فرزانه داوری

‏فرزانه داوری‏
Farzaneh Referee


فرزانه داوری، بازیگر سینما و تلویزیون، اولین بار در فیلم سینمایی «موسرخه» (۱۳۵۳) عبدالله غیابی به نقش‌افرینی پرداخت. بعد از آن به امریکا رفت و در رشته‌ی هنر ادامه تحصیل داد.
وی پس از چند سال برای دیدن مادرش به ایران آمد و در دو فیلم؛ «پرواز در قفس» (۱۳۵۷) حبیب کاووش و «برادر کشی» (۱۳۵۷) ایرج قادری نیز به نقش‌آفرینی پرداخت.

سوابق کاری فرزانه داوری
«فرزانه داوری»، بعد از بازی در فیلم «مو سرخه» به امریکا رفت و ادامه تحصیل در رشته هنر داد. بعد از چند سالی برای دیدن مادرش به ایران برگشت.
«فرزانه داوری»، از طریق یکی از دوستان پدرش که یک سرهنگ ارتشی بود با «ایرج قادری» آشنا شد و او از داوری دعوت کرد نقش آهو را در فیلم «مو سرخه» بازی کند. وی از داستان فیلم بی خبر بود. بعد از نمایش «مو سرخه» پدرش از فیلم شکایت کرد و اسم فرزانه داوری را از پوسترها و تبلیغ های «مو سرخه» برداشتند.
از خاطرات«فرزانه داوری» درباره صحنه ای از فیلم «پرواز در قفس» است که این گونه اشاره می کند:
«قسمتی از فیلم «پرواز در قفس» این گونه بود که من و «سعید کنگرانی»، کنار دریا بودیم. ما پابرهنه و چوب در دست به طرف اسب های وحشی می آییم و با اسب ها حرکت می کنیم. در این لحظه «حبیب اله کاوش» کارگردان فیلم، کات داد و گفت: شما در ادامه این سکانس، باید داخل مرداب کنار دریا فرو رفته و با شتاب از مرداب به طرف بیرون بیایید. ما با اسب های وحشی تا سر در مرداب سیاه و کثیف فرو رفتیم و باید دست هایمان به طرف آسمان به بیرون می آمدیم و دوباره باید داخل مرداب کنار دریا فرو می رفتیم. این صحنه که ما بازی کردیم، عشق به کار و هنر را نشان می دهد و بی شک چیزی جز این نیست. این خاطره به این جهت همیشه در یاد من هست چون، با سختی زیادی که برای این صحنه کشیدیم، زیر تیغ سانسور حذف و از فیلم بیرون آمد.»
«فرزانه داوری» مادر همسر سابق «امین حیایی» و مادر بزرگ مادری «دارا حیایی» است.
هنوز کسی برای «فرزانه داوری» نظری نگذاشته است. اولین نفری باشید که نظر می‌دهید
نظرات مردم (0 نظر)