یتیم‌خانه ایران

‏یتیم‌خانه ایران‏

 (1394)
7.7
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 152 کاربر

فیلم سینمایی

120 دقیقه
تاریخی
اکران شده در 1395/08/05

خلاصه داستان فیلم یتیم‌خانه ایران

داستان قحطی و خشکسالی عظیم ایران که در سال‌های 1295 تا 1297 و در دوران جنگ جهانی اول در زمان اشغال ایران به دست قوای بیگانه روس و انگلیس رخ داد را روایت می‌کند...

شبکه‌های ماهواره‌ای حاضرند «یتیم‌خانه‌ ایران» را پخش کنند؟! / نقد شفاهی
خسرو معتضد: در این فیلم تمام مشکلات ایران و بدرفتاری‌های کشورهای اشغالگر با مردم ایران به نمایش گذاشته شده است. ملت ایران باید این فیلم‌ها را ببینند و فقط سرگرم فیلم‌های تفریحی میلیاردی نشوند.
«یتیم‌خانۀ ایران» فرافیلم است؛ قابل مقایسه با فیلم‌های دیگر نیست!
حجت‌الاسلام پناهیان: حجت‌الاسلام پناهیان تولیت مدرسۀ علمیۀ دارالحکمه، در بخشی از سخنرانی هفتگی خود در جمع طلبه‌های، با اشاره به ویژگی‌های فیلم «یتیم‌خانۀ ایران» و شمردن برخی از امتیازات این فیلم، گفت دیدن این فیلم می‌تواند یک غفلت بزرگ تاریخی را از بین ببرد و در سرنوشت کشور ما اثرگذار باشد. در ادامه فرازهایی از این بخش از سخنرانی را می‌خوانید:
شکستن بایکوت بزرگ‌ترین تراژدی ایران
محمدرضا فهیمی: مخاطب می‌تواند نتیجه ماه‌ها تحقیقات را تنها در 120 دقیقه ببیند و با آن همراه شود. به همین خاطر دیدن فیلم «یتیم خانه ایران» را نباید از دست داد.
یتیم خانه ایران؛ هولوکاست ایرانی
محمد محمدی: فیلمی که متأسفانه با آن‌چه سیاستگذاران فرهنگی کشور در سه سال گذشته بر ذائقه مخاطبان ایجاد کردند، قطعاً همخوانی نخواهد داشت.
یتیم خانه ایران, توانا در ایده‌پردازی ، ناتوان در قصه‌گویی
محمد تقی‌زاده: گلدرشت بودن و وضوح پیام‌های فیلم اینقدر زیاد و ذوق زننده بود که گویی داستان‌ها و پرداخت و تحلیل شخصیت‌ها خیلی مورد نظر فیلمساز نبوده است و فقط موضع ضد استعماری و وطن‌پرستی فیلمساز که بسیار موضع شریف و قابل تحسینی است.
از دست عدو ناله‌ی من از سر درد است…
حسام‌الدین ابوالحسنی: فیلم، عین تاریخ است. نه بیننده را با دیالوگ‌های امروزی روبرو می‌کند و نه آن همه وجوه تاریخی می‌یابد که مخاطب حس غریبی نسبت به آن داشته باشد.
درباره سینما، قحطی و یتیم خانه ایران
علی نیکجو: اگر فرض کنیم، یتیم خانه توانسته است در قهرمان‌سازی موفق عمل کند – که نمی‌کند – باید بپرسیم این قهرمان در مواجهه و ستیز با چه نیروهای متضادی دست به اعمال تهور آمیز می‌زند و داستان را پیش می‌برد؟
نقد فیلم یتیم‌خانه ایران: از جای جراحت نتوان برد نشان را
مرضیه رافع: می‌شد فیلم کوتاه‌تر باشد و به‌هم پیوسته‌تر. شاید می‌شد با حذف چند دقیقه و اضافه کردن چند دقیقه‌ی دیگر آن را به اثری بهتر از آن چیزی که هست؛ تبدیل کرد.
بی‌طرفی ایران در جنگ جهانی
محمدرضا فهیمی: روایت کردن چنین حوادثی کار آسان و راحتی نیست و برای ساخت چنین اثری که ابتدا قرار بود یک سریال باشد، بیش از ده‌ها عنوان کتاب تاریخی بررسی شده.
در قحطی قصه و قهرمان
حسین الهام: یتیم خانه ایران هم قصه دارد و هم قهرمان. یک خط داستانی ساده، سر راست و کلاسیک و یک قهرمان کنش‌گر، با اصولی ثابت، هدفی مشخص و اصرار خستگی ناپذیر برای رسیدن به آن.
تمام قامت به احترام سینمای استراتژیک
محسن جعفرزاده: یتیم خانه ایران نمونه‌ای بارز از حضور پُررنگ جریان مقاومت در عرصه‌ی فرهنگ و هنر است؛ جریانی که همچنان نسبت به هویت ملی و ایرانی خود حساس بوده و آرمان‌های اسلامی و انقلابی خویش را پیگیری می‌نماید.
Ads

داستان فیلم سینمایی یتیم‌خانه ایران

خلاصه داستان

داستان قحطی و خشکسالی عظیم ایران که در سال‌های 1295 تا 1297 و در دوران جنگ جهانی اول در زمان اشغال ایران به دست قوای بیگانه روس و انگلیس رخ داد را روایت می‌کند...

گونه / ژانر (1)

تاریخی

حواشی فیلم سینمایی «یتیم‌خانه ایران» (24 حاشیه)

فیلم داستان قحطی و خشکسالی عظیم ایران که در سال‌های 1295 تا1297 و در کوران جنگ جهانی اول در زمان اشغال ایران به دست قوای بیگانه‌ی روس و انگلیس رخ داد را روایت می‌کند.
این تنها فیلم سینمایی است که پس از گذشت یک قرن از قحطی بزرگ در ایران به این موضوع می‌پردازد.
علاوه بر بازیگران ایرانی از بازیگران خارجی هم در این فیلم استفاده شده است.
موسیقی این کار را سرگئی کروتسنکو در دومین همکاری خود با ابوالقاسم طالبی در یتیم خانه ایران بر عهده داشته است. اولین همکاری این دو هنرمند در فیلم «قلاده‌های طلا» رقم خورد.
بخش اعظم صحنه‌های فیلم در دکورهای بازسازی شده در شهرک غزالی و سوله‌های اطراف تهران جلوی دوربین رفت. این فیلم علاوه بر تهران در شمال کشور و در شهرهای مازندران و جنگل‌های گیلان هم فیلمبرداری شد.
این فیلم تنها متقاضی نمایش در بخش خارج از مسابقه جشنواره‌ی فیلم فجر بود که در ساعات انتهایی به جدول نمایش فیلم‌ها اضافه شد. گویا هیات انتخاب این فیلم را دیده است اما سازندگان تمایلی به نمایش فیلم در بخش مسابقه‌ی جشنواره را نداشتند.
«ابوالقاسم طالبی»، کارگردان فیلم «یتیم‌خانه ایران» در رابطه با چگونگی شکل‌گیری داستان این فیلم گفت:
«در مقابل ظلم تاریخی به ایرانیان نتوانستم ساکت بنشینم و تمامی توان خود را به کار بردم تا در این اثر سینمایی دست‌های مستکبران را رو کنم.»
«ابوالقاسم طالبی»، کارگردان فیلم «یتیم‌خانه ایران» در پاسخ به این سوأل که آیا صرفاً حس ناسیونالیستی باعث ساخت یتیم خانه ایران شد و یا هدفش بازگویی از بخشی از ناگفته‌های تاریخ کشورمان بوده است اظهار داشت:
«قطعاً هر دوی این موارد موجبات ساخت این اثر سینمایی را فراهم آورد؛ برای من عجیب است که در سال ۱۲۹۵ نیمی از جمعیت ایران به دلیل وحشی گری‌های غربی‌ها مرده‌اند اما صدای کسی در این رابطه درنیامده است و از آن دوران دولت‌ها و حکومت‌ها در صدد حذف این بخش از تاریخ برآمده‌اند؛ این در حالی است که وقتی یک دختر غربی با ترن برخورد می‌کند و کشته می‌شود جنجال‌های زیادی برپا شده و عروسک معروف «باربی» به یاد او ساخته شده و در دنیا توزیع می‌شود.»
«ابوالقاسم طالبی»، کارگردان فیلم «یتیم‌خانه ایران» بیان داشت:
«متأسفانه در کشور ما کم کاری‌های زیادی در بازگویی جنایات غربی‌ها که در طول سالیان علیه منافع و مردم ایران زمین انجام داده‌اند صورت گرفته است؛ بنده معتقدم ما نمی‌توانیم دردهای ایرانی و ایران را ببینیم و آن‌ها را بازگو نکنیم و شدیداً امیدوارم که ساخت یتیم خانه ایران باعث شد بعد از این فیلم‌ها و سریال‌های زیادی در این زمینه ساخته شوند.»
«ابوالقاسم طالبی»، کارگردان فیلم «یتیم‌خانه ایران» در خصوص منابع مطالعاتی این فیلم بیان داشت:
«در بین تمامی پاورقی‌ها و کتب تاریخی کتاب دکتر «مجد» کمک بسیاری به من کرد؛ کتاب ارزشمند ایشان تنها کتابی بود که در رابطه با جنایات غربی‌ها در رابطه با این مقطع تاریخی نوشته شده بود و من الهام زیادی از این کتاب گرفتم.»
شخصیت‌های «یتیم‌خانه ایران» همگی واقعی هستند و مابه ازای تاریخی آن‌ها کاملاً وجود داشته است. تنها در رابطه با برخی از شخصیت‌ها مجبور به گرته برداری شده اما اغلب شخصیت‌ها و به ویژه شخصیت‌های اصلی همگی مابه ازای تاریخی و حقیقی دارند.»
در نگارش فیلمنامه «یتیم‌خانه ایران» از حضور چندین مشاور بهره برده شده که مهم ترین آنها آقای مهندس «ارگانی» بود و از ایشان خواهش شد که بر فیلمنامه سخت بگیرند از سوی دیگر با محققان و تاریخ‌دان‌‌ها هم جلساتی برگزار شد.
«ابوالقاسم طالبی»، کارگردان فیلم «یتیم‌خانه ایران» تأکید کرد:
«خوشبختانه هر یک از صاحب نظران، کارشناسان و افراد کاربلدی که این فیلم را دیده‌اند هیچ گونه ایراد تاریخی از آن نگرفته‌اند و این نشان از آن دارد که ما با دقت و حساسیت کارمان را در این زمینه انجام داده‌ایم.»
«ابوالقاسم طالبی»، کارگردان فیلم «یتیم‌خانه ایران» در پاسخ به این سوأل که برخی از رسانه‌ها رقم‌های هنگفتی را برای تولید این اثر سینمایی عنوان می‌کنند اظهار داشت:
«من پیش از این بارها و از طریق تریبون‌ها و رسانه‌های مختلف رسماً اعلام کرده‌ام که «یتیم‌خانه ایران» حدود ۸ میلیارد تومان هزینه داشته است.»
امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی 13 آذر ماه 1395 در گفتگو با «علی ضیاء» در برنامه‌ی «فرمول یک» اعلام کرد؛ آخرین باری که به سینما رفته برای تماشای فیلم «یتیم خانه ایران» بوده و تماشای این فیلم را به همه توصیه می‌کند.
«ملیکا شعبان» بازیگر نوجوان سینما و تلویزیون که در فیلم سینمایی «یتیم‌خانه ایران» به کارگردانی «ابوالقاسم طالبی» یکی از نقش‌های مکمل را بازی می‌کند گفت:
«بازی در یتیم‌خانه ایران تجربه‌ای بسیار سخت اما دلنشین بود. من در این فیلم نقشی را بازی می‌کردم که بسیار بزرگتر از سنم بود و این مطلب نیاز به تمریناتی نسبتاً فشرده داشت که با کمک کارگردان از پس آن‌ها برآمدم.»
«قطب‌الدین صادقی»، بازیگر فیلم سینمایی «یتیم‌خانه ایران» در رابطه با این اثر سینمایی گفت:
«یتیم‌خانه ایران» دغدغه‌ای ملی است و همه مردم باید از این فیلم حمایت کنند باعث تعجب من است که هیچ کس حرفی از اتفاقات روایت شده در این فیلم نزده و به نوعی خواستند این بخش از تاریخ مهم در کشور ما به فراموشی سپرده شود.»
«قطب‌الدین صادقی»، بازیگر فیلم سینمایی «یتیم‌خانه ایران» و دارنده‌ی دکترای هنرهای نمایشی از دانشگاه سوربن پاریس خاطرنشان کرد:
«من بسیار متأسفم که مدیران فرهنگی و مسئولان سینمایی ما به این نوع آثار اهمیتی نمی‌دهند؛ ما باید در کشورمان آثار تاریخی این گونه را تولید کنیم تا نسل‌های آتی جنایات غربی‌ها بر علیه مردم کشورمان را فراموش نکنند و در دام آن‌ها گرفتار نشوند.»
«جبار آذین»، منتقد و مدرس سینما همزمان با آغاز اکران فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» گفت:
«این اثر سینمایی بازگو کننده مظلومیت‌ها، باورها، سنت‌ها و مقاومت‌های مردمی و ملی ایرانیان و ظلم و تعدی متجاوزان بیگانه و کوشش‌های اجتماعی برای تداوم حیات جامعه و سربلندی ایرانیان است؛ فیلم یتیم خانه ایران یک اثر مرجع و ماندگار تصویری درباره گوشه‌ای از تاریخ ایران و نمونه‌ای آغازگر برای تولید آثار سینمایی تاریخی هدفمند و ارزشی مقاومت و ملی است.»
«محمد تقی فهیم»، منتقد سینما در خصوص فیلم «یتیم‌خانه ایران» گفت: «یتیم‌خانه ایران از لحاظ تاریخی و ایدئولوژیک دارای اهمیت زیادی است و ضعف‌های موجود باعث نمی‌شود که کلیت آن نادیده گرفته شود.»
دکتر «عبدالعلی علی‌عسکری»، رئیس سازمان صدا و سیما 12 آبان ماه 1395 در پردیس ملت به همراه خانواده به تماشای فیلم سینمایی «یتیم‌خانه ایران» نشستند.
دکتر «عبدالعلی علی‌عسکری»، رئیس سازمان صدا و سیما پس از تماشای فیلم «یتیم‌خانه ایران» از کارگردان این اثر «ابوالقاسم طالبی» به خاطر پرداختن به قطعه‌ای گمشده از تاریخ ایران و ساخت قوی فیلم تشکر کرد و این فیلم را یک اثر ماندگار و عبرت آموز دانست.
فیلم‌سینمایی «یتیم خانه ایران» شامگاه سه‌شنبه ۱۱ آبان ماه 1395 با استقبال مردم و پیش فروش کامل بلیت‌ها در سینما آزادی، در سانس ۲۳:۵۹ به سانس فوق العاده رسید.
«علیرام نوری»، بازیگر نقش اصلی «یتیم خانه ایران» بیان داشت:
«برای ارتقا و بهبود آمادگی بدنی‌ام برای بازی در مارتن سخت این فیلم آموزش‌های زیادی دیدم. آموزش سوارکاری و... .
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این فیلم لذت بردید؟


فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


تا انتها مشتاق تماشای فیلم بودید؟


پایان فیلم راضی‌کننده است؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می کردید؟


فیلم از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از فیلم یتیم‌خانه ایران (از مجموع 38 رای)


سرگرم‌کننده
8.8
ارزش تماشا
9.1
جذاب
8.4
پایان مناسب
8.7
تفکربرانگیز
9.5
خوش ساخت
9.1
مناسب خانواده‌
8.8
مناسب کودکان
5.1

نظرات مردم (53 نظر)


کمیل مکتوم
با تمام احترام و ارزشی که به تاریخ این مملکت و تمامی خدمتگذاران این عرصه که آقای طالبی یکیش باشه دارم...این فیلم داستانگو نیست...ای کاش یه پروژه چند ده نفری، سالها روی فیلمنامه کار میکردن تا شاهد یه شاهکار باشیم
0
1 هفته قبل

مرتضی
بسیار زیبا بود. بسیار فراتر از انتظار. حیف که خوب تبلیغ نشد وگرنه هر کس ببینه تحسین خواهد کرد.
1
5 هفته قبل

فاطمه علیزاده
افتضاح
0
8 هفته قبل

ســـمانـــــــــه
این فیـــــــــــلم عالیـــــــه❤❤❤ خیلــے قشنگ بود...... البته فیلم نبود واقعیتے بود که خیلــے از ماها ازش غافل بودیم...... منتها نمیدونم چرا فروشش کمه..... شاید بعضی ها لیاقت این فیلم رو نداشتند، نمیگم فیلم بدون نقصی بود امـــا خوبیهاش بیشتراز نقصاش بـــــود
بـــا تشکر از عوامل فیلم
2
9 هفته قبل

محمدباقر گیلانی
فرافیلم بود واقعا...
لطفا ببینید و به بقیه هم توصیه کنید ببینن
4
11 هفته قبل

نازنین
همه چیزاش خوب بود فقط خییییلی طولانی بود
2
12 هفته قبل

نسترن بهاری
به موضوع خوبی واقعا پرداخته، شاید مردم برن ببینند تا یه کم بفهمند سیاست یعنی چی و با چه سختی هایی ایران ما الان ایرانه!
3
12 هفته قبل

رضا غریبی
اگر اون دوره تاریخی رو قبل از دیدن فیلم بررسی کرده باشید واقعا فیلم میتونه لذت بخش باشه ، در غیر اینصورت آدم کمی گیج میشه، شما دوستان رو ارجاع میدم به " ویژه نامه طعمه استعمار " . در پناه حق
2
12 هفته قبل

سروش
عالی عالی واقن خیلی قشنگه
جای فیلمای چرتی مثل سلام بمبئی و امثال اون بیاین این فیلمو ببینید یکم بره سوادتون
2
12 هفته قبل

محمد
عالیییی.حیف که در حق این فیلم خیلی بدی شد
3
12 هفته قبل
مشاهده موارد بیشتر