‏خانه دختر‏ ( 1393)
‏The Girl's House‏

6
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 54 کاربر

فیلم سینمایی

درام
اکران شده در 1396/07/19

خلاصه داستان فیلم سینمایی خانه دختر

مرتضی قصد دارد خانه کوچک‌شان را زیر قیمت بفروشد تا زودتر از محله و نگاه سنگین مردمانش فرار کند...

با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
مرگ عروس
میثم کریمی: سینمای امروز ایران بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد تا آثاری را به خود ببیند که در آن تفکرات اشتباه سنتی در آن مورد چالش قرار می‌گیرند. اما رویه رایج سینمای ایران که ساکت ماندن جنس زن در مواجه به تفکرات اشتباه سنتی و در نهایت دست و پا زدن و تقلا برای زندگی‌اش است.
مرثیه‌ای بر یک فیلم!
مدیسا مهراب پور: دو سال دیگرکسی«خانه دختر» را به یاد نمی‌آورد. همان‌طور که در این دو سال به یاد نمی‌آورد…ولی کماکان چیزهایی روی پرده خواهند آمد که لاشه اثری باشند که روزی، حداقل آن موقع که نطفه‌های اولیه‌اش در ذهن خالقش بسته می‌شد ردی از یک “فیلم” بر پیشانی خود داشته‌اند.
پر از سوال و پر از ابهام
سکانس برتر: فیلم خانه دختر یقینا فیلم خوبی می‌توانسته باشد و اگر نسخه کاملی از این فیلم دیده شود و یا حداقل گره‌های داستانی آن باز شود جای تحسین بیشتر دارد. ولی فیلمی که در حال حاضر دیده شد تنها آش شله قلمکاری از دید من است که تنها نکته برجسته‌اش سکانس دکتر است.
عروس‌بَران
هنگامه ناهید: فیلم تنها بخشی از حقیقت تلخ و در کمال تأسف روبه فزونی جامعه‌ی بیمار کشورمان را به تصویر کشیده تا شاید روزی کسانی که چون کبک سرشان را در برف فرو کرده‌اند، به خود آیند و بیشتر از این‌که دلواپس سخن ِ به حق و دیدگاه درست هنرمند باشند، نگران آینده‌ی کشورمان، ایران، گردند.
Ads
تماشاگرانی که از پس از تماشای «خانه دختر» از سالن سینما خارج ‌می‌شوند، یک توصیف مشترک از این فیلم دارند: چقدر مبهم بود!
«طهماسب صلح‌جو»، منتقد سینما در خصوص فیلم «خانه دختر» گفته است:
«صرفا نباید به دلیل سوژه‌ی یک فیلم جلوی اکران آن را گرفت و باید دید فیلم چطور و با چه هدفی ساخته شده است. به نظر من درست نیست که به یک فیلم پروانه ساخت بدهند و بعد جلوی اکران همان فیلم را بگیرند مگر اینکه آن فیلم متفاوت با فیلمنامه‌اش ساخته شده باشد. جلوگیری از اکران فیلمی که پروانه ساخت دارد نشان دهنده‌ی ضعف مدیریتی است.»
«سید رضا صائمی»، منتقد سینما در خصوص فیلم «خانه دختر» گفته است:
«به نظر من این فیلم سوژه‌ی جذابی دارد و آسیب‌های اجتماعی باید در سینمای ایران به تصویر کشیده شوند. سینما به دلیل روایی بودنش تاثیر زیادی بر روی مخاطب دارد و به همین دلیل لازم است مسائلی را که نمی‌توانیم در مورد آنها صحبت کنیم در قالب فیلم و داستان به نمایش درآوریم. سینما جایی برای پیشگیری از معضلات اجتماعی است. برای مثال فیلم «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» موضوعی جسورانه دارد و مخاطبان هم از این موضوعات که به ذهن همه‌ی کارگردانان نمی‌رسد، خوششان می‌آید.»
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این فیلم لذت بردید؟


فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


تا انتها مشتاق تماشای فیلم بودید؟


پایان فیلم راضی‌کننده است؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می کردید؟


فیلم از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از فیلم سینمایی خانه دختر (از مجموع 21 رای)


سرگرم‌کننده
3.1
ارزش تماشا
3.3
جذاب
3.6
پایان مناسب
2.6
تفکربرانگیز
3.8
خوش ساخت
3.6
مناسب خانواده‌
3.1
مناسب کودکان
2.4

نظرات مردم (53 نظر)


مهشاد
فیلم مسخراه ای بود😐
0
30 دقیقه قبل

عسلی
فیلم خوبیه یا نه؟؟؟
0
1 روز قبل

فیلم بین
هم اکنون در شبکه نمایش خانگی
0
2 روز قبل

فیلم بین
سه شنبه در شبکه نمایش خانگی
0
6 روز قبل

❤ساناز❤
صدای حامد جان بی نهایت ععااللیییهههههه،خیلی خوبه
چه عشقی..چه شوری..چه وقتی..چه گاهی..
چه بخت بلندی چه ماهی،ماهی
ععععاااالللییییییههه💙💙
مخصوصا با بازی آقای نبویان عزیز💙💙💙💙💙💙
0
4 هفته قبل

علیرضا مسجدجامعی
شما فقط بخاطر ترانه آقای همایون به کل فیلم 10 ستاره دادی ؟!!!
چه داوری عجیبی !!!
0
1 هفته قبل

مصطفی بختیارزاده
« خانه دختر » سوژه ای دارد که کمتر می توان نشانه هایی از آن در سطح اجتماع امروزی یافت; اما این به معنای منسوخ شدن قطعی چنین رسمی نیست, هنوز هم بخش سنتی و مذهبی جامعه همراه با شرمی افتخارآمیز پایبند چنین رسمی بوده و آن را نشانی غرورآفرین از نجابت عروس و سربلندی داماد می دانند.

فیلم, با مرگ عروس آغاز می شود و از همان ابتدا بیننده در بستری از تعلیق و معما قرار میگیرد; همین امر مخاطب را به خوبی مشتاق و تشنه یافتن حقیقت و دلایل مرگ عروس نگاه می‌دارد; اما در ادامه حفره های نه چندان کم فیلمنامه از کیفیت داستان کم کرده و نقطه ی خوب آغازین فیلم را کمرنگ می‌کند.
فیلم بازی‌های نسبتاً خوبی دارد: بازی روان حامد بهداد خبری خوش برای تماشاگر فیلم است و همینطور پگاه آهنگرانی و البته باران کوثری...
پردیس احمدیه نیز علی رغم ضعف شخصیت پردازی اش، بازی خوبی از خود به نمایش گذاشته است. اما رعنا آزادی ور که البته سوژه اصلی فیلم است، مانند شخصیتش در داستان, سردرگم ست و بیننده ارتباط خوبی نه با شخصیتش برقرار میکند و نه بازی خاصی از او می‌بیند, درمقابل بابک کریمی در نقش پدر - برخلاف ابهامی که در کاراکتر او در فیلمنامه نهفته- بازی قابل قبولی ارائه داده ست, ولی بالاتر از همه رویا تیموریان است که با حضور کوتاهش در فیلم بسیار خوش درخشیده ست.

« خانه دختر » می توانست و قرار بود اثر جسوری باشد و این را می توان در موضوعات مطرح شده در فیلم که همگی به شک و تردید در رابطه قبل از ازدواج می گذرد مشاهده نمود, اما فیلم در پرداخت سوژه و گره گشایی بسیار ضعیف عمل کرده و روایت گسسته ای دارد. از یک سو با ایجاد گره کور در داستان, سر نخ را از دست عوامل فیلم و درنتیجه مخاطب در می‌آورد و از سویی نمی تواند شخصیت پردازی کرده و برای تبدیل اثر به یک ملودرام اجتماعی، هر بلای ممکن را که می شد به راحتی حل و فصل کرد، به سر سمیرا می آورد و با سکوت و فرار او, یک سوتفاهم را به بحران تبدیل می کند; بحرانی که علی رغم نیت کارگردان, منتهی به بررسی یک معضل اجتماعی و یافتن راهکاری مناسب برای حل آن نمی‌گردد.
سینمای امروز ایران بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد تا آثاری را به خود ببیند که در آن تفکرات اشتباه سنتی, مورد چالش قرار می گیرند تا جامعه آن را دیده و نسبت به برخورد با آن مصمم شود. اما رویه رایج سینمای ایران که ساکت ماندن جنس زن در مواجهه با تفکرات اشتباه سنتی و سپس دست و پا زدن و تقلا برای زندگی و در نهایت تسلیم شدن است، کارایی مشخصی به جز برانگیختن حس ترحم مخاطب ندارد.

این فیلم, با پایان باز به انتها نمی‌رسد, اما سوالات بی پاسخ بسیاری را در انتهای فیلم به وجود آورده و بیننده بدون دستیابی به پاسخ سوالات بیشماری که از دیدن فیلم حاصل شده, سالن سینما را ترک می‌کند: به فرض که مرد به موقع پاسخ تماس تلفنی سمیرا را می داد, نتیجه چه می شد؟ سمیرا با درک و حمایت نامزدش از خودکشی منصرف میشد یا صرفا مرد به خاطر آبرو و مخارج جشن, تن به ازدواج می داد ولی در ادامه از درون دچار کشمکش می شد که چرا سمیرا به این خواسته تن نداده تا پاکدامنی خود را ثابت کند و در نتیجه آرامش خود و اعتماد به نامزدش را از دست می داد, و یا شاید هم از همان ابتدا نسبت به او بدگمان میشد و جشن را برهم میزد؟
سمیرا چرا با وجود مقاومت به جا در برابر خواسته ی خانواده ی همسر, بلافاصله با خودکشی تسلیم شده و خود را نزد هم دانشگاهی ها, هم محله ای ها و حتی پدرش, بی آبرو و بدنام می کند؟
پدر, چرا چنین راحت دختر را به خاک سپرده و قصد رفتن از محله را می کند؟
پدر چه سهمی در بی آبرویی دختر دارد و چرا مثل جامعه, بی محکمه دخترش را محکوم میکند؟
قصد خواهر از ارسال پیامها و ایمیل چیست؟ قصد اثبات بی گناهی خواهر را دارد یا قصد انتقام از پدر که دربرابر مرگ سمیرا واکنشی به شدت منفعلانه از خود نشان داده است؟...

این فیلم می‌توانست و می‌بایست خوب ساخته میشد, اما بعد از تماشای فیلم سوال بزرگ و بی جواب دیگری ذهن بیننده را درگیر میکند: فیلمی چنین از هم گسیخته, اصلا به چه دلیل برجسته و مهمی توقیف شده بود!!!!
0
5 هفته قبل

یونس
آقا علیرضا اونجایی که ستاره هست پایین ترش یه مستطیل هست که اونجا رو کلیک کن و بعد از یک تا ده شماره میاد هرچند تا ستاره خواستی میتونی بدی
0
5 هفته قبل

علیرضا مسجدجامعی
سلام
ممنونم یونس عزیز
اما من مشکلم اینه که اصلا ستاره ای نمیبینم که پایین اون مستطیلشو ببینم !!!
خواهش میکنم دقیق آدرس بده ، تو کدوم قسمت ؟
بازم ممنون ...
1
4 هفته قبل

علیرضا مسجدجامعی
از حضار خواهش میکنم یکی به من یاد بده که چطوری توی نظراتتون ستاره میزارین ؟ من متاسفانه بلد نیستم !!!
1
6 هفته قبل

آرمین
بالای نظرات نوشته رای شما اونجا ستاره بدین
1
6 هفته قبل

علیرضا مسجدجامعی
میتونی بهتر آدرس بدی آرمین جان ؟
نفهمیدم کجاس ؟؟؟
0
5 هفته قبل

علیرضا مسجدجامعی
فیلمی بود که متاسفانه بعد از ممیزی میتونم بگم حدود یک پنجم اون حذف و بریده شده بود ! بطوریکه وقتی چراغهای سینما روشن شد و به اصطلاح فیلم تموم شد ، همه داشتن همدیگرو نگاه میکردن که پس مابقیش کو ؟! البته از این لحاظ که دوباره آخر فیلم ، مصیبت و غم اول اون رو دوباره سر بیننده خراب نمیکرد خوب بود . قصه خوبی داشت اما بلایی که ممیزی سر فیلم در آورده بود ، بیننده و مخاطب رو حسابی آزار میداد . از روند فیلم و اینکه آخر فیلم رو اول نشون میداد و ماجرای فیلم رو در آخر ، خوشم اومد و کار قشنگی بود . بازیها هم تقریبا و روی هم رفته خوب بود اما در فیلمبرداری خیلی زیاد از تکنیک کلوزآپ استفاه میشد بطوریکه مخاطب فکر میکرد کارگردان میخواد با نشون دادن زیبایی چشم و ابروی عوامل به زیبایی فیلمش اضافه کنه . در یک قسمت هم دوربین وقت نسبتا زیادی رو روی تصویر مات و مبهوت مونده داماد که به اصطلاح دنبال عروس فراریش توی خیابون میگشت زوم کرده بود که همه مردم داشتن بطرف چیزی نامعلوم از پشت داماد میدوند که آخر هم معلوم نشد که مردم به دنبال چی داشتن دست و پا میزنن ! من خیلی تعجب کردم که آخه چی بود ؛ و مردم به دنبال چی میدویدن !!! ضمنا در توضیح خلاصه فیلم آمده : (مرتضی قصد دارد خانه کوچک‌شان را زیر قیمت بفروشد تا زودتر از محله و نگاه سنگین مردمانش فرار کند ...) که اینقدر این موضوع توی اصل فیلم ناچیز و گم و کمرنگ بود که من وقتی قبل از فیلم توضیحشو داشتم میخوندم فکر میکردم فیلم داره روی محوریت فروش خونه میچرخه ، در صورتیکه اصل فیلم اونقدر موضوع های پر رنگ و اصلی داشت که اصلا شاید کسی دغدغه فروش خونه رو اصلا نداشت ...
0
6 هفته قبل

آرمین
فقط ۲ دقیقه سانسور داره
1
6 هفته قبل

علیرضا مسجدجامعی
اینطور نیست آرمین عزیز ، برید بخونید ، این فیلم سلاخی شده ...
0
5 هفته قبل

مهدی
خوب نبود.
0
6 هفته قبل
مشاهده نظرات بیشتر