این بازیگر در حین سخنرانی بهزاد فراهانی به گریه افتاده بود، وقتی با شاتر عکاسان مواجه شد، به کار آنها اعتراض کرد و خواست که از او عکس نگیرند.
در پی تسلیت نگفتن فوت مرتضی پاشایی، کاربران دنیای مجازی صفحه شخصی هانیه توسلی را مورد عنایت قرار دادند تا جایی که وی مجبور به بستن صفحه خود شد.
وی در اینستاگرامش از حقوق میلیاردی مدیران دولتی گلایه کرد. او با اشاره به این نکته که این ارقام میلیاردی حقوق رسمی است و ممکن است درآمدهایی هنگفت‌تر وجود داشته باشد که در جایی ثبت نشود نسبت به این ماجرا ابراز نگرانی کرد.
وی در گفت‌وگویی به فعالیتش در بنیاد کودک اشاره نمود. او در این گفتگو در خصوص ارتباطش با دختر بچه‌ای که کفالتش را به عهده گرفته است نیز سخن گفت.
او در گفتگویی بیان داشت که شاید هیچ‌وقت بچه‌ای به دنیا نیاورد. چون کار بسیار سخت و پرمسئولیتی‌ست.
وی با اشاره به علاقه شخصی خود در مطالعه و معرفی کتاب اعتراف کرده است که بیش از پنجاه درصد کتاب هایی که در کتابخانه دارد، نخوانده است!
یکی از کارهای جالبی که وی در صفحه شخصی خود انجام می‌دهد این است که او هر چند روز یکبار یک کتاب خوب به مخاطبان خود معرفی می‌کند و آنها را تشویق و علاقه‌مند می‌کند تا کتاب بخوانند. این کار او بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
در مصاحبه ای با توصیف احساسات فراوان ناشی از نگهداری یک حیوان همچون گربه بیان داشت وقتی خیلی خسته است و به خانه می آید، یک بچه گربه را بغل می کند و احساس می کند مثل یک فیلتر عمل کرده و انگار محبتش به او بر می گردد!
وی مدتی ممنوع التصویر و ممنوع الکار شد. اگرچه او همانند تعداد زیادی از بازیگران همواره سعی داشته خود را وابسته به هیچ جناحی نداند اما برخی فعالیت های وی نشان می دهد حداقل کشش او به کدام سمت است. حمایت مستقیم او در انتخابات ۱۳۸۸ از میرحسین موسوی و در انتخابات ۱۳۹۲ از حسن‌روحانی بر همه روشن و واضح یود که او دغدغه‌های‌سیاسی خودش را دارد. همچنین شرکت او در مراسم هفتادمین سال تولد سید محمدخاتمی و ژست های‌خاصش در آن جشن که سوژه رسانه ها شده بود تاکیدی بر این ادعاست. به خصوص که سید محمد خاتمی هم به تماشای یکی از نمایش های او (قرار) رفت و بازتاب‌های‌جالبی داشت. او همچنین در انتخابات اخیر در حوزه رای‌گیری با پوشیدن لباس و شال بنفش به گونه ای حمایت خودش را در عرصه انتخابات اعلام کرده بود. اما این حمایت ها به خصوص در سال 88 سبب شد تا ایشان مدتی را ممنوع الکار و ممنوع التصویر شود و گاهی تیزر فیلم هایی که سال های قبل بازی کرده بود مجوز پخش پیدا نمی کردند و باعث ایجاد مشکلاتی برای او می شد.
در میانه‌ی فیلم ندارها از کارگردان فیلم خواسته شد که بازیگر نقش او را عوض کنند و همین موضوع فیلم را به تعطیلی پیش برد. با همه مشکلات ندارها ساخته شد اما بیل‌بردهای ندارها که یک سال بعد از ممنوع التصویر بودنش اکران شد پاره شد و رویش ماژیک کشیده می شد و او خودش در مصاحبه هایش اذعان داشته که هشت سالی که گذشت فشار زیادی بر روی هنرمندان بود و فضای ملتهب و ناخوشایندی وجود داشته است.

جزئیات بیشتر درباره «هانیه توسلی»

گونه | ژانر هایی که در آن فعالیت داشته است (11)

درام (22)
عاشقانه (7)
کمدی (3)
مستند (1)
تاریخی (1)
خانوادگی (1)
معمایی (1)
فانتزی (1)
جنایی (1)
علمی تخیلی (1)
ماجراجویی (1)

هنرمندانی که با آنان همکاری داشته است

نظرات مردم (5 نظر)


یگانه
خانوم توسلی از بازیگران خوب سینما هستن دوستش دارم
1
14 هفته قبل

آرمین م
یکی از بهترین بازیگرای زن ایران
1
32 هفته قبل

پگیغرزباهژیفز
هانیه توسلی اصلا خوب نیست
1
33 هفته قبل

یـــہ بــنده خــدآ
به چه دلیلی؟؟!!!
2
28 هفته قبل

مهسا
سلام خانم توسلی من شمارا بیش از هر چیزی دوست دارم وشما واقعا بازیگر خوبی هستید وامیدوارم این پیام رو بخوانید خدانگه دار
2
38 هفته قبل