شعله‌ور / نقد

افکار مالیخولیایی

میثم کریمی : « شعله‌ور » حمید نعمت الله اگر فیلمنامه بهتری می‌داشت، می‌توانست اثری استاندارد برای سینمای ایران باشد اما متاسفانه فیلم دو نیمه کاملاً متفاوت از هم دارد که از لحاظ کیفیت یکسان نیستند. نیمه اول تا حد زیادی درخشان است اما داستان در نیمه دوم گم می‌شود.
افکار مالیخولیایی
11 شهریور 1397
شناسه نقد : 5981168
منبع: مووی مگ
نظرات مردم (7 نظر)
امیرحسین قاسم خانی
به نظرم فیلمنامه اینطوری تدوین شده بود که یکسری لوکیشن بکر در زابل و زاهدان و میرجاوه داریم حالا بریم روش یه داستانی هم بنویسیم، ای بابا داره دیر میشه ممکنه لوکیشن ها لو بره زودتر فیلمنامه رو هم بیارید که بریم واسه تولید!!!!
حالا اگر مصطفی غواص کلا محلی بزنه اما تو دبیرستان تو تهران همکلاسی فرید باشه کسی اهمیت نمیده یا دکتر وحیده اینطوری به یه غریبه معتاد اعتماد کنه مهم نیست فوقش میگن هنوز انسانیت بین دکترای زاهدان نمرده و ...
0 لایک
3 نظر
1397/06/13
راد شهبازی
مخالفم ! لوکیشن های بکر ، دکوپاژ زیبا و میزانسن خاص و... همه اینها به خوبی محتوای فیلم را کامل میکند ! کارکتری مریض ، عقده ای و تنها که میخواهد رها شود و پرواز کند (پرسه های امین حیایی در بیابان و...) ، لوکیشنی همانند آخرالزمان و بیابانی به همراه موسیقی متن و موسیقی تیتراژ جذاب و فکرشده شعله ور که بیننده را به حس و حال آشفته و فرید نزدیک میکند !!! به نظر بنده به جای توجه به مسائل حاشیه ای فیلم ، به معنا و محتوای دقیق فیلم بیندیشیم ، همه ما در خود فریدی داریم و حمید نعمت الله خواسته ما را با نیمه تاریک خود همراه کند ، حتی وی به غواصان اشاره زیادی نمی کند تا مفهوم فیلم ، قابل فهم باشد .
0 لایک
1397/06/13
امیرحسین قاسم خانی
نظر من با جنابعالی متفاوت است، دکوپاژ کدام قصه؟ کدام میزانسن در اختیار موضوع؟ کدامیک از تناقضات موجود در قصه به ایجاد فضا برای باور پذیر کردن فکر مریض و شخصیت مالیخولیایی فرید کمک کرد؟ من تماشاچی مجبور می شوم در نیمه دوم فیلم تمام فرضیات خود را که از فیلم گرفته ام کنار بگذارم و با کمرنگ ترین فرضیه ام ادامه داستان را دنبال کنم
0 لایک
1397/06/13
راد شهبازی
طبعا این فیلم نیز مانند تمامی فیلم های سینمای ما و جهان بی نقص نیست ! تمام لحظاتی که در فیلم مشاهده می کنید ، درحال تلاش برای تشکیل موقعیتی است که ما را با شخصیت مالیخولیایی فرید (که اشاره شد کارگردان قصد دارد ما را با نیمه تاریک خود روبرو کند) آشنا کند و نشان دهد که وی فردی عقده ای ، نه چسب و بیمار است که به عقیده من بیشتر این لحظات به خوبی نمایشگر این مطلب هستند ! طبعا بخشی از مسائلی که شما مطرح کردید ، از ضعف فیلمنامه و توجه بیش از حد نعمت الله و مقدم دوست به فرید و از بین رفتن بخش هایی از منطق های کلی داستان در پرده میانی فیلم است ! اما با تمام این نقص ها و قوت ها ، شعله ور به هدف خودش رسیده و توانسته به خوبی ما را با کارکتری هیولا و جذاب همراه کند !
0 لایک
1397/06/15
راد شهبازی
موافقم . فیلم در نیمه اول آن بسیار خوب و درخشان بود و در اواخر آن افت کرد ! تنها با قسمتی از نقد مخالف هستم که گفته شده "شعله ور می توانست اثری استاندارد برای سینمای ایران باشد" ! آیا این فیلم ، فیلمی پایین تر از حد فیلم های سینمای ماست ؟ آیا فیلم نه چندان قوی بود که بسیاری از منتقدان سینما این فیلم را از بهترین فیلم های سال (و حتی دهه نود) و بهترین فیلم کارنامه کارگردانی نعمت الله دانستند ! آن هم در سینمایی فیلم های سخیف و بی ارزش در آن کم دیده نمی شود
0 لایک
2 نظر
1397/06/11
یونس
در بعضی از آثار حمید نعمت الله اوج و جذابیت و احساسات فیلم در نیمه اول فیلم دیده میشه و در برخی از آثارش هم در نیمه دوم فیلم به اوج خود بر میگرده !
به نظرم اگر بتونه تعادل فراز و فرود داستان هاش رو در فیلم رعایت کنه فیلمهای نعمت الله موفق تر خواهند شد!
اگر به آثاری مثل بی پولی / رگ خواب / هم دقت کرده باشید به این موضوع پی خواهید برد!
2 لایک
1397/06/11
راد شهبازی
کاملا درسته ! البته به نظرم این ریتم کند در اواسط فیلم و ضعف نیمه دوم آن ، کمک بیشتری به نعمت الله در خلق کارکتری مالیخولیایی کرده و جزئیات این کارکتر را توانسته به درستی و ذره ذره نمایش دهد ! به نظرم شعله ور میتواند نقطه عطف نعمت الله باشد ! ما نظیر اینگونه فیلم های شجاع و پخته را در سینمای کم جانمان نداریم و چه حیف که این دست فیلمها دیده نمی شوند !
0 لایک
1397/06/13