مهدی فتحی، بازیگر تلویزیون و سینما، سال 1318 در تهران متولد شد. وی فارغ‎التحصیل رشته‎ی بازیگری از دانشکده‎ی "هنرهای دراماتیک" است. فتحی بازی در تئاتر را از سال (1342) آغاز کرد، و از سال (1366) با فیلم سینمایی «تحفه‎ها» به کارگردانی ابراهیم وحیدزاده جلوی دوربین رفت. مهدی فتحی در روز 29 اسفند سال (۱۳۸۲) پس از گذراندن یک دوره‎ی طولانی و سخت بیماری در ۶۴ سالگی در بیمارستان "شهدای تجریش" دیده از جهان فروبست.

تاریخ فوت:

1382/12/29 (سن: 65 سال)
نامزد 2 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «مهدی فتحی»

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «مهدی فتحی»

مهدی فتحی متولد سال ۱۳۱۸ در تهران، در سال (۱۳۳۷) با ورود به "هنرکده آزاد هنرپیشگی آناهیتا" به طور رسمی و حرفه‌ای کار تئاتری خود را آغاز کرد. وی در تئاتر آناهیتا بیش از بیست تئاتر تلویزیونی حضور داشته‎است.

فتحی بازی در تئاتر را از سال (1342) شروع کرد و از سال (۱۳۶۶) تقریباً درسن ۴۸ سالگی مهدی فتحی بازی در جلوی دروبین رفت و به طور جدی با «تحفه ها» شروع کرد که بعد از آن در «کشتی آنجلیکا» (محمد بزرگ‎نیا) بازی کرد.

وی بازی در فیلم «زن خون آشام» به کارگردانی مصطفی اسکویی را نیز تجربه کرد.

تدریس به عنوان استاد فن بیان در هنرکده‎ی "آناهیتا" و دانشکده‎ی "هنرهای دراماتیک" در کارنامه‎ی وی وجود دارد و می‌توان وی را یکی از اساتید شاخص فن بیان تاریخ تئاتر ایران برشمرد.

دوران پرکاری وی بعد از وقفه‌ای طولانی، با شرکت در سریال‌های تلویزیونی که مهم‎ترین آن سریال «امام علی (ع)» بود، آغاز شد که بعد از آن، به غیر از تحسین خواص، در بین عموم مردم نیز مقبولیت و محبوبیت و شهرت پیدا کرد. مرحوم فتحی در سال‌های اخیر (تا سال 1395) در نمایشنامه‎ی «تاریکی‌های سرکش» به کارگردانی مهین اسکویی ایفای نقش نمود که به روی صحنه نرفت. نمایش «دندون طلا» به کارگردانی داوود میرباقری و بازی در نقش ژان والژان در نمایش «بینوایان» به کارگردانی بهروز غریب‎پور از دیگر فعالیت‌های نمایشی وی در سال‎های واپسین زندگی‎اش بود.

مهدی فتحی در تئاترهایی نظیر؛ «اتللو»، «هیاهوی بسیار برای هیچ»، «طبقه ششم»، «صاحب مهمانخانه» و «تانیا و سلمانی شهرسویل»، به ایفای نقش پرداخته‎است.

مهدی فتحی در سریال‎هایی نظیر؛ «با سلسله حکمت» (۱۳۶۸-۱۳۶۶)، «زندگی» (۱۳۷۴) و «امام علی» (۱۳۷۵-۱۳۷۰)، بازی کرده‏‎است.

وی همچنین در فیلم‎های سینمایی نظیر؛ «مزرعه آفتابگردان» (۱۳۸۲)، «به من نگاه کن» (۱۳۸۱)، «عزیزم من کوک نیستم» (۱۳۸۰)، «اعتراض» (۱۳۷۸)، «زشت و زیبا» (۱۳۷۷)، «خلبان» (۱۳۷۶)، «شیخ مفید» (۱۳۷۴)، «آدم برفی» (۱۳۷۳)، «روز واقعه» (۱۳۷۳)، «زینت» (۱۳۷۲)، «مستاجر» (۱۳۷۱)، «اوینار» (۱۳۷۰)، «شانس زندگی» (۱۳۷۰)، «مدرسه پیرمردها» (۱۳۷۰)، «در آرزوی ازدواج» (۱۳۶۹)، «دخترک کنار مرداب» (۱۳۶۸)، «دستمزد» (۱۳۶۸)، «کاکلی» (۱۳۶۸)، «کشتی آنجلیکا» (۱۳۶۷)، «تحفه‌ها» (۱۳۶۶) و «زن خون آشام» (۱۳۴۶)، بازی کرده‎است.

مهدی فتحی در روز 29 اسفند سال (۱۳۸۲) پس از گذراندن یک دوره‎ی طولانی و سخت بیماری در ۶۴ سالگی در بیمارستان "شهدای تجریش" دیده از جهان فروبست.

در دنیای اینترنت

نظرات مردم (3 نظر)


طاها مزینانی
خیلی هنرمند خوبی بودن خدا رحمتشون کنه
0
8 هفته قبل

طاها مزینانی
منظوم جان ایشون‌تو آنام نبودن در ضمن وقتی فوت شدن چجوری فیلم بازی کردن؟؟
0
8 هفته قبل

سیاح
به خوبی توانست نقش عمرعاص را در فیلم امام علی (ع) بازی کند
1
51 هفته قبل