یوسف پیامبر

‏یوسف پیامبر‏

 (1387)
8
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 224 کاربر

سریال تلویزیونی

درام, تاریخی, زندگی‌نامه‌ای
یک

خلاصه داستان سریال یوسف پیامبر

زمانی که یعقوب علیه‌السلام، مردمان بنی‌اسرائیل را به معبود یگانه عالم فرا خوانده و از پرستش خدایان سرد و سنگی انذار می‌دهد؛ خداوند کریم، پیامبر بعدی را در نسل او قرار داده و یوسف علیه‌السلام را به وی عطا می‌کند که در حسن و جمال، بی‌نظیر است. یوسف علیه‌السلام در کودکی رویای عجیبی می‌بیند؛ رویایی که در آن خورشید و ماه و 11 ستاره برای او به سجده می‌افتند. یعقوب علیه‌السلام که این رویای عظیم را می‌شنود؛ به او توصیه می‌کند تا آن را از برادران خود پنهان کند. پس از چندی، برادران یوسف که به علاقه پدرشان نسبت به یوسف رشک می‌ورزیدند، او را به صحرا برده و به چاه بدخواهی می‌افکنند؛ اما خداوند که اراده فرموده تا به واسطه یوسف علیه‌السلام، مردم را به راه نجات و هدایت دعوت نماید؛ او را از پستی چاه رهانیده و بلندی مقام و مرتبت عطا می‌نماید.

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
Ads

داستان سریال تلویزیونی یوسف پیامبر

خلاصه داستان

زمانی که یعقوب علیه‌السلام، مردمان بنی‌اسرائیل را به معبود یگانه عالم فرا خوانده و از پرستش خدایان سرد و سنگی انذار می‌دهد؛ خداوند کریم، پیامبر بعدی را در نسل او قرار داده و یوسف علیه‌السلام را به وی عطا می‌کند که در حسن و جمال، بی‌نظیر است. یوسف علیه‌السلام در کودکی رویای عجیبی می‌بیند؛ رویایی که در آن خورشید و ماه و 11 ستاره برای او به سجده می‌افتند. یعقوب علیه‌السلام که این رویای عظیم را می‌شنود؛ به او توصیه می‌کند تا آن را از برادران خود پنهان کند. پس از چندی، برادران یوسف که به علاقه پدرشان نسبت به یوسف رشک می‌ورزیدند، او را به صحرا برده و به چاه بدخواهی می‌افکنند؛ اما خداوند که اراده فرموده تا به واسطه یوسف علیه‌السلام، مردم را به راه نجات و هدایت دعوت نماید؛ او را از پستی چاه رهانیده و بلندی مقام و مرتبت عطا می‌نماید.

حواشی سریال تلویزیونی «یوسف پیامبر» (20 حاشیه)

نخستین قسمت سریال 45 قسمتی «یوسف پیامبر(ع)» جمعه ۷ تیر ماه ۱۳۸۷ ساعت ۲۲ پخش شد.
برای سریال «یوسف پیامبر(ع)» نسخه سینمایی هم تهیه شد که فقط برای حضور در جشنواره‌های داخلی و خارجی استفاده شد.
مدیر سابق روابط عمومی سریال «یوسف پیامبر(ع)» در پی اختلاف با کارگردان و تهیه کننده‌ی این سریال (فرج‌الله سلحشور) گفت که کل مبالغ هزینه شده برای ساخت این سریال بیش از ۱۲ میلیارد تومان بوده است؛ که ۶ میلیارد تومان آن توسط صداوسیما و بقیه توسط شهرداری تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اقتصاد و دارایی و... پرداخت شده است.
اما «فرج‌الله سلحشور» با حضور در شبکهٔ جهانی جام جم ۳ ضمن تکذیب ادعای مدیر سابق روابط عمومی این سریال گفت:
«مجموع هزینه‌های ساخت این سریال حدوداً ۷ میلیارد تومان بوده است.»
در سریال «یوسف پیامبر(ع)» ۴۶ بازیگر اصلی و بیش از ۱۵۰ بازیگر فرعی به ایفای نقش پرداختند.
«شهاب‌الدین طاهری»، نویسنده کتاب دوجلدی «حضرت یوسف» که در سال ۱۳۸۱ توسط نشر عابد به چاپ رسید، از «فرج‌الله سلحشور»، تهیه‌کننده‌ی سریال «یوسف پیامبر(ع)»، به‌دلیل دزدی هنری در دادگاه شکایت کرد.
البته او نهایتاً در سال ۱۳۹۱ طبق رأی قطعی دادگاه از اتهام تقلب در فیلمنامه یوسف تبرئه شد.
«فرج‌الله سلحشور»، کارگردان مجموعه «یوسف پیامبر(ع)» می‌گوید که در این سریال چندهمسری را ترویج نکرده است و در عین حال تصریح کرد:
«چندهمسری در مذهب و مکاتب الهی وجود داشته است. حال اگر این فرهنگ بنا به دلایلی تغییر کرده از عوارض دنیای امروز است. از پیامبر تا انبیاء سلف همسر دوم و سوم اختیار می‌کردند. این موضوع در گذشته بوده و در خیلی از ممالک اسلامی هنوز این فرهنگ وجود دارد و در بین شیعیان با آن برخورد می‌شود. این مطلب وجود داشته و من به دلیل خرسندی فمینیست‌ها نمی‌توانستم آن را در این سریال نشان ندهم و بازهم تأکید می‌کنم قصد ما ترویج چندهمسری نیست بلکه بیان سند تاریخی است.»
«فرج‌الله سلحشور»، کارگردان سریال «یوسف پیامبر(ع)» درباره‌ی بازیگران این مجموعه می‌گوید:
«بازیگران را از همین سینماگران انتخاب می‌کنم، همانند پروژه «یوسف» که من آن را با همین هنرمندان ساختم. با این تفاوت که مدیریت این‌ها در اختیار من بود. برای همین در این پروژه بازدهی خوبی داشتند. مهم این است که از هنرمندان چگونه استفاده شود. البته بسیاری از هنرمندانی که با ما کار کردند دیگر به مسیر قبلی بازنگشتند.»
کشورهای «تاجیکستان»، «پاکستان»، «افغانستان»، شبکه‌های بین‌المللی «الکوثر» (دوبله عربی)، «آی فیلم» (دو زبانه؛ عربی و فارسی) و «جام جم» (زیرنویس انگلیسی) اقدام به پخش یوسف پیامبر کردند.
به گفته سازمان صدا و سیما این سریال در شصت کشور جهان بیننده داشته است.
بنا به آمار شفاهی سریال «یوسف پیامبر(ع)» تا سال 1387 اولین سریال تلویزیونی بوده است که بیشترین حجم پیامک درباره آن بین مردم رد و بدل شد.
«فرج‌الله سلحشور»، کارگردان سریال «یوسف پیامبر(ع)» همیشه بر این گفته خود که همه‌ی سریال یوسف پیامبر(ع) از بزرگ‌ترین اتفاق تا کوچک‌ترین رویداد و حتی دیالوگ‌هایی که بین مردم و برده‌ها رد و بدل می‌شود بخشی از تفاسیر قرآن است، تاکید داشت.
همین اصرار او باعث شد تا بخش انتقادات سریال از طرف کارشناسان بر بخش استقبال از سریال بیشتر به چشم آید.
کارشناسان مذهبی و مورخان قبول نمی‌کردند نام‌‌هایی که «فرج‌الله سلحشور» برای شخصیت‌های سریال «یوسف پیامبر(ع)» انتخاب کرده است در تفاسیر شیعه وجود دارند. آنها معتقد بودند که این نام‌ها برگرفته از منابع یهود است.
نام‌هایی مانند یوزارسیف، بوتیفار، آمن هوتپ، آخناتون و... آنقدر عجیب و دور از ذهن بود که «غلامعلی حدادعادل»، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس وقت را به واکنش وادار کرد و وی در گفتگویی عنوان کرد:
«بهتر بود سلحشور نام «یوسف» را به «یوزارسیف» تغییر نمی‌داد! چگونه می‌شود یک کارگردان مدعی باشد که براساس قرآن سریال ساخته است اما در اولین گام نام قرآنی حضرت یوسف را تغییر دهد و نام یوزارسیف بر او بگذارد؛ نامی ‌که برای مردم کاملا ناشناخته است و ذهن آنها را از یوسف پیامبر(ع) که در قرآن زندگی او روایت شده، کاملا دور می‌کند.»
«فرج‌الله سلحشور»، کارگردان سریال «یوسف پیامبر(ع)» بارها در مصاحبه‌های مختلف تاکید کرد:
«هر کس به نحوه‌ی کارگردانی و تکنیک سریال ایرادی بگیرد تا جایی که امکان داشته باشد می‌پذیرم اما اگر کسی به محتوا خرده بگیرد حتما دین و ایمان درستی ندارد!»
از ایرادهایی که به سریال «یوسف پیامبر(ع)» گرفته شد این بود که بر یوسف، زمانی که در چاه بود جبرئیل نازل شد، در صورتی‌که او از پیامبران اولوالعزم نیست که جبرئیل بر او نازل شود اما «فرج‌الله سلحشور»، کارگردان این سریال در پاسخ به این اعتراض باز هم به مراجع خود استناد کرد و گفت:
«در تفاسیر قرآن و تفسیر المیزان چنین قید شده که جبرئیل بر یوسف هم نازل شده است.»
در قسمت دوم سریال «یوسف پیامبر(ع)»، حضرت یعقوب همزمان با دو خواهر ازدواج کرد و در یک زمان 5 همسر داشته است. اولین کسی که رسما به این موضوع معترض شد، «حسین رحیم‌زاده»، مدیر وقت گروه معارف شبکه یک سیما بود که اعتراض وی در همه خبرگزاریها و روزنامه‌ها بازتاب یافت.
آیت‌الله «سبحانی» به سریال «یوسف پیامبر(ع)» و نمایش چند همسری و ازدواج همزمان با دو خواهر که در این فیلم نمایش داده شد اعتراض کرد و گفت که این سریال بنا به «اسرائیلیات» ساخته شده است و نکاتی که در آن عنوان می‌شود در اسلام پذیرفتنی نیست و نباید آنها را در یک سریال که بیننده زیادی هم دارد، نشان داد.
«فرج‌الله سلحشور»، کارگردان سریال «یوسف پیامبر(ع)» به همه‌ی اعتراضاتی که در خصوص محتوای این مجموعه وارد شد پاسخ داد و در گفتگو با خبرگزاری فارس عنوان کرد:
«فیلمنامه سریال یوسف پیامبر(ع) را براساس تفاسیر شیعه و بخصوص تفسیر المیزان نوشته است و اصلا برای نوشتن این سریال به کتاب‌های غیرشیعه مراجعه نکرده و این‌که گفته شده فیلمنامه یوسف پیامبر(ع) بر اساس اسرائیلیات نوشته شده، درست نیست.»
مرحوم «فرج‌الله سلحشور»، کارگردان سریال «یوسف پیامبر(ع)» در گفتگو با روزنامه جام‌جم تاکید کرده بود که مرام و سیاست مملکت‌داری «محمود احمدی‌نژاد» درست مانند سیاست یوسف پیامبر(ع) در اداره کشور است.
مرحوم «فرج‌الله سلحشور»، کارگردان سریال «یوسف پیامبر(ع)» در دیداری که با فرماندهان نظامی ‌داشته است برای «مصطفی زمانی»، بازیگر نقش حضرت یوسف(ع)، معافیت از خدمت سربازی را هم گرفت چون معتقد بود جوانی که خالصانه چند سال از وقت خود را برای بازی در یک اثر مذهبی گذاشته، حقش هست که دیگر سربازی نرود.
در زمان پخش سریال «یوسف پیامبر(ع)» در خبرها و به نقل از افراد مختلف عنوان شد که «فرج‌الله سلحشور»، کارگردان این سریال برای ساخت آن 20 میلیارد تومان هزینه کرده است، اما سلحشور این رقم را 7 میلیارد تومان ذکر کرد و به خبرگزاری فارس گفت؛ این رقم برای سریالی عظیم مثل یوسف پیامبر(ع) رقم بسیار ناچیزی است.
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این سریال لذت می برید؟


بیننده‌ی پیگیر این سریال هستید؟


سریال ارزش یک بار دیدن را دارد؟


حین پخش، تمام توجه‌تان به سریال است؟


مسائل مطرح در سریال جزو دغدغه‌های شما نیز هست؟


سریال از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای این سریال با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای سریال مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از سریال یوسف پیامبر (از مجموع 37 رای)


سرگرم‌کننده
9.9
جذاب
9.9
ارزش تماشا
9.9
درگیر کننده
9.7
موضوع ملموس
8.7
خوش ساخت
9.5
مناسب خانواده‌
10
مناسب کودکان
9

نظرات مردم (55 نظر)


جوجو
یوسف پیامبر ساعت ۱۰شبکه کردستان می ده
0
6 روز قبل

فاطمه صادقی
اگه صدبارم پخش بشه بازم برام جذاب و دیدنیه...
0
1 هفته قبل

فا.رض
درحال حاضر از شبکه ای بازپخش میشه؟؟؟
0
2 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
فک نکنم
0
2 هفته قبل

غریبه
تا اونجایی که من میدونم نه
0
2 هفته قبل

خوشگل
خیلی خیلی خیلی قشنگ بود
0
3 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
خیلی قشنگ بود روح کارگردان اقای سلحشور شاد واقعا سریال زیبایی رو ساختن که ما تونستیم خاطرات قشنگی رو با اونها بسازیم
0
3 هفته قبل

غریبه
واقعا سریال قشنگی بود و البته جذاب
البته بود نه ها....الانم قشنگ و جذابه برام
2
3 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
دقیقا
0
3 هفته قبل

rdab715@gemil.com
عالیه
0
7 هفته قبل

سیاوش
بسه دیگه تا حالا 100 بار فیلم و گذشتین
0
7 هفته قبل

شقایق
واقعا آقای زمانی خیلی عالی بازی کرده
0
8 هفته قبل

سیاح
فیلم تاریخی بسیار زیبایی بود
0
8 هفته قبل
مشاهده موارد بیشتر