‏مبارک‏

 (1393)
6.4
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 71 کاربر

فیلم سینمایی

90 دقیقه
پویانمایی, فانتزی, مهیج
اکران شده در 1395/11/23

خلاصه داستان فیلم مبارک

پیرمردی به حرفه نقالی مشغول است و ابزار کارش، عروسک‌های شخصیت‌های شاهنامه است. هنگامی‌ که عروسک‌های پیرمرد به کمک انیمیشن جان می‌گیرند، همه چیز تغییر می‌کند و داستان مهیجی آغاز می‌شود...

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
مبارک؛ فیلمی مبارک برای سینمای ایران
صابر اله‌دادیان: مبارک به بهترین شکل و در بهترین قالب توانسته زبان ارتباط با مخاطب را پیدا کند و با آن حرفش را بزند. حضور مبارک چه از حیث درام و چه از حیث فنی برای سینمای ایران و انیمیشن، مبارک است.
مبارک نوگل متولد شده‌ی سینما
علی منصوری: دیدن مبارک و شخصیت‌های داستانش در سینما با همه‌ی کاستی‌هایش ما را از سویی خوشحال و مسرور می‌کند چرا که هم شاد و مفرح است، هم داستان دارد، هم شخصیت‌هایش را می‌شناسیم و دوستشان داریم، هم سینماست، هم به مخاطبش احترام می‌گذارد، هم ایرانی است.
انیمیشن مبارک، ضد اسطوره!
هنگامه ناهید: این بچه‌ها هم بسیار باهوش‌اند و هم بسیار کنجکاو. اهل پرسش‌اند و می‌خواهند دلیل هر چیز را بدانند. واقعا انتظار می‌رود کودکی که کارتون فوق‌العاده‌‌ی “زوتوپیا”، آن هم با یک داستان بسیار قوی را می‌بیند، بتواند با رئال انیمیشن مبارک ارتباط برقرار کند؟
مخاطب اصلی، خود کودک است
مهدی شیرازی: مبارک تجربه‌ای قابل احترام و شریف است که با رویکردی درست و اجرایی فوق‌العاده می‌تواند نوید بخش آثار فانتزی کودکانه (که به شدت در سینمای ایران و در سبد محصولات فرهنگی برای کودکان جایش خالی‌ست) در آینده‌ای نه چندان دور به حساب آید.
نقد بررسی رئال انیمیشن مبارک
سید رمضان حسینی: خیلی از شخصیت‌های فیلم پتانسیل این را دارند که در یک مجموعه انیمیشن کوتاه در برنامه‌های کودک حضور داشته باشند. خاک خوردنشان در گنجه حیف است.
Ads

داستان فیلم سینمایی مبارک

خلاصه داستان

پیرمردی به حرفه نقالی مشغول است و ابزار کارش، عروسک‌های شخصیت‌های شاهنامه است. هنگامی‌ که عروسک‌های پیرمرد به کمک انیمیشن جان می‌گیرند، همه چیز تغییر می‌کند و داستان مهیجی آغاز می‌شود...

حواشی فیلم سینمایی «مبارک» (7 حاشیه)

«علی نجفی امامی» تهیه‌‌کننده انیمیشن «مبارک» گفت:
«در این فیلم به منظور شناساندن فرهنگ، هنر و تاریخ ادبیات ایران از اسطوره‌های شاهنامه فردوسی بهره برده‌ایم و به همین دلیل می‌تواند فیلم خوبی برای معرفی فرهنگ ایرانی در عرصه بین الملل باشد.»
«محمدرضا نجفی امامی»، کارگردان «مبارک» درباره واکنش الناز شاکردوست به این انیمیشن گفت:
«الناز شاکردوست در ابتدا تصور می‌کرد قرار است همان چهره‌ای که از بازیگران در فیلم بهرام عظیمی دیده شده، در این فیلم هم دیده شود و او تنها دوبلور کاراکتر خودش باشد، اما وقتی وارد کار شد در جریان تفاوت‌ها قرار گرفت و خیلی هم استقبال کرد.»
«محمدرضا نجفی امامی»، کارگردان مبارک، درباره نقش الناز شاکردوست در این فیلم سینمایی رئال گفت:
«در فیلم‌نامه اولیه شخصیت اصلی یک پسر بود، اما پس از حضور خانم شاکردوست در دفترم و مشاهده بازی درخور توجه او با کسی که اصلاً وجود خارجی نداشت، سریعاً تصمیم گرفتم که شخصیت پسر را به یک دختر تبدیل کنم و نقش را به او بسپارم.»
«محمدرضا نجفی امامی»، کارگردان فیلم سینمایی رئال «مبارک»، درباره مخاطبان آن گفت:
«همه تماشاگران از خردسالان گرفته تا یک پیر ۹۰ ساله می‌تواند این فیلم را ببیند و با آن ارتباط برقرار کند. من تلاش کردم یک نگاه میانه رو بر فیلم حاکم باشد؛ یعنی نه مقهور مدرنیته امروزی شده‌ایم و نه در قصه‌های دور سرزمین غرق شده‌ایم. مبارک اسطوره‌های شاهنامه‌ای مثل آرش و فریدون و کاوه را به مخاطب معرفی می‌کند و از آژی دهاک نیز به گونه‌ای یاد کرده ایم که انگار نمادی از پلیدی‌های درونی آدم هاست.»
«محمدرضا نجفی امامی»، کارگردان فیلم سینمایی رئال «مبارک» درباره ساخت آن گفت:
«پس از فوت سعدی افشار به این فکر افتادم که شادی و نشاط وجود او را در قالب یک انیمیشن به تصویر بکشم. منوچهر آذر در این فیلم به نوعی نقش سعدی افشار را بازی می‌کند. سال 92 ایده اولیه ساخت «مبارک» به ذهنم رسید و همان سال پیش تولید را شروع و سال 93 هم فیلم‌برداری را آغاز کردیم.»
«علی نجفی امامی» درباره همکاری با برادرش «محمدرضا نجفی امامی» و سختی‌های ساخت «مبارک» بیان کرد:
«دغدغه برادرم ساخت این انیمیشن بود. من هم سعی کرده‌ام صرفاً برای اینکه او برادرم است و به توانایی‌هایش در ساخت انیمیشن ایمان دارم، به هر نحوی از این کار پشتیبانی کنم. حدود دو سال به طور شبانه روزی بر سر این پروژه کار کردیم. صادقانه بگویم اگر هر کس دیگری بود این کار را نمی‌پذیرفتم چراکه این فیلم با توجه به بودجه شخصی تعلق گرفته به آن، از نظر مالی ما را بسیار در تنگنا قرار می‌داد. تا جایی که متاسفانه در بسیاری از لوکیشن‌ها از دکو‌رهای مناسب و خوب بی‌بهره ماندیم. سختی این فیلم به اندازه 5 فیلم رئال بود که در حال حاضر ساخته می‌شود به ویژه آن که کامپوزیت کردن تصاویر با بخش رئال بسیار مشکل بود.»
گفته شده است که بر خلاف روش مرسوم در ساخت انیمیشن، در «مبارک» ابتدا عروسک‌ها توسط «کامران خلج» ساخته شد و بعد طرح کامیپوتری آن زده شد.
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این فیلم لذت بردید؟


فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


تا انتها مشتاق تماشای فیلم بودید؟


پایان فیلم راضی‌کننده است؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می کردید؟


فیلم از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از فیلم مبارک (از مجموع 22 رای)


سرگرم‌کننده
6.8
ارزش تماشا
7.2
جذاب
5.5
پایان مناسب
6.6
تفکربرانگیز
4.8
خوش ساخت
6.7
مناسب خانواده‌
8.0
مناسب کودکان
8.6

نظرات مردم (33 نظر)


منیره
بسیار عاااااااالی و قشنگ
0
22 ساعت قبل

طاها مزینانی
با اینکه انیمیشنای دیگه ایرانی بدرد نمیخوره این خوب بود
0
1 هفته قبل

خ و ب . ب د . ج ل ف
خبلی چرتتتتتت..حتی بچه ها فرار میکنن ازش
0
2 هفته قبل

فاطی
جالب نبود
0
2 هفته قبل

امیرحسین امیرپور
هالیوود حتی در زومان پهلوی اول و دوم هم چنین فسلم هایی میساخت. مثل فانتازیا، راجر رابیت و خیلی چیزا. ما چون ایرانی هستیم و دارای تنوع های هنری هستیم هم میتونیم چنین فیلم هایی بسازیم. فقط نرخ ما با آمریما فرق میکنه و ما مورد تحریم هستیم برای همین چنین فیلم هایی نمیتونستیم بسازیم. اما با این وجود خداراشکر بودجه این فیلم به دست اومد و ساخته شد. مثل انیمیشن های رعال والت دیزنی و هالیوود.
به خدا قسم این فیلمو باید میدادند جشنواره فیلم فجر و جشنواره کن و گلدن گلو ب و اسکار
حد اقل اولین فیلم ایرانی رعال انیمیشن برنده اسگار بهترین انیمیشن خارجی میشد
0
4 هفته قبل

پرستو
انیمیشن خوبی بود مخصوصا اینکه شخصیت های ایرانی رو در قالب عروسک بیان کرده بود این جور انیمیشنای باید مورد حمایت قرار بگیره من ک از دیدنش لذت بردم
1
4 هفته قبل

سید مجتبی
داستان مهم‌ترین نقطه ضعف فیلم هست.
کافی است مقایسه کنید با انیمیشن‌های مطرح دیزنی
2
4 هفته قبل

لمیا درکی
عزیزم داری میگی دیزنی!!!اون بهترینه مقایسه اش نکن با انیمیشن های ایرانی
0
1 روز قبل

سید مجتبی
چیزی که حتما از دیدنش شگفت‌زده میشین، بازی الناز شاکردوست هست! واقعا متفاوته و از پس کار براومده
داشتم فکر میکردم کی میتونست به‌جای الناز شاکردوست این نقش رو بازی کنه، واقعا به مورد خاصی نرسیدم...
1
4 هفته قبل

سید مجتبی
فیلم‌نامه هم خیلی ضعف داشت.
واقها میتونست نوع روایت داستان، قهرمان‌پردازی، پردازش شخصیت منفی داستان بهتر و پررنگ‌تر باشه...
1
4 هفته قبل

سید مجتبی
آهنگ‌های فیلم واقعا مثل برچشب چسبیده بود به کار و هیچ ربطی نداشتند! اهنگها باید با خود کار تداخل داشته و توامان باشند
1
4 هفته قبل
مشاهده موارد بیشتر