پگاه آهنگرانی، بازیگر سینما و تئاتر، سال ۱۳۶۳ در شهر اراک متولد شد. وی در سال (۱۳۷۸) جایزه‌ی بهترین نقش‌آفرینی از جشنواره‌ی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان برای بازی در فیلم «دختری با کفش‌های کتانی» (رسول صدرعاملی)، جایزه‌ی بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم قاهره برای بازی در فیلم «دختری با کفش‌های کتانی» (رسول صدرعاملی)، جایزه‌ی بهترین بازیگر از جشن دنیای تصویر برای بازی در فیلم «دختری با کفش‌های کتانی»، (۱۳۸۰) جایزه‌ی بهترین بازیگر برای بازی در فیلم «زندان زنان» از جشنواره فیلم لوکارنو، (۱۳۸۴) جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران جشنواره فیلم کوتاه اصفهان برای کارگردانی فیلم مستند «تماشاخانه»، (۱۳۹۱) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن در سی‌ویکمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «دربند»، را در کارنامه دارد.

تولد:

1363/05/02 (سن: 33 سال)
نامزد 2 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «پگاه آهنگرانی»

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «پگاه آهنگرانی»

پگاه آهنگرانی، در ۶سالگی در فیلم «گربه‌ی آوازخوان» (به کارگردانی کامبوزیا پرتوی(۱۳۶۹))، بازی کرد.

آهنگرانی در دومین بازی کارنامه‌ی هنری‌اش در ۱۵سالگی درخشید، بازی در فیلم «دختری با کفش‌های کتانی» نظرات مثبتی را برای وی در پی داشت.

پگاه آهنگرانی، جایزه‌ی بهترین بازیگر زن را از جشنواره‌ی فیلم قاهره، جایزه‌ی بهترین بازیگر از جشن دنیای تصویر، دیپلم افتخار از جشنواره بین‌المللی فیلم اجتماعی آبادان و بهترین نقش‌آفرینی از جشنواره‌ی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان را در سال (۱۳۷۸)، در سال بهترین بازیگر برای بازی در فیلم «زندان زنان» از جشنواره فیلم لوکارنو (۱۳۸۰)،

جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران جشنواره فیلم کوتاه اصفهان برای کارگردانی فیلم مستند «تماشاخانه»(۱۳۸۴) ، نامزد نقش دوم زن در بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای فیلم «زادبوم»، (۱۳۹۱) دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن در سی‌ویکمین جشنوارۀ فیلم فجر برای فیلم «دربند»(۱۳۸۷)، را در کارنامه دارد.

آهنگرانی هم‌چنین سابقه‌ی بازی در فیلم پرهزینه و با مضمون تاریخیِ «راه آبی ابریشم» به کارگردانی محمد بزرگ‌نیا را نیز در کارنامه‌ی بازیگری خود دارد.

پگاه آهنگرانی، در آثار دیگری نظیر؛ «آقا یوسف»، «صداها»، «خواب زمستانی»، «سه زن» و «طبقه سوم» نیز بازی کرده‌است.

وی مستندهایی نظیر؛ «سیب»، «تماشاخانه»، «محاکات غزاله علیزاده» و «ده‌نمکی‌ها» را نیز کارگردانی کرده‌است.

او هم‌چنین در نمایش‌های تئاتر مانند «منهای دو» به کارگردانی داوود رشیدی و «متولد ۱۳۶۱»، به کارگردانی پیام دهکردی در سال (۱۳۸۹) به ایفای نقش پرداخته‌است.

نمایش تئاتر «متولد ۱۳۶۱» دارای مضمونی سیاسی بود و در اسفند سال (۱۳۸۹) به‌دلیل مخالفت اداره‌ی کل هنرهای نمایشی توقیف شد.

وی هم‌چنین به‌عنوان نویسنده‌ی ستونی در روزنامه اعتماد فعالیت می‌کند.

دو فیلم «ورود آقایان ممنوع» و «مکس» ازجمله فیلم‌های با مضمون طنز و پرفروشی هستند که پگاه آهنگرانی در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته‌است.
پگاه آهنگرانی در سال (۱۳۸۶) در فیلم «آتش سبز» بدون حضور بازیگر بدل در حین فیلمبرداری به‌علت سقوط، دچار سانحه و شکستگی مهره‌های کمر شد و تا مدت‌­ها به‌علت این حادثه بستری بود.
پگاه آهنگرانی هم‌چنین به‌عنوان نوازنده‌ی ساز ویلونسل سابقه‌ی عضویت در گروه نوازندگان آثار حسین علیزاده و هوشنگ کامکار در ارکستر ملی را دارد.

در دنیای اینترنت

نظرات مردم (45 نظر)


فاطی*
یکی از بهترین هاست
من خیلی بازیاشو دوست دارم فیلمای خوبی رو هم کار میکنه
0
2 هفته قبل

ریحانه
عالی هستی
0
3 ماه و 1 هفته پیش

نیما
من طرفدار پر و پا قرصتون هستم میمونم و خواهم موند فعلا
1
6 ماه پیش

فاطمه هادی
خوب که چی منظوم جای نظر دادن درباره فیلمو و سریاله نه اینکه بیای اینجا بگی من دارم برای مقطع دکتری تحصیل می کنم
0
6 ماه و 1 هفته پیش

طناز کیان افشار
عزیزم من دیگه تدریس نمیکنم
خودم مشغول تحصیل هستم
0
6 ماه و 1 هفته پیش

فاطمه هادی
خانم کیان افشار شما انقدر نباید توحین کنید من حداقل اگه از یه فیلم یا بازی یه بازیگر خوشم نمیاد شخصیت واقعیشو خورد نمی کنم اما شما به خودت اجازه میدی همه جور توحینی به آدم بکنی به نظرم بهتره بری به بچه ها درس بدی بعد بیای اینجا اظهار نظر بیخودی کنی آلزایمر هم داری فکر کنم یه ذره به مخت رجوع کنی سه ماه پیش یادت بیاد
0
6 ماه و 1 هفته پیش

Younes
البته توهین هستش
0
6 ماه و 1 هفته پیش

طناز کیان افشار
خانم هادی صرفا جهت شوخی گفتم
ناراحت نشین
جنبه لطفا
1
6 ماه و 1 هفته پیش

طناز کیان افشار
خانم هادی شما اول فکر کنید بعد صحبت کنید
فکر می کنم منطقی تر باشه
دوستان شما هم به نظرات خانم هادی اهمیت ندین
یک چیزی واسه خودشون میگن
2
6 ماه و 1 هفته پیش

فاطمه هادی
من به طرفداران این بازیگر بی احترامی نکردم اگر هم شما اینطوری برداشت کردید معذرت
1
6 ماه و 1 هفته پیش

فاطمه هادی
از شما بهتر می دونم کاربر علامت سوال !
0
6 ماه و 1 هفته پیش
مشاهده نظرات بیشتر