فریبرز عرب‌نیا

‏فریبرز عرب‌نیا‏


فریبرز عرب‌نیا، کارگردان، فیلم‌بردار و بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر، سال 1343 در شهر تهران متولد شد. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته‌ی ارتباط تصویری (گرافیک) از دانشگاه "هنر" می‌باشد.

تولد:

1343/01/25

سوابق کاری «فریبرز عرب‌نیا»

بازیگر

نویسنده

تدوینگر

مدیر فیلم برداری

کارگردان
Ads

بیوگرافی / زندگی‌نامه «فریبرز عرب‌نیا»

فریبرز عرب‌نیا همسر سابق آتنه فقیه‌نصیری، بازیگر و همسر سابق عسل بدیعی، بازیگر، بوده‌است.
وی یک پسر به‌نام جانیار دارد.
عرب‌نیا در سال (۱۳۶۰) موفق به اخذ مدرک دیپلم ریاضی-فیزیک شد.
وی پس از طی کردن دوره‌ی خدمت سربازی در سال (۱۳۶۴) به ترکیه رفت و در دانشگاه "خاورمیانه" آنکارا مشغول به تحصیل رشته‌ی مدیریت شد؛ اما آن را نیمه تمام رها کرد و به ایران بازگشت تا در رشته‌ی مورد علاقه‌اش مشغول شود.
عرب‌نیا پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی و دوره‌های تخصصی تئاتر و سینما به شکل حرفه‌ای وارد کار شد و تئاتر را در کانون "تئاتر تجربی" زیر نظر استاد حمید سمندریان و سینما را در دوره‌ای دو ساله در مجتمع آموزشی "سینما" تحصیل کرد.
عرب‌نیا سپس وارد دانشگاه "هنر" شد.
وی طی این دوره نمایش‌هایی نظیر؛ «آوازخوان طاس»، «کالیگولا»، «دایره‌ی گچی قفقازی» و «بهرام چوبینه»، را بازی و کارگردانی کرده‌است.
عرب‌نیا علاوه بر بازیگری در زمینه‌ی طراحی گرافیک نیز فعال می‌باشد.
فریبرز عرب‌نیا تا قبل از سال (۱۳۷۴) در هشت فیلم در نقش‌های دوم و سوم ظاهر شد و هیچ‌گاه نتوانست توانایی‌هایش را به معرض نمایش بگذارد.
اما وقتی از طرف مسعود کیمیایی برای بازی در فیلم «ضیافت» از وی دعوت شد، همگان بر این عقیده بودند که کیمیایی قهرمان خود را یافته‌است.
بازی وی در «فیلم ضیافت» یکی از بهترین بازی‌های جشنواره‌ی چهاردهم فیلم فجر بود.
اوج هنرنمایی فریبرز عرب‌نیا در فیلم «سلطان» بود.
بازی قابل قبول عرب‌نیا در فیلم «جهان پهلوان تختی» و به‌خصوص «شوکران» هر دو ساخته بهروز افخمی و بازی متفاوت و بسیار دشوارش در فیلم «شیفته»، فریبرز عرب نیا را به عنوان یکی از چهره‌های برتر دهه‌ی هفتاد سینمای ایران معرفی کرد.
همچنین بازی وی در مجموعه‌ی تلویزیونی «مختارنامه» نیز باعث مشهور شدن عرب‌نیا شد و تصویر خوبی از وی در اذهان عمومی باقی ماند.
فریبرز عرب‌نیا سرمایه گذاری فیلم‌هایی نظیر؛ «شوکران» (۱۳۷۷)، را برعهده داشته‌است.
وی همچنین به‌عنوان بازیگردان در فیلم‌هایی نظیر؛ «طاووس‌های بی‌پر» (۱۳۸۷)، حضور داشته‌است.
عرب‌نیا فیلمبرداری فیلم‌هایی نظیر؛ «گاهی» (۱۳۹۴)، را در کارنامه دارد.
وی اولین کارگردانی خود را در قالب یک سریال 5 قسمتی به نام «رنگ شک» (1392)، به انجام رسانده‌است.
فریبرز عرب‌نیا در سریال‌هایی نظیر؛ «رنگ شک» فریبرز عرب‌نیا، «وکیل» سیروس مقدم، «مختارنامه» داود میرباقری، «مزد ترس» حمید تمجیدی و «چشمه‌ی زندگی» حمید خیرالدین، بازی کرده‌است.
وی همچنین در فیلم‌های سینمایی نظیر؛ «آخرین بار کی سحر را دیدی؟» فرزاد موتمن (۱۳۹۴)، «گاهی» (1394)، «پرتقال خونی» سیروس الوند (۱۳۸۹)، «صندلی خالی» سامان استرکی (۱۳۸۷)، «ستاره‌های سربی» (۱۳۸۱)، «هزاران زن مثل من» رضا کریمی (۱۳۷۹)، «طوطیا» ایرج قادری (۱۳۷۷)، «سال‌های بی‌قراری» مسعود نوابی (۱۳۷۳)، «مسافران» بهرام بیضایی (۱۳۷۰) و «آهوی وحشی» (۱۳۶۹)، به نقش‌آفرینی پرداخته‌است.

حواشی «فریبرز عرب‌نیا» (3 حاشیه)

عرب‌نیا توانست در فیلم‌ «سلطان» شمایل یک قهرمان به ته خط رسیده را به زیبایی هرچه تمام‌تر ایفا کند. این نقش‌آفرینی تا حدی خوب و پذیرفتنی بود که منتقدان ماهنامه‌ی "فیلم" بازی وی را بهترین بازی جشنواره‌ی پانزدهم فیلم فجر خواندند. این در حالی بود که عرب‌نیا حتی کاندیدای دریافت جایزه هم نشده بود.
فریبرز عرب‌نیا بیش از پنج سال از عمر هنری خود را برای بازی در سریال پربیننده‌ی «مختارنامه» صرف کرد که به گفته‌ی اکثر کارشناسان در ایران و کشورهای عربی یکی از بهترین بازی‌های خود را انجام داده‌است. عرب‌نیا از سال (۱۳۸۱) تا (۱۳۸۷) در این سریال پرهزینه و پرمخاطب نقش مختار ثقفی را بازی کرده‌است.
وی در فیلم «چ» ابراهیم حاتمی‌کیا، در نقش شهید چمران هنرنمایی پرداخته‌است.

جزئیات بیشتر درباره «فریبرز عرب‌نیا»

گونه | ژانر هایی که در آن فعالیت داشته است (10)

درام (5)
تاریخی (2)
حادثه‌ای (2)
ماجراجویی (1)
جنگی (1)
فانتزی (1)
جنایی (1)
زندگی‌نامه‌ای (1)
معمایی (1)
عاشقانه (1)

هنرمندانی که با آنان همکاری داشته است

نظرات مردم (0 نظر)