ویلایی‌ها

‏ویلایی‌ها‏

 (1395)
7.1
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 103 کاربر

فیلم سینمایی

درام, حادثه‌ای, دفاع مقدس
اکران شده در 1396/02/20

خلاصه داستان فیلم ویلایی‌ها

«ویلایی‌ها» قصه خانواده‌های فرمانده‌هان سپاه و ارتش در سال ١٣٦٥ است. عزیز زن ٥٠ ساله‌ای است که همراه نوه‌هایش وارد مجموعه ویلاها می‌شود. الیاس نیز راننده بسیجی است که هر وقت وارد مجموعه می‌شود همه نگران این می‌شوند که شاید خبر شهادت یکی از فرماندهان را بدهد. پس از مدتی سیما که عروس عزیز است از تهران می‌آید تا بچه‌های خود را به خارج از کشور ببرد.

برنده 2 و نامزد 6 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد
فهیمه میرزازاده: «ویلایی‌ها» نشان می‌دهد چه زنان جوانی با هزاران ارزو از احساس خود، زندگی خود و همسر خود گذشتند و «منیر قیدی» توانسته به خوبی زحماتشان در پشت جبهه‌ها و امیدشان به خبر و دیدار کوتاهی با همسرانشان را تصویر کند.
رئالیسمِ حماسه‌پرداز
سعید شیرخانی: «حماسه زنان دفاع مقدس» درست در همین‌ رویکرد فیلم شکل می‌گیرد، نه در تصویرهای کلیشه‌‌ای رایج از شخصیت‌های اسطوره‌ای؛ زنانی که در عین لطافت و «زن» بودن، در برابر بحران خم می‌شوند اما نمی‌شکنند.
فیلمی قابل تأمل با شاخصه‌های داستانی و سینمایی ممتاز
جبار آذین: «ویلایی‌ها» یک اثر دفاع مقدسی خوش ساخت و با محتوا و فیلمی ماندگار در عرصه سینمای دفاع مقدس و آغازگر حضور امیدوارانه منیر قیدی در سینما و کارگردانی آثار قوی تر دفاع مقدسی است.
پاشو دریا اومده!!!!
سید ابراهیم پیشکار: قصه­ پردازی فیلم سکولاری نبوده و اساساً ربطی به سینمای به ظاهر اجتماعی فعلی ما ندارد. زن این فیلم دغدغه درستی دارد، نگرانی‌­های برخواسته از هویت دینی خاص و قابل قبولی دارد.
«ویلایی‌ها» اثری ملی
امید سهرابی: «زنان در «ویلایی‌ها» رزم جویان جنگجویی در خط مقدم دفاع نیستند، اما رزم آنان کمتر از بزم رزم مردانه در مواجه مستقیم با دشمن نیست. آنان سربازانی هستند که در خط رزم هستند، در تیر مقابل دشمن قرار ندارند.
زنانگیِ جنگ
محسن شهمیرزادی: فیلم سکولار نیست، برای جنگ قداست قائل است و شخصیت‌ها با تمام دلبستگی و زنانگی، باز هم مردان‌شان را برای رزم مذمت نمی‌کنند.
ایده‌ای که سوخت شد
رضا خلجی: فیلم در همان ده دقیقه‌ی ابتدایی تمام داستان را روایت می‌کند و مخاطب با مواجه با این اتفاقات منتظر جرقه اصلی فیلم می‌شیند که اصلا زده نمی‌شود و یا شاید فیلمساز تصور کرده است که این جرقه زده شده است .
ویلایی؛ کدام نگاه را دنبال می‌کند؟
محمدرضا پورصفار: ویلایی‌ها، رگه‌هایی از تفکرات فیلم‌های آپارتمانی این سال‌های سینمای ایران را نیز در خود داراست، فیلم‌هایی که پاسپورت و میل به رفتن موضوع اصلی آن‌هاست.
نمایش فضای زنانه قهرمانانه انسانی عاطفی
مهدی امینی: الگوی زنانه و مادرانه‌های دیگری به سینما تزریق می‌شود و نسل‌های امروزی که اصلاً فضای جنگ را درک نکرده‌اند، به خوبی برایشان قابل هضم و باورپذر است و میتواند الگوی خوب و بدون شعاری قلمداد شود.
پدیده‌ای به نام ویلایی‌ها
طه محمدی: این فیلم فیلم جذاب موثر و واقع بینی بود که خستگی مخاطب از جشنواره‌ای که پشت سر گذاشتیم را از تن در میکند.
واقع‌گراییِ متفاوت
محمد احمدخانلو: این روح مقاومت و انتظار است که در فیلم جاری است. تکرار وقایع در خدمت این موضوع درآمده و به رئالیسمی متفاوت رسیده است.
فیلمی پر از گریه! / نقد شفاهی
استاد هاشم‌زاده: رهاکردن زنان فیلم در انبوهی از مصیب‌ها و نگرانی‌ها است. هر چند که ضدجنگ در فرهنگ ایران شیعی ما معنایی متفاوت با ضدجنگی که در غرب تبلیغ می‌شود دارد.
یاران چه غریبانه رفتند از این ویلا
محمد اسفندیاری: هایس که می‌آید اضطرابی به دل زنان می‌افتد که نکند خبر شهادت همسر من باشد که اگر باشد باید از ویلا بروند و تا آخر همین. خرده پیرنگ‌هایی که هیچ‌کدام جا به جایت نمی‌کنند.
سلاح زنانه، صَلاح مردانه!
یاسر شیرازی: مگر نه اینست که درتمام مدت زمان پخش اثر، مخاطب داستان را دنبال می‌کند تا در آخر، مجهولاتی که در معادله‌ی داستان دیده است، به معلومات ختم شوند؟
تبلور مهر زنانه‌ای ناب در سایه هشت سال دفاع مقدس
سیدرضا منتظری: فیلمساز تمام توان خود را به کار برده تا از جغرافیا، وقایع تاریخی و رفتارشناسی اجتماعی و حتی تحلیل روانکاوانه از آدم‌های مختلف در مواجهه با جنگ بهترین بهره را ببرد.
دردهای دوران جنگ در «ویلایی ها» به بهترین شکل ممکن / نقد شفاهی
محسن فاضلی: بستر و روایت فیلمنامه سرشار از خرده پیرنگ هایی است که به محوریت اصلی قصه همخوانی دارند و فیلمساز با پیوند تمامی این پازل ها بافت دراماتیک و منسجم را در کل اثرش حفظ کرده است.
کارگردانی «ویلایی‌ها» فراتر از استانداردهای متعارف سینمای ایران
علی جعفرآبادی: کارگردانی فیلم، خصوصاً در مقیاس یک فیلم اول جنگی، چندین پله بالاتر از فیلمنامه قرار می‌گیرد و چنان گیرا و کم عیب و نقص است که جلوی از پا افتادن فیلم را در اثر یکنواخت شدن ریتم خرده داستان‌ها می‌گیرد.
فیلمی زنانه، درباره موضوعی مردانه
آرش فهیم: اردوگاهی در حاشیه مناطق جنگی که هیچ مردی در آن حضور ندارد و محل اسکان همسران رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس است، بهترین بستر برای نمایش جنگ از نگاه و با احساسات زنانه است.
آینده‌ای روشن برای سینمای زنانه‌ی ایران
پوریا دارابیان: «ویلایی‌ها»ی منیر قیدی اثری خوش ساخت از آب درآمده که حق مطلب را درباره‌ی قشر کمتر دیده شده‌ی خانواده‌ی رزمندگان، در سینمای ایران، تا حد زیادی ادا می‌سازد.
اثری نجیب در بیان صلابت زن مسلمان ایرانی
فاطمه نمازدوست: کی از مهم‌ترین ویژگی ویلایی‌ها را بتوان در طرح موضوع فرماندهی زنان جامعه در محیط اجتماعی خانواده مسلمان ایرانی قلمداد نمود.
Ads

داستان فیلم سینمایی ویلایی‌ها

خلاصه داستان

«ویلایی‌ها» قصه خانواده‌های فرمانده‌هان سپاه و ارتش در سال ١٣٦٥ است. عزیز زن ٥٠ ساله‌ای است که همراه نوه‌هایش وارد مجموعه ویلاها می‌شود. الیاس نیز راننده بسیجی است که هر وقت وارد مجموعه می‌شود همه نگران این می‌شوند که شاید خبر شهادت یکی از فرماندهان را بدهد. پس از مدتی سیما که عروس عزیز است از تهران می‌آید تا بچه‌های خود را به خارج از کشور ببرد.

گونه / ژانر (3)

درام
حادثه‌ای
دفاع مقدس

حواشی فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» (5 حاشیه)

«ویلایی‌ها» عنوان اولین فیلم بلند سینمایی «منیره قیدی» است که با حضور «طناز طباطبایی» در اندیمشک کلید خورد.
«طناز طباطبایی»، بازیگر فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» در حاشیه نشست خبری این فیلم در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر گفت:
«تم این فیلم و دین ما به شهدا باعث شد جذب این فیلم شوم»
به گفتهِ‌ی «منیر قیدی»، کارگردان فیلم سینمایی «ویلایی‌ها»، از زمان نگارش تا ساخت این فیلم حدود 10 سال طول کشیده است و هیچ تهیه کننده‌ای حاضر نمی‌شده تهیه آن را به عهده بگیرد.
«منیر قیدی»، کارگردان فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» درباره علت اختصاص موضوع این فیلم به همسران فرماندهان دفاع مقدس گفت: «این موضوع را اولین بار از زبان یکی از دوستان ساکن شهرک شهید کلانتری شنیدم و شگفت زده شدم که چگونه ممکن است زنانی در چنین موقعیتی قرار بگیرند و منتظر شنیدن خبر شهادت همسرانشان باشند. مدت‌ها طول کشید تا این خانم‌ها را پیدا کردم و ضمن گفت و گو با آن‌ها تلاش کردم تا حس واقعی آن‌ها را پیدا کنم ولی این ماجرا به قدری جذاب بود که مرا 10 سال پای خود نگه داشت.»
فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» اردیبهشت‌ماه 1395 به اکران عمومی رسید و این درحالی بود که منتقدان و رسانه‌ها از «فمینیسمی» بودن این فیلم خبر داده بودند که البته این دیدگاه از سوی عوامل فیلم به شدت مورد نفی قرار گرفت.
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این فیلم لذت بردید؟


فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


تا انتها مشتاق تماشای فیلم بودید؟


پایان فیلم راضی‌کننده است؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می کردید؟


فیلم از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از فیلم ویلایی‌ها (از مجموع 33 رای)


سرگرم‌کننده
9.2
ارزش تماشا
9.4
جذاب
8.9
پایان مناسب
6.9
تفکربرانگیز
8.6
خوش ساخت
8.2
مناسب خانواده‌
8.9
مناسب کودکان
4.8

نظرات مردم (49 نظر)


محمدرضا
فیلم خیلی خوبیه به ناحق تو جشنواره فیلم فجر به آن جایزه ندادند.
0
1 روز قبل

مهنا
آقا هم تبلیغ کنین هم نفری ۱۰ تا ستاره بدین بره جز برتر ها
0
1 هفته قبل

آرمین م
عالی بود
0
1 هفته قبل

یگانه
فیلم عالی و پرمحتوا
دیالوگا عالی و تاثیر گزار
بازیگر و انتخاب بازیگرا کاملا درست و طبیعی
صحنه ها تماما طبیعی و بی نقص
در کل فیلمی عالی و دوست داشتنی
2
1 هفته قبل

امیرحسین امیرپور
بسیار فیلم ارزشمندی هست و آن هایی که برای این فیلم زحمت کشیدند پاداش از خدا دریافت میکنند
ولی حیف که خیلی از مردم ایران به جای این فیلم به فیلم بی ارزش و نکبت گونه ای بخ نام (گشت ۲) پیوستند
یک فیلم بی ارزش که حتی خانواده رو از هم گسسته میکند و ...........
ببخشید نمیخواستم با آوردن نام آن فیلم بی محتوا خاطر دوست داران فیلم های با ارزش رو حزین کنم
ویلایی ها یک فیلم بسیار با ارزشی هست ،،، من ذر سینما با دیدن این فیلم آنقدر آرامش گرفتم که نگو................خیلی دوست دارم این فیلمو
خیلی
یک فیلم با ازرش و خوب ،، کارگردانش هم اگر به خاطر جایزه سیمرغ و اسکار و گلدن گلوب و ...... این فیلمو نساخته باشه بسیار کار خوبی کرده
این فیلم ارزشش از جایزه های سینمایی بیشتره
تبریک به همه عواملش حتی،،،،،تماشاچیان این فیلم
2
2 هفته قبل

یگانه
همین که موقع تعریف کردن از یه فیلم،فیلم دیگه ای رو زیر سوال میبرید از صد بی فرهنگ هم کمترین
ویلایی ها فیلم قشنگیه حتی شاید بیش از گشت یا هر فیلمی ولی خاهشا موقع تعریف فیلمیرو خراب نکنید هرچی باشه اونم فیلمه،براش عرق ریخته شده بیش 1میلیون فروش داشته مردم خوششون اومده پس حتما فیلم بی ارزشی نبوده
1
1 هفته قبل

مهنا
منظور از نام بردن فیلم گشت۲ این نیست که اون فیلم خوب نیست یا چیز دیگه منظور اینه که چرا نسبت به فیلمهایی که موضوعشون چیزاییه که به مزاج یه عده خوش نمیاد رو اذیت می کنن یا کاری می کنن که کارگردانها از رفتن به سمت این موضوعات پشیمون بشن مثل همین فیلم یا یتیم خانه ایران که در مقابل گشت۲ خیلی بهتر و قویترن.
0
1 هفته قبل

امیرحسین امیرپور
از کی تاحالا گشت ۲ شده فیلم
اگر یک ایرانی اون فیلم رو فیلم بدونه دیگه از بقیه چه انتظاری میشه داشت؟!
اون کارگردان خیلی قلط کرده عرق بی جا ریخته
پول بیزبونو خرج چنین فیلمی کرده
من اگر جای اون بودم پولی که برای چنین فیلمی هدر رفته رو صرف ساخت یک فیلم اجتماعی میکردم
مثل ویلایی ها
اون مردمی که از این فیلم خوششون اومده که مردم نیستند
یک مشت جاهل میخونه ای هستند
تو مدرسه ها از این افراد به قول شما مثلاااا مردم زیاد هست
0
1 هفته قبل

یگانه
فیلم اجتماعی واقعا خیلی زیاده در حال حاضر به فیلمای طنز خیلی بیشتر نیاز داریم تا اجتماعی شاید گشت به قول شما فیلم نباشه ولی هرچی باشه حدقل 10 نفر فیلمو دوس داشتن
شما این فیلمو فیلم نمیدونید باشه ولی واقعا ادما باید به نظر و سلیقه مردم احترام بزارن جاهل میخونه ای کسیه که فک میکنه همه باید فیلمیو ببینن که خودش تایید میکنه و وقتی یه فیلم باب میلش نیس به کارگردان و مردم و سازنده های فیلم فش میده
باشه شما یه ادم روشنفکر هستین که دنبال فیلمای اجتماعی هستین و فقط بلدین در مورد مردم قضاوت کنید و بگید فیلم بده و مردمی که فیلمو میبینن خرن به نظرم جاهل میخونه در حال حاضر کس دیگه ایه
1
1 هفته قبل

امیرحسین امیرپور
من نیمخوام از خودم تعریف کنم
در این مورد که هر کسی یک سلیقه ای داره به شما حق میدم
0
1 هفته قبل

مهنا
گشت ۲ جای خودش را دارد با آن تیکه هایی که به همه نابسامانی ها می پراند اما در کل جای کار زیادی دارد.
ولی با نظر شما بسیار موافقم همانطور که به یتیم خانه ایران بی مهری کردند به این فیلم پرمحتوا نیز بی مهری شده
0
2 هفته قبل

امیرحسین امیرپور
خوشحالم که حرفمو درک کردید. کلا در این دنیا به فیلم های پر محتوا بی مهری میشه
اما مطمعنم در آخرت بسیار محبت میشه

ویلایی ها برای من مثل قرص خواب بود و شب بعد از سینما تو خواب بسیار آرامش داشتم
اما این فیلم بیشتر از این حرفا ارزش داره
ویلایی ها برای من هم قرص آرامش بخشه و هم نسیم بسیار ملایم باده که کمی با آب باران ترکیب شده باشه
0
2 هفته قبل

یگانه
=|
0
1 هفته قبل

مهنا
دمت گرمه
0
2 هفته قبل

مهنا
ععععغعععاااااااالللللللللیه
مخصوصا خانم طباطبایی
1
3 هفته قبل

علیرضا
خانوم ثریا قاسمی تموم نشدی
میتونم بگم بهترین بازیگر زن ایرانه
ایشالا سایشون بالا سر سینما باشه
1
3 هفته قبل

وروجک
خارق العاده بود
همه چیز عالی و بی نقص
کارگردانی عالی
طراحی صحنه و لباس عالی
بازی ها فراتر از عالی
موسیقی عالی
صدا عالی
موضوع و قصه و فیلمنامه عالی
و...
1
4 هفته قبل

مریم
عالییییییییییییی همین
0
5 هفته قبل

متین
موضوع خوبی داشت.اما فیلمنامه اش زیاد قوی نبود.بازی بازیگر ها هم عالی بود.
0
5 هفته قبل
مشاهده موارد بیشتر