به مناسبت درگذشت قاسم افشار

نگاهی به خاطره سازترین گویندگان خبر صدا و سیما

در پی درگذشت قاسم افشار یکی از برترین گویندگان خبر صدا و سیما در این خبر شش گوینده خاطره انگیز تلویزیون را که مردم بسیاری با آنها خاطره دارند بشناسید.
نگاهی به خاطره سازترین گویندگان خبر صدا و سیما
03 خرداد 1397
شناسه خبر : 8615183
منبع: روزنامه هفت صبح
نظرات مردم (2 نظر)
آرتاس منتیل
این مطالبه که منظوم رو خاص کرده
0 لایک
0 نظر
1397/03/03
کارن
محمود کریمی علویجه: شنوندگان عزیز توجه فرمایید.

روز سوم خرداد ۱۳۶۱، رادیوی جمهوری اسلامی ایران در ساعت ۱۴، هم‌زمان با پخش مارش نظامی، این جملات را در سراسر ایران منتشر کرد: «شنوندگان عزیز توجه فرمایید! شنوندگان عزیز توجه فرمایید! خرمشهر! شهر خون، آزاد شد».

این خبر تاریخی با صدای پرطنین و تاثیرگذار جوانی به نام «محمود کریمی علویجه» در حافظه تاریخی ملت ایران ثبت شد و گرچه از آن روز تا حدود ۱۰ سال بعد، حجم زیادی از اخبار و گزارش‌های مربوط به دفاع مقدس، با صدای این جوان خوش‌آوا پخش شد اما امروز، پس از گذشت ۳۰ سال از آن روزها، هیچ نشانی از صاحب آن صدای ماندگار در رسانه‌های دیداری و شنیداری «جمهوری اسلامی» نیست.

تلاش‌های خبرنگاران و فعالان فرهنگی مرتبط با گروه جهاد و مقاومت مشرق برای یافتن ردی و نشانی از «محمود کریمی علویجه» ناکام ماند. تنها اخبار به دست آمده از ایشان به این قرار است که وی در حقیقت، کارمند شرکت نفت بوده و به دلیل ابتلا به یک بیماری نادر خونی، مدتی پس از پایان جنگ تحمیلی، برای درمان به خارج از کشور عزیمت کرده است.

به غیر از گزارش عملیات و تحرکات نظامی و متون حماسی و تهییجی در دهه نخست انقلاب اسلامی، صدای محمود کریمی علویجه تا سال‌ها پس از جنگ، در تیتراژ آغازین برنامه رادیویی «راه شب» که پس از اخبار نیمه‌شب از رادیو ایران پخش می‌شد، شنیده می‌شد. همچنین بسیاری از مردم کشورمان هنوز نوای دل‌انگیز او را که در روزهای عاشورا مقتل‌خوانی بسیار تاثیرگذاری را در رادیو ایران اجرا می‌کرد به خاطر دارند. از دیگر یادگارهای تاریخی این گوینده قدیمی، پوشش زنده مراسم تدفین رهبر انقلاب امام خمینی در ۱۶ خرداد ۱۳۶۸ بود.

میزان خاطرات و یادگارهای تاریخی محمود کریمی علویجه در حافظه ی تاریخی دو نسل از ملت ایران، به قدری زیاد است که تجلیلی ملی از این شخص را لازم و ضروری می‌نماید اما در کمال تعجب، هیچ تلاش و حرکتی در این راستا انجام نمی‌گیرد و این صدای ملی که می‌توانست سرمایه فرهنگی گرانبهایی برای رسانه‌های دیداری و شنیداری کشور (خصوصا رسانه ملی) شود، بیش از دو دهه است که کاملا حذف شده است.
4 لایک
0 نظر
1397/03/03