احمدرضا درویش، کارگردان، تهیه‎کننده، نویسنده، بازیگر تلویزیون و سینما، سال 1340 در همدان متولد شد. وی فارغ‎التحصیل رشته‎ی گرافیک و معماری است. درویش فعالیت هنری را سال (1361) با کارگردانی نمایش‎های تلویزیونی آغاز کرد و در سال (۱۳۶۸) اولین فیلم سینمایی خود با نام «آخرین پرواز» را کارگردانی کرد. احمدرضا درویش، نامزدی دریافت ۳ جایزه‎ و ۹ سیمرغ بلورین از جشنواره‎ی فیلم فجر از جمله برنده‎ی جایزه‎ی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای فیلم «روز رستاخیز» (۱۳۹۲)، و بسیاری جوایز دیگر را در کارنامه دارد.

تولد:

1340/05/02 (سن: 56 سال)
برنده 2 و نامزد 8 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «احمدرضا درویش»

نویسنده

کارگردان

تهیه کننده

مهمان

بازیگر
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «احمدرضا درویش»

احمدرضا درویش در دوم مرداد ۱۳۴۰ در همدان متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته‎ی گرافیک و معماری است. فعالیت هنری را از سال (۱۳۶۱) با کارگردانی نمایش‌های تلویزیونی آغاز کرد.

درویش در سال (۱۳۶۸) اولین فیلم سینمایی خود با نام «آخرین پرواز» را کارگردانی کرد. «کیمیا» در سال (۱۳۷۴ چهارمین اثر وی بود که توانست نظر منتقدان را جذب کند. «متولد ماه مهر» در سال (۱۳۷۸) ششمین اثر وی به شمار می‌رفت که با استقبال جوان‌ها و با واکنش‎های مختلفی از طرف منتقدان، دست‌اندرکاران سینما و مسئولان فرهنگی روبه‌رو شد. «دوئل» که از آن به عنوان یکی از عظیم‌ترین فیلم‌های ژانر دفاع مقدس یاد می‌شود در سال (۱۳۸۲) با کارگردانی درویش ساخته شد. فیلم‎نامه‎ی «دوئل»، یکی از فیلم‎نامه‌های بسیار خوب، در چند دهه‎ی اخیر سینما است. «دوئل» دارای فیلمبرداری پروداکشن عظیم و صدای دالبی است. در سال (۱۳۹۳) نشان افتخار جهادگر عرصه‎ی فرهنگ و هنر برای یک عمر فعالیت به احمدرضا درویش اهدا شد.

احمدرضا درویش از نسل دوم سینماگران بعد از انقلاب به شمار می‌‌آید. وی در گروه فیلم‎سازانی قرار دارد که به مضامین جنگ و حاشیه‎ی جنگ پرداخته‎اند. صحنه‎های آغازین فیلم «سرزمین خورشید» شاید بهترین صحنه‎های جنگی سینما باشد. درویش در آثار خود بدون قهرمان‎سازی واکنش‎های غیرواقعی شخصیت‎های آثار خود را معرفی می‎کند.

وی از اعضای هیأت مدیره‎ی موسسه‎ی "فرهنگ و تماشا" است.

احمدرضا درویش رئیس هیئت مدیره‎ی مؤسسه‎ی "فرهنگ تماشا" از سال (۱۳۷۷)، عضو هیئت مؤسس موزه‎ی سینما (۱۳۷۷)، مدیرعامل خانه‎ی سینما (۱۳۷۵–۱۳۷۹)، عضو شورای عالی سیاست‎گذاری خانه‎ی سینما (۱۳۷۱–۱۳۷۶)، عضو در شورای مرکزی کانون کارگردانان (۱۳۷۰–۱۳۷۴)، دبیر اولین جشن سینمای ایران و داور جشنواره‌های فیلم فجر در ۴ دوره، بوده‎است.

احمدرضا درویش کارگردانی فیلم‎هایی نظیر؛ «رستاخیز» (۱۳۹۲)، «دوئل» (۱۳۸۲)، «متولد ماه مهر» (۱۳۷۸)، «سرزمین خورشید» (۱۳۷۵)، «کیمیا» (۱۳۷۳)، «آذرخش» (۱۳۷۱)، «ابلیس» (۱۳۶۹) و «آخرین پرواز» (۱۳۶۸)، را برعهده داشته‎است.

احمدرضا درویش،۱۱ جایزه و ۷ سیمرغ بلورین از جشنواره‎ی فیلم فجر،از جمله برنده‎ی جایزه‎ی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای فیلم «روز رستاخیز» (۱۳۹۲)، نامزدی دریافت تحسین شده در جشنواره‌های پوسان (کره جنوبی)، دانمارک، آسیا پاسیفیک (ژاپن)، تیبورون (آمریکا) برای فیلم «دوئل» (۱۳۸۳) و حضور در جشنواره‎ی مونترال کانادا، حضور در جشنواره‎ی ویتنام برای فیلم «کیمیا» (۱۳۷۴)، را در کارنامه دارد.

نظرات مردم (2 نظر)


اسماعیل بزنج
بهترین هنرمندوکارگردانی که تاحالا دیدم
0
39 هفته قبل

..روژان..
تولدتون مبارک با آرزوی بهترین ها برای شما.
0
42 هفته قبل