‏ابوالفضل پورعرب‏


ابوالفضل پورعرب، بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر، سال ۱۳۴۰ در تهران متولد شد. وی فعالیت در تئاتر را از سال (۱۳۵۹) و با بازی در نمایش‌های مختلف آغاز کرد و در سال (1362) با ایفای نقشی کوتاه در فیلم «زخمه» به سینما وارد شد. وی با فیلم‌سینمایی «عروس» ساخته‎ی بهروز افخمی در سال (۱۳۶۹) وارد عرصه بازیگری در سینما شد. ابوالفضل پورعرب، جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم (پیونگ‌یانگ) و جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره‌ی فیلم فجر، را در کارنامه دارد.

تولد:

1340/04/02 (سن: 55 سال)
برنده 1 و نامزد 2 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «ابوالفضل پورعرب»

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
Ads

بیوگرافی / زندگی‌نامه «ابوالفضل پورعرب»

ابوالفضل پورعرب سه بار ازدواج کرده و دارای سه فرزند است. وی همسر سابق هنرپیشه‌ی معروف، آناهیتا نعمتی است. وی با بازی در فیلم‌سینمایی «عروس» ساخته بهروز افخمی در سال (۱۳۶۹) وارد عرصه بازیگری در سینما شد. پورعرب در کارنامه‌ی هنری‎اش علاوه بر بازیگری، کارگردانی تئاتر و دستیار‌ی کارگردان نیز به چشم می‌خورد.

ابوالفضل پورعرب در سریال‌هایی نظیر؛ «تنهاترین سردار» (۱۳۷۶)، «مسافر» (۱۳۷۹)، بازی کرده‎است. وی همچنین در فیلم‌هایی نظیر؛ «عروس» (1369)، «آواز تهران» (1370)، «نرگس» (1370)، «چهره» (1374)، «غریبانه» (1376)، «مردی از جنس بلور» (1377)، «دست‌های آلوده» (1378)، «چند می‌گیری گریه کنی» (1384)، «مجنون لیلی» (1386)، به نقش‌آفرینی پرداخته‎است.

ابوالفضل پورعرب، جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم (پیونگ‌یانگ) و جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اول مرد برای ایفای نقش در فیلم «مردی شبیه باران» (1375) از پانزدهمین جشنواره‌ی فیلم فجر، را در کارنامه دارد.

حواشی «ابوالفضل پورعرب» (4 حاشیه)

وی تا به حال ۳ بار ازدواج کرده و ۳ فرزند دارد، آخرین همسر او آناهیتا نعمتی بوده که از وی جدا شده‎است.
در اواخر سال 1389 به دلیل بیماری سرطان در بیمارستان "بهمن" تهران بستری شد و تا چند مدت تحت درمان قرار داشت.
برای نخستین‎بار سیمای تکیده‎ی وی در جریان اعتراض هنرمندان سینماگران به فیلم «موهن امریکایی» در مهر ماه 1391 توجهات را به خود جلب کرد.

پس از شایعات بسیاری درباره‎ی وضعیت جسمی وی شنیده شد که حتی شایعه‎ی فوت او نیز بر سر زبان‎ها افتاد تا این که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت سرزده به خانه وی رفته و از او عیادت کرد.

جزئیات بیشتر درباره «ابوالفضل پورعرب»

گونه | ژانر هایی که در آن فعالیت داشته است (10)

درام (16)
عاشقانه (6)
خانوادگی (3)
معمایی (3)
کمدی (3)
تاریخی (2)
حادثه‌ای (2)
زندگی‌نامه‌ای (1)
جنایی (1)
دفاع مقدس (1)

هنرمندانی که با آنان همکاری داشته است

نظرات مردم (2 نظر)


علیرضا نظامی
عاشق بازیشم
0
37 هفته قبل

الیما نوروزپور
نخستین سوپر استار پس از انقلاب؛
خوش چهره،خوش لهجه،خوشتیپ،دوست داشتنی و مردمی،با مرام و خوشنام،هنرمند و ماندگار؛ابوالفضل پورعرب
0
1395/04/16