اسماعیل خلج

‏اسماعیل خلج‏
Ismail Khalaj


اسماعیل خلج نمایش‌نامه‌نویس، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و بازیگر، سال 1315 در شهر آستارا متولد شد.
وی اولین تجربه‌ی بازیگری خود را در سال (1328) به‌دست آورد.
اسماعیل خلج از سال (1337) با بازی در فیلم «یکی بود یکی نبود» رحیم روشنیان وارد عرصه‌ی سینما شد.

سوابق کاری اسماعیل خلج
بازیگر
نویسنده
کارگردان
واقع‌گرایی نگاه خلج به جهان، تحت تاثیر ناتورالیسم قرن نوزدهم اروپاست؛ زبان و لحن تلخ وی عامیانه و ملموس است که با دنیای شخصیت‌های خلق شده‌اش نسبت نزدیکی دارد. بیان عمق مفاهیم با آرایش زبانی و درون مایه‌ای ساده، از ویژگی‌های بارز نمایش‌نامه‌های خلج محسوب می‌شود.
منصور خلج درباره‌ی آثار خلج می‌گوید: «اسماعیل خلج یک از بزرگ‌ترین نمایش‌نامه‌نویسان معاصر ایران محسوب می‌شود. خلج نگاه بسیار ویژه‌ای به مردم دارد و دردهای آن‌ها را خیلی خوب می‌شناسد، زیرا با آن‌ها زندگی کرده و از نزدیک مشکلات آن‌ها را لمس می‌کند و با کوچه پس‌کوچه‌های محله‌های فقیرنشین همدل و هم‌زبان می‌شود.»
ناصح کامگاری، نویسنده و کارگردان، در مورد نوشته‌های خلج می‌گوید: «آثار خلج، تداعی‌کننده‌ی فضای نمایش‌نامه‌های کوتاهی بود با آدم‌هایی در حاشیه شهر، درمانده، سرگشته، نشسته پشت میز پیاله فروشی‌ها و در آمد‌وشد قهوه‌خانه‌های غریب مجاور محله‌های بدنام. یادآور پایتخت ناقص‌الخلقه‌ای که بعدها تهران پر از تناقضات اجتماعی، طبقاتی و فرهنگی از آن سربرآورد.»
نمایش‌نامه‌های خلج عموما در قهوه‌خانه‌ها و محلات جنوب شهر و در میان مردمان طبقه پایین اجتماع می‌گذرد و بالتبع شخصیت‌های داستان‌های او نیز از اقشار تهیدست و طبقه متوسط نوخاسته‌ای چون کفاشان دوره‌گرد، قصاب، واکسی، سنگتراش، بنا، حمال، راننده، قهوه‌چی، لمپن‌ها، دزد، پاسبان و مست و... هستند. اقشاری که برخاسته از دغدغه‌ی وی در به تصویر کشیدن فرهنگ و به‌ویژه تاریکی‌های زندگی مردمان طبقه پایین اجتماع‌اند.
نظرات مردم (1 نظر)
یونس
تولدتون مبارک🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂🎂
🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺
0 لایک
0 نظر
1396/09/22