حواشی سریال تلویزیونی «شهرزاد 2» (10 حاشیه)

اولین قسمت از فصل دوم سریال «شهرزاد» پس از حواشی بسیار بالاخره 29 خرداد ماه 1396 در شبکه نمایش خانگی کشور توزیع شد.
تیتراژ فصل دوم «شهرزاد» نیز همانند فصل اول آن، با صدای «محسن چاووشی» تهیه شده است.
این درحالیست که در قسمت‌های ابتدایی فصل اول این سریال، تیتراژ ابتدایی و تیتراژ پایانی با صدای «علیرضا قربانی» اجرا شد، ولی از قسمت پنجم به بعد تیتراژ جدیدی با عنوان «کجایی» با صدای محسن چاوشی جایگزین شد. پیش‌تر دو ترانه «به رسم یادگار» با ترانه‌سرایی «حسین صفا» و «همخواب» با شعری از وحشی بافقی توسط این خواننده اجرا شد و به عنوان موسیقی متن سریال پخش می‌شود.
ساخت موسیقی متن فصل اول این سریال در ابتدا به عهده «فردین خلعتبری» بود، ولی از قسمت هفتم به بعد «امیر توسلی» آهنگسازی این کار را به عهده گرفت. دست‌اندرکاران تولید و ساخت شهرزاد، در مورد حذف ناگهانی خلعتبری و قربانی توضیحی ندادند و سکوت اختیار کردند.
مشکل دیسک کمر «حسن فتحی»، کارگردان «شهرزاد»، در نخستین روزهای فیلمبرداری فصل دوم این سریال باعث شد تا پروژه چند روزی با تعطیلی مواجه شود اما با بهبود وی فیلمبرداری اثر از نو آغاز شد.
در فصل دوم سریال «شهرزاد»، بازیگران مطرحی همچون «رضا کیانیان»، «امیر جعفری» و «رویا نونهالی» اضافه شده‌اند. این در حالی است که یکی از برجسته ترین بازیگران فصل اول شهرزاد یعنی «علی نصیریان» در نقش بزرگ آقا در فصل دوم حضور ندارد.
با اعلام خبر دستگیری «محمد امامی»، تهیه کننده سریال «شهرزاد»، به دلیل فساد مالی صندوق فرهنگیان که روز ۱۱ مهر ۹۵ تایید شد، «ترانه علیدوستی» بازهم به میدان آمد و در پستی اینستاگرامی درباره محمد امامی نوشت که او به اتهام دخالت در صندوق فرهنگیان در پرونده‌ای هشت هزار میلیاردی در بازداشت است، پرونده ای که فقط شامل حال او نیست و درباره سرمایه گذاری «شهرزاد» گفت:
«مبلغ ساخت این سریال ۱۴ میلیارد تومان بوده، دو میلیارد تومان بیشتر از سریال شاهگوش و ۹۸ میلیارد تومان کمتر از پروژۀ محمد رسول الله یا مبلغی تقریبا معادل فیلم توقیف شدۀ رستاخیز. این ارقام برای ساخت پروژه ای در این سطح عجیب نیستند اما قبول کنید هر قدر هم رانت در آن ها دخیل باشد بسیار کمتر از آنند که کسی برایشان هشت هزار میلیارد اختلاس کند.»
پس از انتشار خبر بازداشت «محمد امامی»، تهیه کننده سریال «شهرزاد»، به اتهام دست داشتن در اختلاس هشت هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان، خبرگزاری فارس در گزارشی از تغییر تهیه کننده «شهرزاد۲» و همچنین تغییر نام این سریال خبر داد و نوشت: «در جلسه‌ای که در آن مجری طرح عبدالله اسکندری و اسدزاده نیز حضور داشتند تصمیم گرفته شده است که اگر محمد امامی مشکلش حل نشد و قانون تصمیم بر ضبط اموال این تهیه‌کننده گرفت، اسدزاده به عنوان تهیه‌کننده فصل دوم مجموعه شهرزاد معرفی شود و سرمایه‌ای که تا به این لحظه از سوی محمد امامی وارد این پروژه شده است بازگردانده شود و همچنین به دلیل اینکه شهرزاد به نام تهیه‌کننده به ثبت رسیده است، نامش را تغییر دهند.»
خیلی زود این خبر با واکنش «ترانه علیدوستی» روبه رو شد؛ او در اینستاگرامش از شروع یک ماهه فیلمبرداری سریال با نام «شهرزاد۲» خبر داد و اعلام کرد؛ هر خبری هم باشد خودمان در اختیارتان می‌گذاریم، نگران نباشید و به شایعات توجه نکنید.
«محمد امامی»، تهیه کننده سریال «شهرزاد» خرداد ماه 1396 درباره اینکه تاکنون چند قسمت از فیلمنامه فصل دوم این سریال آماده شده و قرار است این فصل چند قسمت باشد، توضیح داد:
«کل شاکه داستان طراحی شده و به نگارش درآمده است. با این حال هنوز کاملا مشخص نیست که این فصل در چند قسمت نوشته خواهد شد و ممکن است همچنان تغییراتی به وجود بیاید. اما طبق اخبار منتشر شده فصل ۲ شهرزاد در ۲۰ قسمت تولید میگردد.»
به گفته تهیه کننده سریال «شهرزاد»، تا کنون پنج قسمت از فصل دوم نوشته شده و قرار است در 20 قسمت تهیه و تولید شود که این مساله کاملا قطعی است. به احتمال زیاد از خرداد یا تیرماه سال آینده فیلمبرداری آغاز خواهد شد.
با نزدیک شدن به توزیع فصل دوم «شهرزاد» «محمد امامی»، تهیه کننده این مجموعه اعلام کرد؛ همزمان با پخش در شبکه نمایش خانگی و پخش آنلاین از طریق سایت «لوتوس»، از طریق شبکه «نت فلیکس» برای مخاطبین جهانی نیز پخش می‌شود؛ خبری که با واکنش رییس انجمن صنفی VOD و IPTV مواجه شد. «محمد صراف» از تأیید نشدن عرضه سریال «شهرزاد» در نت‌فلیکس خبر داد و اعلام کرد این کار غیرقانونی است. اما همزمان با توزیع قسمت اول، این سریال از نت‌فلیکس قابل دریافت است.
به دلیل همزمانی توزیع سریال «شهرزاد 2» با سالگرد دکتر شریعتی، حسن فتحی با بیان اینکه؛ «در میان تمام قهرمانان زندگیم، یک قهرمان همواره محبوب و ماندگار وجود دارد که تولد فکری و معنوی و اخلاقی و هنری خود را بیش از هر کسی، مدیون اندیشه و افکار متعالی او هستم...» اعلام کرد سهم خود از سریال را تقدیم به دکتر شریعتی می کند.