مختار سائقی

‏مختار سائقی‏
Mokhtar Saiqi

طراح صحنه
مدیر صحنه

مختار سائقی، طراح صحنه و لباس، بازیگر تلویزیون و سینما، سال 1335 در تهران متولد شد.
وی فعالیت هنری‎اش را در سال (1361) با بازی در فیلم سینمایی «ریشه در خون» آغاز کرد.
تولد: 1335/06/23 (سن: 62 سال)
سوابق کاری مختار سائقی
بازیگر

طراح صحنه

مدیر صحنه

دستیار لباس
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
بیوگرافی / زندگی‌نامه «مختار سائقی»
مختار سائقی، بازیگر و طراح صحنه و لباس، متولد ۲۳ شهریور ۱۳۳۵ در شهر تهران است. نام اصلی وی یعقوب سائقی است.

اولین جرقه‌های بازیگری وی در سال (1352) زمانی رقم خورد که در کوچه‌ی مستوفی پاچنار با حسین فرح‎بخش آشنا شد و در فیلم‌های 8 میلی‌متری که فرح‎بخش می‌ساخت بازی کرد.

فریدون ژورک وقتی یکی از این فیلم‌های کوتاه‌ را دید، هر دو آن‌ها را به سیروس الوند معرفی کرد و هر دو با فیلم «ریشه در خون» سیروس الوند وارد سینما شدند.

وی اولین بار به عنوان بازیگر در فیلم «ریشه در خون» (1361) به کارگردانی سیروس الوند حضور یافت. از همان سال‌ها در کنار بازیگری به‌عنوان دستیار صحنه و لباس و دستیار کارگردان نیز به فعالیت پرداخت و از سال هفتاد با فیلم «بلوف» به کارگردانی مرحوم خاچیکیان به طور مستقل به کار طراحی صحنه و لباس مشغول شد.

سائقی در زمینه‎ی ساخت فیلم‎های مستند و کلیپ نیز فعال بوده‎است.

سائقی در فیلم «یک بار برای همیشه» علاوه بر بازیگری، دستیار کارگردان سیروس الوند بود. وی همچنین از سال (1372) با مهران مدیری در «ساعت خوش» کار ‌کرد. در «شب‌های برره» بازیگر نقش سرجوخه بود، در «پاورچین» نقش پیرمرد، در «نقطه‎چین» نقش دکتر، را ایفا کرده‎است. سائقی در فیلم «گمشدگان» (۱۳۶۶) جانشین مدیر تولید و در فیلم «کلاغ پر» (۱۳۸۶) مشاور تولید بود.

مختار سائقی در سریال‌هایی نظیر؛ «به کجا چنین شتابان» (1388)، «آسمان همیشه ابری نیست» (1388)، «خانه اجاره‌ای» (1390) و «شوق پرواز» (1390)، بازی کرده‎است.

وی همچنین در فیلم‌های سینمایی نظیر؛ «آوار» (1364)، «عشق و مرگ» (1369)، «یک بار برای همیشه» (1370)، «آواز تهران» (1370)، «چند می‎گیری گریه کنی» (1384) و «رسوایی» (1399)، بازی کرده‎است.

سائقی در فیلم «یک بار برای همیشه» علاوه بر بازیگری، دستیار کارگردان سیروس الوند بود. در صحنه‌ای سیروس الوند اعلام کرد که می‌خواهد سقف چکه کند. با وجودی که این کار مسوولیت گروه جلوه‌های ویژه بود، اما سائقی شیر فلکه در سقف کار گذاشت و با این تمهید آب هم می‌توانست شرشر بیاید، هم چکه چکه. خسرو شکیبایی که این کارش را دید او را به خاچیکیان به عنوان طراح صحنه معرفی کرد. و بدین ترتیب در فیلم «بلوف» مسوولیت طراحی صحنه و لباس را برعهده گرفت.
در دنیای اینترنت
نظرات مردم (4 نظر)

یونس
به نظرم با تیم قاسمخانی ایشون میتونند خوب ظاهر شوند اما مشکل اینجاست که کجاست آن اثر هایی که تیم های خوبی در کنار هم ظاهر میشدند !
به هر حال تولدتون مبارک !
1 لایک
0 نظر
2 ماه و 4 هفته پیش

نسیم
کجاست دیگه نیس اصن
مادهه هفتادیاازش خاطره داریم
0 لایک
0 نظر
3 ماه پیش

ذغالک
...
0 لایک
0 نظر
1396/06/23

ابراهیم ابراهیمی نارویی
هنرمندخوبیه ولی توجه کنید فیلم رسوایی 2 سال 1399 که هنوزنیومده زدین 1399 شاید رسوایی 4 روبازی کنه
0 لایک
0 نظر
1395/06/23