جهانگیر فروهر

‏جهانگیر فروهر‏ (1295 - 1377)
Jahangir Forouhar


جهانگیر‌فروهر، بازیگر سینما و تلویزیون سال (1295) در اصفهان متولد شد.
وی فعالیت هنری خود را در هجده‌سالگی با تئاتر شروع کرد. سال‌های زیادی طول کشید تا فروهر بتواند بازی در سینما را نیز تجربه نماید.
جهانگیر فروهر، در 15 آبان سال (1377) در تهران دیده از جهان فرو بست و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا آرمیده‌است.
تاریخ فوت: 1377/08/15 (سن: 82 سال)
نامزد 1 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری جهانگیر فروهر
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
بیوگرافی / زندگی‌نامه «جهانگیر فروهر»
جهانگیر‌ فروهر تحصیلاتش را در هنرستان صنعتی گذراند اما به دلیل عشق و علاقه‌ی وافرش به دنیای هنر و بازیگری عطای صنعت را به لقایش بخشید و پا به دنیای هنر گذاشت.

وی در سال (۱۳۲۱) با تئاتر یوسف و زلیخا که در محل تئاتر سپاهان اصفهان به روی صحنه رفت کارش را به طور رسمی و حرفه‌ای در زمینه‌ی بازیگری آغاز کرد و بعد از چندین سال کسب تجربه در زمینه‌ی تئاتر پایش به دنیای سینما و تلویزیون نیز باز می‌شود.

وی در سال (1345) با فیلم «گنجینه‌ی سلیمان» به دنیای سینما وارد شد.

مرحوم فروهر در طول دوران هنری عمرش در بیش از ۱۰۰ فیلم و ۳۰ سریال تلویزیونی و ده‌ها اثر تئاتری به ایفای نقش پرداخته‌است.

جهانگیر فروهر، در مجموعه‌هایی نظیر؛ «هزاردستان» (1366-1358)، «امام علی» (1370)، «روزگار وصل» (1371)، «شلیک نهایی» (1373)، «داستان یک زندگی» (1374)، «پهلوانان نمی‌میرند» (1376-1374) و «گل‌های آفتابگردان» (1376)، بازی کرده‌است.

وی همچنین در فیلم‌های سینمایی نظیر؛ «طلوع انفجار» (۱۳۵۹)، «کمال‌الملک» (۱۳۶۲)، «زمان از دست رفته» (۱۳۶۸)، «پول خارجی» (۱۳۶۸)، «آقای بخشدار» (۱۳۷۰)، «کمیته‌ی مجازات» (۱۳۷۷) و «شب بخیر غریبه» (۱۳۸۰)، بازی کرده‌است.

جهانگیر فروهر، لوح تقدیر نقش دوم مرد برای فیلم «خانه‌ی خلوت» (1370) به کارگردانی مهدی صباغ‌‌زاده، از دهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر، را در کارنامه دارد.

جهانگیر فروهر، بازیگر ارزنده‌ی سینما که بیشتر در نقش‌های منفی ظاهر میشد در ۱۵ آبان سال (۱۳۷۷) در تهران دیده از جهان فرو بست و در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران آرمیده‌است.

در دنیای اینترنت
نظرات مردم (2 نظر)

پریزیوال
منظوم عکس رو درست کن
0 لایک
0 نظر
3 ماه و 4 هفته پیش

علی
عکس اشتباهه
0 لایک
0 نظر
8 ماه پیش