حسین پناهی

‏حسین پناهی‏ (1335 - 1383)
Hossein Panahi


حسین پناهی دژکوه، شاعر، نویسنده، کارگردان و بازیگر تلویزیون و سینما سال 1335 در روستای دژکوه از توابع شهرستان کهگلویه و بویراحمد متولد شد.
وی ابتدا در کسوت روحانیت به مردم خدمت می‌کرد؛ سپس به تهران آمد و در مدرسه‌‌ی هنری "آناهیتا" دوره‌‌ی بازیگری و نمایشنامه‌نویسی را گذراند.
پناهی بازیگری را از مجموعه‌ی تلویزیونی «محله بهداشت» (1363) آغاز کرد. وی همچنین کارگردانی و ایفای نقش در نمایش «دو ‌مرغابی در مه» را به عهده داشت و مورد استقبال قرار گرفت.
حسین پناهی دژکوه، در ۱۴ مرداد (۱۳۸۳) و در سن ۴۸ سالگی دیده از جهان فروبست. وی در قبرستان شهر سوق به وصیت خودش فقط به خاطر این که مادرش در آنجا دفن شده‌است، به خاک سپرده شد.

نامزد 3 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری حسین پناهی
بازیگر
نویسنده
خیاط
کارگردان
مشاور
پناهی چند ماهی در کسوت روحانیت به مردم خدمت کرد تا این که زنی برای پرسش مسئله‌ای که برایش پیش آمده بود پیش حسین رفت و از حسین پرسید که فضله‎ی موشی داخل روغن محلی که حاصل چند ماه زحمت و تلاشم بود افتاده است، آیا روغن نجس است؟ حسین با وجود این که می‌دانست روغن نجس است (روغن محلی معمولاً در تابستان از حرارت دادن کره به دست می‌آید و در هوای آزاد و با توجه به گرم بودن هوا در تابستان روغن همیشه به صورت مایع است)، ولی این را هم می‌دانست که حاصل چند ماه تلاش این زن روستایی، خرج سه چهار ماه خانواده‌اش را باید تأمین کند، به زن گفت نه همان فضله و مقداری از اطراف آن را دربیاورد و بریزد دور، روغن دیگر مشکلی ندارد. بعد از این اتفاق بود که حسین علی‌رغم فشارهای اطرافیان نتوانست تحمل کند که در کسوت روحانیت باقی بماند. این اقدام حسین به طرد وی از خانواده نیز منجر شد.
آنا پناهی، دختر حسین پناهی، در مصاحبه‌ای عنوان کرد که طبق گزارش پزشکی قانونی در ۱۴ مرداد (۱۳۸۳) علت مرگ پدرش سکته‎ی قلبی بوده و این که «بیان هر علتی غیر از این کذب محض است».
گلرویی همچنین در یادداشتی جداگانه جزئیات صحنه‎ی مرگ پناهی در خانه‌اش را اینگونه شرح می‌دهد:
«تمام کسانی که آن روز و روزهای بعد به خانه‎ی حسین در خیابان جهان‌آرا آمدند خون‌ها را دیده بودند. ردی که از کنار تخت و اتاق خواب آغاز شده و جریان پیدا کرده بود به سمت هال خانه و در آن‌جا به شکل حوضچه‌ای یک متر در یک متر جمع شده بود نشان به آن نشان که روی گازِ خانه هم یادگاری‌هایی بود.»
ترانه‌سرای سرشناس و ویرایشگر مجموعه‎ی آثار پناهی، یغما گلرویی، با انتشار یک یادداشت تحت عنوان «مرگِ خودخواسته‎ی حسین پناهی» و بیان خاطره‌ای مربوط به خرید یک عدد تیغ توسط پناهی درست چند روز قبل از مرگش و تماس تلفنی شب قبل از مرگ وی با گلرویی علت مرگ پناهی را خودکشی عنوان کرد.
پناهی همچنین در شب مرگ با پسرش تماسی تلفنی برقرار کرده بود.
نظرات مردم (15 نظر)
آنا جون
حسین پناهی در طبل توخالی عالی بود خاطراتی زیبایی داریم به منوچهر حامدی دوستانش شام نیامدند می گفت این دنیا وفا نداره دوست که جای خود داره روحشون شاد یادش گرامی
1 لایک
0 نظر
1400/12/16
یوسف
استاد...
0 لایک
0 نظر
1400/06/16
فرید بهرامی
چطور ایشون سال ۱۳۸۳ فوت کردند و در سال ۹۶ خیاط بچه مهندس بودند یا در سال ۹۳ بازیگر سریال گاهی به پشت سر نگاه کن بودند؟ لطفا دقت کنید.
1 لایک
0 نظر
1399/03/10
علی فیلم بین
ثبت احوال همه چیز را ثبت میکند به جز احوالم!
حسین پناهی.
4 لایک
0 نظر
1397/07/18
فاطمه نژاده
روحشون شاد انسان فرهیخته ای بودن!
1 لایک
0 نظر
1397/07/13
پرزیوال
استاد پناهی
2 لایک
0 نظر
1397/07/13
عسلی
ایشون در سال83 فوت کردن بعد تا سال93 فیلم و سریال بازی کردن!
منظوم جان لطفا درستش کنید.
2 لایک
0 نظر
1397/07/13
طاها مزینانی
آخی چقدر مظلوم بود
0 لایک
0 نظر
1397/06/22
غــــریبه
منظوم بی بی یون هم دوتا پروفایل داره ها
1 لایک
1 نظر
1396/11/29
منظوم
سلام، خسته نباشید و روزخوش
تشکر ویژه‌ای دارم از اینکه اینقدر موشکافانه آثار را دنبال می‌فرمائید دوست گرامی.
صفحه تکراری حذف شد.
0 لایک
1396/11/30
یونس
...
3 لایک
0 نظر
1396/10/22
مشاهده نظرات بیشتر