مختارنامه

‏مختارنامه‏ ( 1390)
‏Mokhtarnameh‏

8.3
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 538 کاربر
60 دقیقه
تاریخی, زندگی‌نامه‌ای
آی‌فیلم
آرشیوی

خلاصه داستان سریال تلویزیونی مختارنامه
مجموعه مختارنامه روایتگر زندگی یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ شیعه، مختاربن ابوعبیده ثقفی است که پس از واقعه جانسوز عاشورا به خونخواهی از حضرت سید الشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشکار کرد و موفق شد…

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
میرباقری کیست و چه می‌کند؟
مهدی فیاضی‌کیا: شاید به میرباقری نشود خرده گرفت. سبکِ کاری او بازنماییِ نمایشی است و نه تحلیل. شرارت در عمرسعد و ابن زیاد، از کدام منشأ نشأت می‌گیرد؟ اعتقاد مختار به آل علی، از کجاست؟ تردیدش از کجاست؟ او کجای قضیه ایستاده؟ شاید به جای مختارنامه، باید «روزگارِ مختار» را ساخت.
در خاطره‌ها باقی خواهند ماند
هادی حق‌پرست : مختارنامه از آن محدود سریال‌هایی است که در طول سه دهه انقلاب اسلامی می‌توان به آن دل سپرد و پای تماشای آن، چه با تخمه و میوه و چه با کاغذ و قلم نشست. میرباقری موفق می‌شود در اثر خود سخنی جهانی بگوید اما فرم ملی را همچون حافظ و سعدی حفظ کند.
در ستایش خالق یک جذابیت همیشگی
مازیار وکیلی: رای من روزهای محرم و شب‌های قدر از میرباقری جدا نیست. مردی که تمام سرمایه هنرهای تصویری ما از مذهب است. درخشان و با صلابت و ایستاده در اوج. مثل لحظه مرگ مالک اشتر نخعی که وقت مرگ فرمان علی(ع) را در دست داشت و آن را با همان مردانگی بالا گرفت تا همه بدانند مالک برای چه جان داده است.
نقد پوران درخشنده بر زن‏‌های مختارنامه / نقد شفاهی
پوران درخشنده: شخصیت‌های زن این سریال با واقعیت فاصله بسیار دارند و ما آنها را بیشتر از طریق گریم و لباس می‌شناسیم نه نقش و حضور تاثیرگذاری که در حوادث دارند.
در قسمتی از این سریال ماجرای رفتن حضرت ابوافضل العباس به سمت فرات و برگشتن دو قطع شدن دستان و پاره شدن مشک آب نشان داده می شد که متاستفانه سانسور شده
موسیقی تیتراژ شروع و پایانی سریال «مختارنامه» برداشتی است از نغمه‌های سوگ و ماتم خنیاگران بوشهری که به خوبی در این سریال به کار گرفته شده و با فضای کلی‌آهنگ عجین شده است.
«داریوش ارجمند» با انتقاد به سریال «مختارنامه» بیان داشت:
«مختار برای نظام و کشور ما به این اندازه ارزشمند نبود که برای ساخت سریالش 12 سال وقت گذاشته و 66 میلیارد تومان هزینه صرف شود و در آخر سریال نیز به دروغ نحوه کشته شدن مختار را گونه دیگر نشان دادند.»
گاف های سریال مختارنامه (0 گاف)
دیالوگ های سریال مختارنامه (7 دیالوگ)
مشاهده همه
(فریبرز عرب‌نیا): تزویر سکه ای دو رو است که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
عوام خدایش را می بینند و اهل معرفت ابلیش اش.
تزویر به شما امان میدهد تا مقاومت تان را بشکند. پس از غلبه، شک نکنید! گردن تان را خواهد شکست!
(رضا کیانیان): هر گاه سخنی دیدی که بود راز ، بگیر زبان گاز، تا نکنی سخن ساز، چون قفس عمرت میشود باز و مرغ جان ات کند پرواز!                            
(فریبرز عرب‌نیا): مرحبا کیان! عقل های تاریک همیشه مغلوب دل های روشن اند. این روشن دلی ات از برکات گوهری است که از عمق دریای درد شکار کرده ای. مبارکت باشد.
(فریبرز عرب‌نیا): عوض کردن تخت در این کاخ وصله ای ناجور نیست. شکوه و عظمت این قصر در مقابل سادگی ما وصله ای ناجور است.
(فریبا کوثری): تفاوت من با دخترانی چون خودم در این بود که آنها سال ها در پی شوهر بودند و من در پی همسفر، آنها هم بالین می خواستند و من همراه. من به دنبال مرامی بودم که مریدش شوم، مرامی که نشانش حب علی است.
(فریبا کوثری): چرا توقع بی جا می کنی؟ مردان جنگی عادتشان است، هر کجا شمشیرشان غلاف بود، بدان می خواهند با تیزی زبانشان کشتار کنند
(محمد فیلی): افراد ما ترس از مرگ دارند و افرا حسین به شوق مرگ شمشیر میزنند... هر کدامشان با فوجی از لشکر ما برابری می کند
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

سریال ارزش یک بار دیدن را دارد؟


سریال از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


تیم بازیگران، نقش‌ها را خوب بازی کردند؟


داستان و ساختار سریال غیرتکراری و جدید بود؟


حرف و پیام سریال، مفید و ارزشمند هست؟


مسائل مطرح در سریال جزو دغدغه‌های شما نیز هست؟


فضای این سریال با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای سریال مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید
ارزیابی مردم از سریال مختارنامه (از مجموع 106 رای)

ارزش تماشا
9.5
خوش ساخت
9.3
بازیگری
9.5
خلاقانه
8.9
محتوای مناسب
9.1
موضوع ملموس
7.8
مناسب خانواده‌
9.0
مناسب کودکان
6.5
در دنیای اینترنت
بررسی‌های مردم درباره سریال مختارنامه (172 بررسی)

فسقل خان
0 لایک
0 نظر
1 هفته قبل

افسانه بانو
1 لایک
0 نظر
1 ماه و 2 هفته پیش

سبحان
1 لایک
0 نظر
2 ماه پیش

سبحان
1 لایک
0 نظر
2 ماه پیش

علی فیلم بین
3 لایک
1 نظر
2 ماه پیش

زهرا
0 لایک
1 ماه و 1 هفته پیش

عرفان
1 لایک
11 نظر
2 ماه و 2 هفته پیش

ترنم
0 لایک
2 ماه و 2 هفته پیش

کارن
0 لایک
2 ماه و 2 هفته پیش

عرفان
0 لایک
2 ماه و 2 هفته پیش

الهام فرهنگ
1 لایک
1 ماه و 3 هفته پیش

الهام فرهنگ
0 لایک
1 ماه و 3 هفته پیش

الهام فرهنگ
0 لایک
1 ماه و 3 هفته پیش

یونس
1 لایک
1 ماه و 3 هفته پیش

ترنم
0 لایک
2 ماه و 2 هفته پیش

ترنم
طولانیه ولی بخونید لطفااا!امیدوارم بتونم درست منظور و حرفم رو بیان کنم
بزرگترین و شاید تنها ایرادی که به این سریال وارده اشتباهات تاریخیه
ولی
پیام خانم الهام فرهنگ رو بخونید که توش اشکالات تاریخی این سریال نوشته شده.یکی دو مورد از اون ها خب مشهودن و همه میدونیم و خب سریال سوتی داده و نمیشه منکر این شد و یکی دوتا سوتی توی سینمای ایران عادیه!ولی بقیه موارد نوشته "یکککک" کارشناس میگه فلان اتفاقی که تو مختارنامه نشون داده شده این نیست و فلانه..."یکککک"کتاب چیزی که نوشته برخلاف چیزیه که مختار نشان داده..."یکککک"نظریه میگه این اتفاق مختارنامه این نبوده و اون بوده...یک.،یک،یک،یک،یک!!!.در تیتراژسریال مختارنامه گزیده منابعش که منابع و کتابای رسمی و تاریخی هستند اینهمهه است پس قطعا اصل منابع خیلییی هم بیشتر از اینه و "یک" منبع ندارن.عنی چندینن نوشته ی تاریخی رو بررسی کردن،وقت گذاشتن،و درست ترین(نمیگم کاملا درست.تاکید میکنم درست "ترین") و راست ترین اتفاق رو به تصویر کشیدن و خب منابع کارشون هم عیان و در دسترسه.
ولی ایا برای این اشتباهاتی که میگیریم حداقلل حداقلش ۴ تا منبع تاحالا معرفی کردیم که بگیم که مثلا تو این کتاب رسمی تو اون کتاب رسمی این اتفاق(اتفاق برخلاف چیزی که تو مختار نشون داده شدهه) نوشته شده؟؟؟!!!
ایا درصد خطای جمع اوری اطلاعات از اینهمه منبع رسمی کمتره یا حرف یک کارشناس،یک کتاب و یک نظریه؟؟؟!!!
پس نمیشه هر اشتباه تاریخی ای رو باورکرد.حداقل من نمیتونم باورکنم مگه اینکه ""به انداازه ی منابع سریال مختارنامه"" منبع موثققق اعلام شه که این اتفاق نبوده و برخلافش بوده و...
و موضوع دیگه
برخی از دوستان مثل اقای مرتضی گفتن شاهکارنبودن،اشکالات فنی...
اشکالات فنی!؟سلیقه رو بذاریم کنار ولی وقتی این سریالو میبینی لحظه به لحظه اش رو که قشنگ دقت کنی میفهمی:
۱)ریتم سریال به شدتتتتت مناسبه و اصلااا خسته کننده نیست.چیزی که مشکل خیلیی از اثار این روزاست.و به اندازه بود همه ی سکانسا .الکی دوربین ده دقیقه روی یه سکانس و روی بیوی طبیعت و صحرا! نمیموند و کش نمیدادن و همش اتفاقای اصلی میفتاد و همین باعث جذابیت کار میشد و اگه همین اثرو به یه کارگردان امروزی(مثل منوچهرهادی)میدادن انقدر کش میداد و حاشیه رو نشون میداد که سریال میشد ۸۰ قسمت ولی غافلگیریا و اصل داستان دیربه دیر اتفاق میفتادن و جذابیت کار کم میشد و هی نمیخواستن دنبال کنن ولی این کار همش داره اتفاقات اصلی رو نشون میده و چون حجم سنگینی هم داره این ریتم مناسب یه جوریه که بیننده هم فرصت میکنه اتفاقات رو هضم کنه هم قبل از اینکه بخواد اتفاق قبلیه یادش بره،اتفاق جدید مربوط بهش میفته و این عالیه و درایت کارگردان بوده که کجاش کش بده کجاش تند تند اتفاقا بیفتن و در سطح عقل همه ی بینندگانه.
۲)مشکل فیلمبرداری دیدین شما؟؟؟مشکل گریم دیدین شما؟؟مشکل لباس دیدین شما؟؟؟بلکه فیلمبرداری به جا و حرفه ای و حتی برخی جاها خلاقانه ای داشت.گریم لباس صحنات جنگ دکور و همه چیز طبیعی و به بهترین شکل ممکن در دهه ی هشتادی که شاید مثل ۹۷ به این میزان امکانات عجیب غریب نبود،ساخته شد.امکانات بود ولی مثل الان نه!
●البته اینکه بعضیا یه چیزی رو دوست ندارن بحثش جداست و نمیشه بر این اساس ایراد گرفت به سریال(البته که این سریال انقدر همه چیزش حرفه ای هست که ادم حظ ببره و خیلی جایی برای سلیقه نذاره مثل برخی سریالای امروزی نیست که انقدری خلاقیت ندارن که همه دوستشون داشته باشن و جایی برای سلیقه ی شخصی نذارن)
بقیه شاخصه ها مثل تیتراژ و بازی ها هم که بارها هممون گفتیم ولی من دلم میخواست نظر خودم رو درباره ایرادایی که دوستان گرفتن بگم و امیدوارم قانع کننده باشه براتون و منظورم کاملا قابل درک باشه و سخت بیان نکرده باشم...البته با احترام به نظر همه!♡
6 لایک
1 نظر
2 ماه و 2 هفته پیش

الهام فرهنگ
ترنم جان ممنونم از نظر خیلی خوبی که دادی.
هم نظرت جامع بود هم محترمانه و سعی کردی با شجاعت حرفت رو بزنی. تشکر ازت.
من هم با شما موافقم که سریال خیلی حرفه‌ای و کم نقص هست. اصلا خودم تو یک بررسی که نوشتم همه موارد مثبتش رو ذکر کردم و لیست کردم (اون پایین‌های لیست باید موجود باشه)
اما درباره اون نکته‌ای که واسه منبع تاریخی اینا گفتی؛
ببین اتفاقا اینکه این همه منبع تاریخی اورده و باز هم چنین اشتباه‌های تاریخی داره عجیبه. یعنی این حرف من نیست، کفتم این حرف اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌هایی است که کارشون تاریخ‌شناسی هست. حرف کسانی که مطالعات گسترده‌ی تاریخی دارند. اونا اصلا تعب کردند که شما چطور به منابع رجوع کردین ولی چنین اشتباهاتی داشتین.
مثلا همه میدونیم که اشقیا رو مختار تو روغن داغ شده سوزونده. خب این هم میدونیم چرا تو سریال نشون نداده، چون برای کودکان و نوجوانان صحنه‌های خشنی هستن. ولی خب میتونست که قبل از هر قسمت بگه یک کپشن بنویسه که فلان اشقیا در حقیقت اینجوری کشته شده و ما بنا به کار رسانه‌ای نمیتونیم نشون بدیم.
و موارد تاریخی دیگه که ذکر کردم.
این رو هم بگم که من این ایرادات تاریخی رو نگفتم که سریال رو تخریب کنم. من عاشق سریال مختار هستم و هر وقت پخش میکنه مینشینیم اون رو میبینیم. ولی نباید چشم مون رو روی واقعیت ببیندیم.
0 لایک
1 ماه و 3 هفته پیش

امیرمسعود کاری
7 لایک
0 نظر
2 ماه و 3 هفته پیش
مشاهده بررسی‌های بیشتر