امام علی (ع)

‏امام علی (ع)‏

 (1375)
8.2
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 157 کاربر

سریال تلویزیونی

50 دقیقه
درام, تاریخی, زندگی‌نامه‌ای
آی‌فیلم

خلاصه داستان سریال امام علی (ع)

داستان پنج سال انتهایی و دوران خلافت زندگی حضرت علی ابن ابی‌طالب می‌پردازد.

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
راز ماندگاری سریال «امام علی(ع)»
منیژه خسروی: داود میرباقری در دیالوگ‌نویسی صاحب فن است. او برای شخصیت‌های سریال«امام علی (ع)» به گونه‌ای دیالوگ نوشت که در عین همه‌فهم بودن، دارای وزن،صلابت کلام و معنای خاص باشد. دیالوگ‌ها شبیه عمده آثار تاریخی که ثقیل حرف می‌زنند و مخاطب عام از آن سر در نمی‌آورد، نیست.
یک نکته قابل تامل در سریال امام علی (علیه السلام)
محمد محبی: نکته زیر توسط یکی از روزنامه نگاران به نحوه شخصیت پردازی یاران امام علی علیه السلام و معاویه ارائه شده است.
بررسی موسیقی سریال امام علی (علیه السلام)
مرتضی سروش‌نیا: نوشتن درباره موسیقی سریال امام علی (ع) از جهتی بسیار ساده و از جهت دیگر بسیار دشوار است.
Ads

داستان سریال تلویزیونی امام علی (ع)

خلاصه داستان

داستان پنج سال انتهایی و دوران خلافت زندگی حضرت علی ابن ابی‌طالب می‌پردازد.

حواشی سریال تلویزیونی «امام علی (ع)» (20 حاشیه)

از این سریال تلویزیونی «امام علی(ع)» نسخه سینمایی نیز تهیه شده است.
ساخت سریال «امام علی(ع)» چهار سال به طول انجامید و به دلیل پیشگام بودن مجموعه در قیاس با دیگر تولیدات تلویزیون تا آن زمان، سازندگان با مسائل و دغدغه‌های زیادی مواجه شدند، اما سرانجام پخش مجموعه از سال ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶ در شبکه یک سیما آغاز شد.
تلویزیون تا پیش از سریال «امام علی(ع)»، مجموعه‌ای با این گستردگی و وسعت تولید نکرده بود. به ویژه که حساسیت‌های جامعه و تلویزیون همیشه در قبال سوژه‌های مذهبی به شدت بالا بوده و این مسئله در دهه ۷۰ نیز بیشتر از همیشه حس می‌شد.
ساخت و پخش سریال «امام علی(ع)»، مسیر را برای تولید آثاری عظیم با مایه‌های مذهبی هموار کرد.
موسیقی سریال «امام علی(ع)» توسط «فرهاد فخرالدینی» ساخته شده است. موسیقی تیتراژ را نیز «صدیق تعریف» اجرا کرده است. این اثر یکی از به یادماندنی ترین آثار تلویزیون ملی ایران است.
یک اتفاق عجیب و قابل توجه در سریال «امام علی(ع)» مربوط به «علی آزاد» یکی از بازیگران قدیمی سینمای ایران است که پیش از انقلاب عمدتا در نقش های منفی بازی می‌کرد و در جریان ساخت سریال امام علی(ع)، به اصرار خود در این سریال نقشی می‌گیرد.
در یکی از صحنه‌های سریال «امام علی(ع)»، قرار شد «علی آزاد» در نقش «ابن عباس» داخل چادر امام علی(ع) بشود و بیرون آید، او داخل چادر شد.
به گفته‌ی کارگردان این سریال؛ منتظر بودیم که بازگردد، دقایقی گذشت، خبری نشد، او را صدا کردیم، خبری نبود.
داخل چادر شدیم؛ علی آزاد داخل چادر جان به جان آفرین تسلیم کرده بود و صحنه‌های باقیمانده را فرد دیگری به جای آن مرحوم بازی کرد.
سریال «امام علی(ع)» در زمان ریاست «علی لاریجانی» بر تلویزیون ساخته شد و در ابتدای کار در مرحله متن دچار بازنویسی‌های متعدد شد تا سرانجام در سال 73 با حضور 150 بازیگر اصلی و بیش از 5 هزار هنرور از نیروهای ارتش مقابل دوربین رفت.
سریال «امام علی(ع)» فرصتی بود که «ویشکا آسایش» در آن درخشید. بازیگر نقش «قطام» در این سریال از سوی دایی‌اش «مازیار پرتو» به میرباقری، کارگردان این سریال معرفی شد.
زمان ساخت «امام علی(ع)» به ویژه برای آثار تاریخی دشوار، صدابرداری سر صحنه رایج نبود و گویندگان مطرح به جای بازیگران اصلی، سریال را دوبله کردند.
یکی از مهمترین بازخوردها در مواجهه‌ی مخاطبان با سریال «امام علی(ع)» این بود که چرا نویسنده و کارگردان برخلاف تصورهای اولیه، تمرکز بیشتری روی شخصیت‌های منفی به خصوص «ولید» و «قطام» داشته و در مقابل، چندان به خود حضرت و اصحابش نپرداخته است.
(منابع تاریخی نیز تا این حد به قطام اشاره ندارند)
«داوود میرباقری»، کارگردان سریال «امام علی(ع)» در همان مقطع طی گفت وگویی که با هفته نامه سروش داشت (۱۷ شهریور ۷۵) به حواشی این سریال واکنش جالبی نشان داد:
«هشتاد درصد این سریال تخیل است که در ارتباط با درک و دریافتم از تحقیقات در تاریخ اسلام به این نتایج رسیده‌ام. اگرچه بیست درصد مکتوب تاریخی اساس قرار گرفت، ولی چندان بی ربط با تخیلات نیست و منشأ آن به اسناد تاریخی برمی‌گردد.»
«داوود میرباقری»، کارگردان سریال «امام علی(ع)» با شگردهای خاص کارگردانی و فیلمنامه نویسی‌اش مشکل چگونگی نمایش معصومین(ع) و خطوط قرمز مذهبی و عقیدتی را نیز رفع کرد.
از جمله اینکه اندام علی(ع) از نماهای اورشولدر و اغلب بسته بود و سخنان آن حضرت نیز در قالب جملات اطرافیان و یاران صدیقش مطرح می‌شد.
طراح لوگوی سریال «امام علی(ع)» محمدرضا شریفی نیا بود.
«داوود میرباقری»، کارگردان سریال «امام علی(ع)» علاقه‌مند بود این مجموعه به شیوه ۳۵ میلیمتری و روی نگاتیو ضبط شود تا ماندگاری بیشتری پیدا کند، اما چون این سریال نخستین تجربه مذهبی تلویزیون با این حجم و کیفیت بود و فیلمبرداری آن در قیاس با تصویربرداری، هزینه‌های گزافی طلب می‌کرد و در ابتدا انتظار چنین توفیقی برایش نمی‌رفت، با آن موافقت نشد.
در سریال «امام علی(ع)» نقش امام علی(ع) را در سکانس هایی که از پشت و یا اینسرت (بسته دستها یا پاها) بودند، مرحوم «مهدی فتحی» بازی کرد. جالب آن که او در بسیاری از سکانس‌ها به نقش «عمرو عاص» در حال دسیسه چینی علیه امام علی (ع) بود!
مرحوم فتحی، بهزاد فراهانی، پرویز پرستویی و... از بازیگرانی بودند که در سریال «امام علی(ع)» به جای خودشان صحبت کردند. در کل دوبله این مجموعه جزو بهترین کارهای مدیر دوبلاژ و گویندگانش است.
کار «عبدالله اسکندری» در سریال «امام علی(ع)» به عنوان طراح گریم، بسیار تحسین برانگیز است. با این وصف برخی از منتقدان و مذهبیون، این ایراد را به گریم مجموعه وارد کردند که چرا چهره‌های شخصیت‌های پلید همچون معاویه یا ولید به زیبایی چهره آنان کمک کرده، اما شخصیت های مثبت چون ابوذر غفاری، عمار یاسر، سلمان فارسی و... چهره شادابی ندارند.
بودجه قطعی سریال «امام علی(ع)» هیچ‌گاه به صورت رسمی اعلام نشد.
«مهدی فتحی» در خصوص نقش خود در سریال «امام علی(ع)» می‌گفت:
«ابتدا از سوی داوود میرباقری ایفای نقش دیگر به من پیشنهاد شد که به نظر کاراکتر پررنگ و لعابی در اجرا نبود. پس از خواندن فیلمنامه خودم درخواست ایفای شخصیت عمروعاص رادادم که با موافقت میرباقری همراه شد.»
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این سریال لذت می برید؟


بیننده‌ی پیگیر این سریال هستید؟


سریال ارزش یک بار دیدن را دارد؟


حین پخش، تمام توجه‌تان به سریال است؟


مسائل مطرح در سریال جزو دغدغه‌های شما نیز هست؟


سریال از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای این سریال با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای سریال مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از سریال امام علی (ع) (از مجموع 8 رای)


سرگرم‌کننده
10
جذاب
9.4
ارزش تماشا
10
درگیر کننده
10
موضوع ملموس
10
خوش ساخت
10
مناسب خانواده‌
10
مناسب کودکان
8.8

نظرات مردم (10 نظر)


محمدرضا
موسیقی و دوبله عالی ودر کل فیلم عالی است.
0
7 هفته قبل

مهشاد
عالی
0
31 هفته قبل

مهدی
عالی
2
50 هفته قبل

عطیه
عالی‌هر‌چی‌بگم‌بازم‌کمه
2
51 هفته قبل

متین زاهدی
آموزندست
2
1395/05/15

پارمیس
تا حالا این فیلم ندیدم و دوست ندارم ببینم
0
1395/05/10

مهدی
کسی مجبورتون نکرده بیاید ببینید
2
50 هفته قبل

بیسیمچی
اجبارتون هم نکردن که ببینید
2
52 هفته قبل

رحیم نوری
سریال امام علی(ع) به دلیل برخورداری از میزانسن و کارگردانی خوب، بهره گرفتن از تکنیک فیلم سازی، تصویربرداری عالی، چهره پردازی، دکور، جلوه های ویژه، صحنه آرایی قابل قبول و بازی خوب بسیاری از بازیگران، اثری خوش ساخت و شایسته تقدیر است، ولی کاستی ها و نواقص چشمگیری هم دارد که به پاره ای از آنها اشاره می شود.
2
1395/05/08

امیر
فیلم خیلی خوبی بود
2
1395/05/05