حمید قنبری

حمید قنبری، صداپیشه، پرده‌خوان، خواننده و بازیگر سینما، سال 1303 در شهر تهران متولد شد.
وی فارغ التحصیل هنرستان "صنعتی" تهران است.
قنبری فعالیت هنری خود را از سال (1330) با فیلم «دستکش سفید» آغاز کرد.
حمید قنبری، در 7 مهرماه (1386)، دیده از جهان فروبست.
تولد: 1303/01/26 (سن: 94 سال)
سوابق کاری حمید قنبری
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
بیوگرافی / زندگی‌نامه «حمید قنبری»
حمید قنبری از نخستین خوانندگان پاپ ایرانی است.

وی پدر شهیار قنبری شاعر، ترانه‌سرا و خواننده ایرانی است.

حمید قنبری فعالیت‌هایی نظیر؛ تأسیس هنرستان هنرپیشگی، تأسیس سندیکای هنرمندان فیلم، گویندگی رادیو و بازیگری تئاتر، را در کارنامه دارد.

قنبری در دهه‌ی 20، کار هنری را با خواندن پیش پرده‌های تئاتر آغاز نمود.

وی سپس به بازی در نمایش‌های کمدی تئاتر پرداخت.

اما وقتی دوبله در ایران پا گرفت قنبری را به خاطر توانایی‌های ویژه‌اش در تغییر لحن و تیپ‌سازی، به دوبله دعوت شد تا به جای جری لوئیس که بازیگر کمدی مشهوری بود صحبت کند.

تیپی که قنبری برای جری لوئیس آفرید شهرت او را در ایران دوچندان کرد. آنقدر که کمدین‌های ایرانی هم به صرافت افتادند که قنبری به جایشان دوبله کند؛

منصور سپهرنیا و جواد تقدسی از جمله‌ی این کمدین‌ها بودند.

حمید قنبری در فیلم‌هایی نظیر؛ «حلقه‌های ازدواج» (۱۳۵۶)، «باشرف‌ها» (۱۳۵۱)، «هفت دختر برای هفت پسر» (۱۳۴۷)، «هارون و قارون» (۱۳۴۶)، «سه ناقلا در ژاپن» (۱۳۴۵)، «سه تا بزن بهادر» (۱۳۴۴) و «دختر همسایه» (۱۳۴۰)، به‌عنوان خواننده حضور داشته‌است.

وی همچنین در فیلم‌هایی نظیر؛ «مسافران مهتاب» (۱۳۶۶)، «انسان پرنده» (۱۳۴۰)، «ستارگان می‌درخشند» (۱۳۳۹)، «لات جوانمرد» (۱۳۳۷)، «زندگی شیرین است» (۱۳۳۵) و «جدال با شیطان» (۱۳۳۲)، به نقش‌آفرینی پرداخته‌است.

حمید قنبری، در 7 مهرماه (1386)، دیده از جهان فروبست.

ابوالحسن تهامی از مدیران دوبلاژان برتر تاریخ دوبله‌ی ایران گفت: قنبری گرچه هیچ‌گاه دوبلور پرکاری نبود، اما سهمش در اعتلا و رشد و به ویژه رونق هنر دوبله انکارناشدنی است. قنبری از معدود هنرپیشه های زمان خود بود که ادبیات را خوب می شناخت. شعر می خواند و با اشعار شاعران انس و الفت داشت به خاطر همین تسلط بر ادبیات فارسی بود که در گردهمایی ها و نشست ها او را به عنوان نماینده یا سخنران مجلس انتخاب می کردند. پیش از انقلاب چندین دوره ریاست کانون هنرمندان (یا هرچه اسمش بود) را برعهده داشت. در راه احقاق حقوق هنرپیشه‌های تئاتر سینما و دوبله کوشش‌های بسیار کرد که بعضی‌شان به بار نشست.
در دنیای اینترنت
نظرات مردم (0 نظر)