ماه عسل

‏ماه عسل‏

 (1386)
7.2
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 89 کاربر

برنامه تلویزیونی

70 دقیقه
گفت و گو محور
سه
ساعت 19:50

خلاصه داستان برنامه ماه عسل

ماه عسل ویژه‌برنامه گفتگو‌محوری است که با موضوع بخشش، در فضایی لطیف، انسانیت را در پرتو پیام‌های دینی – اخلاقی برای مخاطبین در ماه رمضان پخش می‌شود. مهمان‌های این برنامه غالباً مردم عادی جامعه هستند که توانسته‌اند در زندگیشان کار مهمی انجام بدهند یا در زندگی افراد دیگر تأثیرگذار بوده‌اند و یا حادثه مهمی در زندگیشان رخ داده است.

گالری ویدئوی «ماه عسل» (22 ویدئو)


تیتراژ ویژه شب های قدر ماه عسل 96 با صدای مهدی یغمایی

علی یکی از بچه های طلاق در «ماه عسل»

اشکهای علی وقتی که از تصمیم خودکشی خود می گوید

نا امنی مهمترین ضربه به بچه های طلاق

مادر علی ازخودخواهی خودو تاثیر آن بر علی در ماه عسل گفت

مهمانان «ماه عسل» از تاثیر آن بر زندگیشان می گویندمهمانان «ماه عسل» از تاثیر آن بر زندگیشان می گویند

اقرار احسان علیخانی به شباهتش به یکی از فرزندان طلاق

روایت سفر به کویر از زبان 2 بازمانده ی آن در «ماه عسل»

بی تجربگی 4 جوان در سفر به کویر که آنها را به کام مرگ کشاند

ماجرای گم شدن 4 جوان در کویر در برنامه «ماه عسل»

آنونس گرفتاری 4 نفر در باتلاقی در کویر در «ماه عسل»

تیزر «ماه عسل96» ویژه برنامه افطار ماه رمضان شبکه سه

توصیه احسان علیخانی برای تماشای فیلم «ایستاده در غبار»

اشک های پرستو صالحی در برنامه ماه عسل

پشت صحنه قسمت هشتم ( حاج آقا سلطانی )

ماه عسل ( خواستگاری های نافرجام )

لحظه به لحظه با ( قهرمان قصه از اعتیاد تا نانوایی )

ویژه برنامه عید فطر - صحبتی با عوامل برنامه ماه عسل 94

ویژه برنامه عید فطر 94- مراسم جشن عقد آقا حامد و عروس

گفتگوی علیخانی با زندانی اعدامی بخشیده شده پای چوبه دار

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
نگاهی به کمپین زندانیان برنامه ماه عسل
طاهره لطفی: کسانی‌که در این کمپین شرکت داشتید به یک اولویت بندی که صورت گرفته رسیدید، به این ترتیب که به کسانی کمک می‌کنید که فقط یک مرتبه پایشان به زندان باز شده و قطعا شما به آنها فرصت دوباره داده‌اید.
کارکرد قهرمانان یک بار مصرف در تلویزیون
نعمت باقری فرد: قهرمان‌های موقت می‌آیند و قصه‌های‌شان را می‌گویند اما همه تابع اراده مجری هستند. این مجری برنامه است که با سوالات حساب شده و پله پله خود، راز پنهان و فروخورده این افراد را به قصه‌ای جذاب بدل می‌کند. گویی اینجا جایی است که عقده از زبان‌ها گشوده می‌شود.
ماه عسل پرچمدار تلویزیون در رمضان
محمدصادق عابدینی: برنامه‌ای که با همه انتقادها درباره گریه‌دار بودنش، هنوز هیچ رقیبی در ماه رمضان ندارد و سوژه‌های نابی که هر روز رو می‌کند، مخاطبان تلویزیون را شگفت‌زده می‌کند.
نقد شفاهی- «ماه عسل»؛ مثبت یا منفی؟
حمید یعقوبی: عده‌ای بر این باورند که برنامه «ماه عسل» به دلیل فضایی که دارد تاثیرات منفی زیادی را روی مخاطبان می‌گذارد؛ از طرفی هم برخی معتقدند، این برنامه با معرفی افرادی که هر کدام قهرمان زندگی خودشان هستند، باعث ایجاد امید در جامعه می‌شود.
Ads

داستان برنامه تلویزیونی ماه عسل

خلاصه داستان

ماه عسل ویژه‌برنامه گفتگو‌محوری است که با موضوع بخشش، در فضایی لطیف، انسانیت را در پرتو پیام‌های دینی – اخلاقی برای مخاطبین در ماه رمضان پخش می‌شود. مهمان‌های این برنامه غالباً مردم عادی جامعه هستند که توانسته‌اند در زندگیشان کار مهمی انجام بدهند یا در زندگی افراد دیگر تأثیرگذار بوده‌اند و یا حادثه مهمی در زندگیشان رخ داده است.

گونه / ژانر (1)

گفت و گو محور

حواشی برنامه تلویزیونی «ماه عسل» (49 حاشیه)

ماه عسل از سال ۱۳۸۶ تاکنون هر سال ماه رمضان قبل از افطار از شبکه سه سیما پخش می‌شود.
ایده اولیه برنامه ماه عسل متعلق به احسان علیخانی است که پس از اجرای برنامه‌های مناسبتی جزر و مد در سالهای ۸۴ و ۸۵ تصمیم گرفت خودش برنامه‌ای مستقل برای ماه رمضان بسازد و این گونه بود که ماه عسل از سال ۸۶ متولد شد.
برنامه ماه عسل در یکی از قسمت‌های سال 94 دعوت از یک پُزر عروس دعوت کرد که سروصدای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی برپا کرد. به همین دلیل علی‌اصغر پورمحمدی معاون سیمای جمهوری اسلامی در نامه‌ای ضمن تذکر به مدیر شبکه سه، خواستار توبیخ عوامل انتخاب مهمانان نامناسب در برنامه ماه عسل شد.
در تیرماه سال نودچهار گمانه زنی‌هایی راجع به دستمزد پرداختی به احسان علیخانی مطرح شد که خبر می‌داد او مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان را برای مجریگری یک‌ماهه ویژه برنامه ماه عسل طلب کرده است. علاوه بر این، مبلغی بالغ بر دویست میلیون تومان را برای حق آورندگی «تهیه کنندگی» دریافت کرده است. وی همچنین در یکی از قسمت‌های این برنامه واکنش تندی به انتقادات اخیر نشان داد و اظهار داشت درآمد فیلم برداری مجالس عروسی از یک تهیه کننده با سابقهٔ تلویزیون بیشتر است.
برنامه ماه‌عسل از آغاز پخش خود موافق و مخالفانی داشته‌است. اقبال عمومی نسبت به برنامه، تازگی سوژه‌ها، نشان‌دادن افراد و قشرها دیده‌نشده در تلویزیون، صراحت مجری برنامه و تأثیرگذاری در افکار عمومی از نکاتی است که موافقان به آن اشاره می‌کنند.
مخالفان برنامه که بیشتر در فضای مجازی فعال هستند، از مواردی مانند غم‌انگیز بودن، دور بودن سوژه‌های برنامه از متن جامعه، انداختن مسئولیت مشکلات اجتماعی به گردن مردم به جای مسئولان انتقاد می‌کنند.
در برنامه ۲۰ تیر، احسان علیخانی نقش‌داشتن حامیان مالی در دعوت مهمانان برنامه را تکذیب کرد و توضیح داد که زیرنویس‌های همزمان با برنامه مربوط به بخش بازرگانی صدا و سیما است و ارتباطی به این برنامه ندارد.
بنابر ادعای یک نشریه احسان علیخانی مبلغ ١٢٠٠٠٠٠٠٠٠٠ ریال معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومان را برای یک ماه تهیه کنندگی برنامه ماه عسل طلب کرده است، که علاوه بر این مبلغ ١٠٪ از دریافتی سازمان به عنوان حق آورندگی اسپانسر به آورنده حامی مالی تعلق می‌گیرد. این در حالی است که میزان پرداختی سازمان صدا و سیما به تهیه کننده در برنامه‌های مشارکتی عظیم و با بیننده بالا در بهترین حالت به دقیقه‌ای ٥٠ هزار تومان می‌رسد ، که اگر بخواهیم ماه عسل را از این اصل مستثنی کنیم و آن را جزء برنامه‌های مناسبتی مانند ویژه‌برنامه شب عید به حساب بیاوریم دقیقه‌ای ١٠٠ هزار تومان برای آن در نظر می‌گیریم که با محاسبه‌ای سرانگشنی در طول ٣٠ روز ماه مبارک رمضان مبلغ ٢٥٠ میلیون تومان عددی توجیه‌پذیر برای تهیه‌کنندگی این برنامه به نظر می‌رسد.
بنابر ادعای یک نشریه سازمان صدا و سیما مبلغ هشت صد میلیون تومان را برای برنامه ماه عسل تصویب کرده که طبق محاسباتی که صورت پذیرفت نزدیک به چهار برابر بودجه برنامه‌های ویژه و مناسبتی و نزدیک به هشت برابر برنامه‌های روتین و متداول در تلویزیون ملی است.
احسان علیخانی درنهایت در یکی دیگر از قسمت‌های برنامهٔ ماه عسل در تاریخ ۱۲ تیرماه سال 94 رقم مذکور را دانست و ادعا کرد مبلغ دستمزد وی ۴۵ میلیون تومان است.او همچنین اظهار داشت این مبلغ برای یک سال تلاشش به منظور آماده‌سازی و تهیه سوژه و بررسی و فیلمبرداری برای ویژه نامهٔ ماه عسل است.
وي گفت كه حتی هزينه لباس و كت شلوارهای برنامه نيز از هزينه شخصی است.
رمضان سال ۸۴ شبکه سه برای اولین بار برنامه‌ای با نام «جزر و مد» را ویژه لحظات افطار روانه آنتن کرد که فرزاد حسنی مجری آن بود و علی زاهدی تهیه‌کنندگی‌اش را برعهده داشت. ایده اصلی برنامه هم متعلق به حسنی و پیرامون حضور زن و شوهرهای جوانی بود که برای اولین بار ماه رمضان را با هم تجربه می‌کنند. ۶ قسمت از این برنامه روی آنتن رفته بود که اختلاف حسنی و زاهدی باعث خروج او از این برنامه شد و از قسمت هفتم مخاطبان شاهد اجرای جوانی به نام احسان علیخانی در این برنامه بودند. رمضان سال ۸۵ عنوان این برنامه به پیشنهاد علیخانی به «ماه عسل» تغییر پیدا کرد. در این سال نیز علی زاهدی تهیه‌کننده بود و همچنان عروس و دامادها به برنامه می‌آمدند. با این حال این انتقاد مطرح شد که بهتر است به جای عروس و داماد جوان از زوج‌هایی که چند سال کنار هم هستند و حرف‌های بیشتری برای گفتن دارند استفاده شود. این موضوع کم کم ساختار برنامه را به اثری مروج ازدواج آسان با حضور زوج‌های موفق، تغییر داد.
محسن یگانه قطعه «خیال تو» را که به «منو درگیر خودت کن» معروف است در سال 86 برای تیتراژ ماه عسل اجرا کرد.
رمضان سال ۸۷ احسان علیخانی که خود به جای فرزاد حسنی روی صندلی برنامه ماه عسل (جزر و مد) نشسته بود نیز دچار مشکل شد و اجازه اجرا پیدا نکرد. همین موضوع تهیه‌کننده برنامه را به فکر انداخت تا طرح برنامه را تغییر داده و با حضور مهمان‌های زن، از یک مجری زن استفاده کند. نام برنامه نیز به «ماه محبوب» تغییر پیدا کرد. حتی مجری زن انتخاب و تایید شد اما یک روز مانده به ماه رمضان علی‌اصغر پورمحمدی مدیر وقت شبکه سه محسن افشانی را برای اجرای برنامه پیشنهاد داد.
محسن افشانی در رمضان 87 به مدت 10 شب مجری برنامه ماه عسل بود.
ماه عسل سال 87 با اجرای محسن افشانی آغاز شد اما وی اجرای قابل قبولی در این برنامه نداشت؛ همین شد که ۱۰ روز بیشتر از ماه رمضان نگذشته بود که حین اجرای او، احسان علیخانی به عنوان مهمان به استودیو آمد و پس از پخش یک میان‌برنامه، جای او با افشانی تغییر کرد و البته افشانی که غافلگیر شده بود، گریه‌اش گرفت و علیخانی او را در آغوش کشید. جالب اینکه زاهدی تهیه‌کننده برنامه نیز در زمان این رخداد در کشور نبود و برای بازدید از نمایشگاه رادیو و تلویزیون‌های دنیا با نام IBC به هلند رفته بود و پس از بازگشت، علیخانی را روی صندلی اجرا دید.
تیتراژ برنامه ماه عسل در سال ۸۷ را مجید اخشابی خوانده بود.
علی زاهدی که تا رمضان سال ۸۸ تهیه کننده ماه عسل بود، پس از این با این برنامه خداحافظی کرد و اینگونه شد که علیخانی برنامه را با کمک پیام ابراهیم‌پور تهیه و البته اجرا کرد.
تیتراژ برنامه ماه عسل در سال ۸۸ مهدی یراحی خوانده است. همین موضوع مقدمه‌ای بر ورود این خواننده به مسیر شهرت بود.
برنامه ماه عسل در رمضان سال ۸۹ تغییرات گسترده داشت. نه خبری از زاهدی و ابراهیم پور (تهیه‌کننده) بود، نه علیخانی (مجری) بلکه پورمحمدی خود با فرزاد حسنی وارد گفتگو شده و با تایید عزت‌الله ضرغامی حضور او را به عنوان مجری برنامه قطعی کرده بود. پس از او نیز سیدعلی احمدی به عنوان تهیه‌کننده به برنامه پیوست. از طرفی به صورت ضمنی با حسن جوهرچی نیز صحبت شده بود. با این همه در ساعت ۱۷ روز نخست ماه رمضان و در حالی که تنها دو ساعت به آغاز برنامه مانده بود، حسنی با دستور از بالا کنار رفته و جوهرچی جایگزین او شد. از آن رو که ابتدا قرار بود حسنی اجرا را برعهده داشته باشد، ترانه تیتراژ این سری با صدای محمد علیزاده سروده او بود و «چقدر خدا خدا کنم دلش بلرزه» بخش معروف آن است.
احسان علیخانی که به نحوه اجرای او در برنامه ماه عسل، به ویژه شیوه ارتباط با مهمان‌ها نقدهایی وارد می‌شد، در رمضان سال ۹۰ دوباره به عنوان تهیه‌کننده مستقل و مجری به برنامه برگشت، در حالی که تغییرات اساسی در اجرای او به چشم می‌خورد و پخته‌تر از همیشه ظاهر شده بود.
مهدی یغمایی قطعه «حس می‌کنم تو رو تو هر شب خودم» را به عنوان تیتراژ آغازین برنامه ماه عسل در سال 90 خوانده است.
مهدی یراحی قطعه «هر جای دنیایی دلم اونجاست» را به عنوان تیتراژ پایانی برنامه ماه عسل در سال 90 خوانده است.
در حالی که پیش از رمضان سال ۹۱ حرف‌هایی از حضور علیخانی در شبکه دو و ساخت مستند برای این شبکه بر اساس زندگی آدم‌های خاص شنیده می‌شد، تیم تازه‌ای وارد ترکیب «ماه عسل» شدند و این بار سید علی ضیاء اجرا را برعهده گرفت.
تهیه‌کنندگی برنامه ماه عسل در رمضان 91 به صورت مشترک به مجید یوسفی و کیوان مدنی سپرده شد.
برنامه ماه عسل توانست در سال‌های ۹۲ و ۹۳ روند ثابتی را طی کند و احسان علیخانی بدون حاشیه و جایگزین، اجرا و تهیه‌کنندگی این برنامه را برعهده گرفت.
فرزاد فرزین قطعه «هوایی رو که تو نفس میکشی» را به عنوان تیتراژ ابتدایی برنامه ماه عسل در سال 92 خوانده است.
مهدی یراحی قطعه «هر جور میتونی بمون من با تو سازش میکنم» را به عنوان تیتراژ پایانی برنامه ماه عسل در سال 92 خوانده است.
مرتضی پاشایی قطعه «هوایی رو که تو نفس میکشی» را به عنوان تیتراژ ابتدایی برنامه ماه عسل در سال 93 خوانده است.
مهدی یراحی قطعه «همیشه بغض تو دنیامو لرزوند» را به عنوان تیتراژ پایانی برنامه ماه عسل در سال 93 خوانده است.
علیخانی به خاطر اجرایش در «ماه عسل ۹۳» به عنوان یکی از چهره‌هایی معرفی شده که به عنوان نامزدهای بخش چهره تلویزیونی سال (93 ) پانزدهمین دوره جشن حافظ انتخاب شده‌اند.
احسان علیخانی مجری برنامه ماه عسل با تاکید بر سوژه محور بودن این برنامه می‌گوید: ما در ماه عسل مبتنی بر سوژه‌ها پیش می‌رویم. من هیچ تفکیکی بین قصه‌ها قائل نیستم. ممکن است قصه‌ای مخاطب را به خنده وادار کند، قصه‌ای باعث بغض مخاطب شود، در ذهن او سوال ایجاد کند یا اساسا هیچ احساسی را برای او به دنبال نداشته باشد.
احسان علیخانی مجری برنامه ماه عسل درباره واکنش مخاطبان به تلخ بودن قصه‌های برنامه می‌گوید: به دلیل اینکه مبتنی بر قصه پیش می‌رویم، ممکن است در جاهایی احساس کنیم که بعضی قصه‌ها بیش از حد مخاطب را آزرده خاطر می‌کند و از آن‌هاصرف نظر کنیم اما باز هم خود من اعتقاد ندارم که قصه‌ای تلخ است بنابراین باید از آن پرهیز کرد. چرا که فکر می‌کنم طرح قصه‌های تلخ اتفاقا تاثیرگذارتر است.
احسان علیخانی مجری برنامه ماه عسل درباره امکان تغییر در این برنامه می‌گوید: ماه عسل یک برنامه برند است و بینندگان ما را با یک شاکله نسبتا ثابت پذیرفته‌اند و برنامه برایشان با ویژگی‌های مشخصی تعریف شده است. بنابراین تغییر آن ریسک‌پذیری بالاتری دارد تا حفظ این ثبات. ضمن این که خود برنامه بستری است برای این که سوژه‌های مختلفی در آن اتفاق بیافتد. این برنامه فضایی کلی در ذهن مخاطب ایجاد کرده است که دستکاری آن ریسک دارد.
احسان علیخانی مجری برنامه ماه عسل درباره اینکه بعضی از موضوعات برای دومین یا چندمین بار در برنامه طرح می‌شوند، توضیح داد: این یک اتفاق طبیعی است. ما تنها چند تم محدود در سینما داریم اما از همان چند تم هزاران قصه کار می‌شود. زیرا داستان‌ها نامحدودند و درام های متفاوتی را می‌توان به واسطه‌شان خلق کرد. در اینجا هم همین است. هر قصه را می‌توان زیر پرچم یک تم جای داد و یک عنوان برای دسته بندی آن پیدا کرد. اما قصه‌ها متفاوتند.
مهدی یراحی خواننده تیتراژ ماه عسل در سال 90، 91 و 92، درباره انگیزه های خود برای حضور دوباره در این برنامه به عنوان خواننده تیتراژ تصریح کرد: مهم ترین عاملی که تاکنون باعث شده در سه تیتراژ قبلی این برنامه نیز با دست اندرکاران آن همکاری کنم درک مشترکی است که بین من و احسان علیخانی در این مدت به وجود آمده، البته باید به این نکته هم اشاره کنم که فضای برنامه «ماه عسلي به شدت خاص است که نفس کشیدن در آن تجربه گرانقدری است و می تواند فارغ از هرگونه هیاهوی رسانه ای و تبلیغاتی برای هر خواننده ای افتخار بزرگی باشد.
در گفتگوی صمیمانه مدیران سیما با عوامل تولید برنامه ماه عسل که در بازدید از پشت صحنه برنامه روی داد، حرف‌های شنیدنی رد و بدل شد. علی دارابی معاون وقت سیما در تاریخ سه‌شنبه ۱7 تیر ۱۳۹۳ با حضور در محل استودیو برنامه پیش از افطار «ماه عسل» بعد از خدا قوت و خسته نباشید به عوامل برنامه خطاب به احسان علیخانی تهیه کننده آن گفت: «خوشبختانه تیم خوب و کاربلدی دارید. ماه عسل، سال به سال دیدنی‌تر می‌شود، یعنی ماه‌تر و عسلی‌تر و خوردنی‌تر و دیدنی‌تر می‌شود.» احسان علیخانی هم به مزاح پاسخ داد: «البته بعضی‌ها می‌گویند که ماه عسل، مربا شده است.»
پیمان قانع طراح دکور برنامه تلویزیونی «ماه عسل» در سال 93، دکور این برنامه (در همان سال 93) را به جعبه جواهری تشبیه کرد و گفت: «دکور برنامه مانند یک جعبه جواهر است که مهمانان به مثابه جواهرهایی ارزشمند درون آن قرار می‌گیرند.»
پیمان قانع طراح دکور برنامه تلویزیونی «ماه عسل» در سال 93، درباره دکور این برنامه گفت: «خود من نمی‌خواستم دکور کلیشه‌ای به نظر برسد. زیرا می‌بینیم که در اکثر دکورهایی که برای برنامه‌های ماه رمضان