سیانور

سیانور

(1394)
7.2
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 155 کاربر

فیلم سینمایی

100 دقیقه
حادثه‌ای, زندگی‌نامه‌ای, مهیج
اکران شده در 1395/07/28

خلاصه داستان فیلم سیانور

قصه «سیانور» در دهه 50 می‌گذرد و محور اصلی آن زندگی عاشقانه یک زوج است که در آن دوره زمانی به تصویر کشیده می‌شود...

«سیانور» فیلمی ارزشمند در چرخه تولیدات سینمای ایران
ابوالفضل ذوالفقاری : فیلم نجیب و شریف «سیانور» اثری که برخلاف ذهنیت سیاست‌گریز سینمایی جامعه و ابتلای ذائقه مخاطب به فیلم‌های سطحی و نازل فضای جدیدی را عرضه کرده است. درست است که شاهکار نیست ولی در چرخه تولیدات سینمای ما جای این گونه تولیدات خالی است.
سیانور – تاریخ – رسانه
فاطمه مجتهدی: به هر حال سیانور در سینمای ایران، حرکتی رو به جلو است و تاریخ معاصر ایران که انباشته از داستان‌ها و عبرت‌هاست نیازمند توجهی بیش از این از طرف سینماست.
سیانور ، ضد قهرمان
سیدعلاء سیادت : سیانور فیلمی شده که تصویر بسیار خوبی از ساواک و سازمان مجاهدین، ارایه می‌دهد اما جای یک قهرمان انقلابی برای ماندگاری و تاثیرگذاری بیشتر و موفقیت بیشتر در اکران و جشنواره‌ها ، در این فیلم بسیار خالی است.
التقاط با طعم سیانور
فرانک آبادی: این اثر قابل تقدیر است زیرا سیانور در سینمای ایران جزو معدود آثاری است که به جای ساخت مستند یا مستندبازسازی برای روایت یک اتفاق مهم تاریخی، موفق به خلق درامی داستانی، بدون دست بردن به سیر حقیقی وقایع، شده است.
سیانور، نگاهی بر پرتگاهی از تاریخ
مصطفی عبدی: باید گفت سیانور جزو آثار قابل دفاع است که نه تنها سنت و مذهبی ایران و ایرانی را تحقیر نمی‌کند، بلکه قصه‌ای می‌آفریند که در حاشیه‌اش سعی در به نمایش گذاشتن قله‌ای از قله‌های مقاومت عزتمندانه‌ی یک ملت را می‌نماید.
گزارش یک مرگ از پیش اعلام شده
علی فرهمند: «بهروز شعیبی» کارگردانی است که یک گام جلوتر از سایر کارگردانان هم‌ کیش خودش قرار دارد. این گام هم در این است که او، نماها و زوایای دوربین را می‌شناسد و می‌داند کجا و چطور باید از بازیگران چگونه نمایی گرفت.
نقد فیلم سیانور: تیغ کند
مدیسا مهراب پور: این سردرگمی باعث می‌شود «سیانور» نه عاشقانه‌ای غمناک و پرسوز باشد که اگر می‌بود در سکانس پایانی تماشاگر باید دچار یک غلیان عاطفی تراژیک می‌شد نه یک فیلم سیاسی جنایی نفس‌گیر.
بغرنج سیاسی در بستری عاشقانه
میثم کریمی: گنجاندن عاشقانه‌ای سطحی توسط شعیبی در دل داستان نیز کمکی به افزایش بارِ درام فیلم نکرده تا در پایان به یک کلیشه کلاسیک منجر شود.
سیانور, حقیقتی گمشده در تاریخ معاصر
افشین علیار: این فیلم برای بهروز شعیبی گام روبه جلویی محسوب می‌شود و باید ساخت این گونه از فیلم‌های تاثیرگذار در سینمای ما بیشتر شود چرا که نسل جدید باید اطلاعات درستی از تاریخ معاصر کشور داشته باشد.
نقدی بر فیلم سینمایی سیانور
حانیه پایور: دیالوگ ها، نقطه قوت و شاید پاشنه آشیل فیلم. کلماتی ثقیل و ادبیاتی نامانوس برای مخاطب عام که با ریتمی مسلسل‌گونه یا ایدئولوژی سازمان را به رخ می‌کشد یا سعی در محکوم کردن رقیب و توجیه رفیق دارد. فیلم بسیار پرگفتگوست، آن هم با کلماتی که شاید بیشتر بوی شعارهای تاریخ گذشته را می‌دهد.
سیانور، وقتی زنان قربانیِ تشکیلات سازمانی می‌شوند
نفیسه ترابنده: “سیانور” فیلمی ارزشی که به خوبی نشان داده است زنانی را که در نهایت به هنگام گرفتار شدن در دام ساواک، خوردن سیانور را به زندگی ترجیح می‌دهند.
در حکم کیمیا
مهدی اباذری: سیانور از آن دسته فیلم‌هایی است که زیادشان کم است. از آن‌هایی که هالیوود هم سالی چندتایشان را عمدتا بر پایه دروغ و تحریف و بزرگ نمایی_ می‌سازد.
فیلم «آرمان»
مجتبی اردشیری: «آرمان» در «سیانور» یک عنصر تقدس یافته نادیدنی نیست. اجزای آن را می‌فهمیم. می‌دانیم دو گروه بر سر چه نکاتی از آرمان به جان هم افتاده‌اند.
فیلمی از شاگرد زرنگ سینمای انقلاب
محمدرضا وحیدزاده: سیانور فیلمی است استادانه که همۀ اجزای آن در ترکیبی متوازن، در خدمت بیان حرف اصلی فیلم و وفادار به بیان سینمایی آن است. سیانور یک کلاس فیلمسازی است.
نقد فیلم سینمایی سیانور
نظام‌الدین عرب‌زاده جمالی: بسیار ساده انگارانه است اگر «سیانور» را صرفا عاشقانه، پلیسی، یا سیاسی بدانیم.
Ads

داستان فیلم سینمایی سیانور

خلاصه داستان

قصه «سیانور» در دهه 50 می‌گذرد و محور اصلی آن زندگی عاشقانه یک زوج است که در آن دوره زمانی به تصویر کشیده می‌شود...

گونه / ژانر (3)

حادثه‌ای
زندگی‌نامه‌ای
مهیج

حواشی فیلم سینمایی «سیانور» (4 حاشیه)

این فیلم تنها اثر سی و چهارمین جشنواره‌ی فیلم فجر بود که به صورت نگاتیو فیلمبرداری شده بود.
بهزاد عبدی آهنگساز این فیلم تا کنون ساخت موسیقی فیلم‌هایی همچون «دهلیز»، «مزار شریف»، «آل»، «خاکستر و برف» و... را برعهده داشته است.
هانیه توسلی پیش از این با بهروز شعیبی در فیلم «دهلیز» همکاری داشته و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره‌ی سی و یکم را برای بازی در «دهلیز» دریافت کرده است.
مسعود احمدیان، نویسنده‌ی فیلمنامه‌، مشاور و سرپرست معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی است.
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این فیلم لذت بردید؟


فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


تا انتها مشتاق تماشای فیلم بودید؟


پایان فیلم راضی‌کننده است؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می کردید؟


فیلم از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از فیلم سیانور (از مجموع 50 رای)


سرگرم‌کننده
7.4
ارزش تماشا
8.3
جذاب
8.0
پایان مناسب
6.8
تفکربرانگیز
6.6
خوش ساخت
8.3
مناسب خانواده‌
7.6
مناسب کودکان
2.4

نظرات مردم (43 نظر)


سید رمضان حسینی
۱. به لحاظ فرم، فیلم نسبتا خوب و خوش‌ساختی بود. نقطه قوتش فضاسازی و صحنه پردازی و گریم واقعیش بود و نقاط ضعفش فیلمنامهٔ پراشکال و بعضا بازی‌های بد (هرچند بازی‌های خوب هم کم نداشت). در کل فیلمی متوسط بود.

۲. بهروز شعیبی کارگردان جسوری‌است؛ طبیعتا به نظر من. در انتخاب موضوع فیلم‌هایش خیلی از ملاحظات را کنار می‌گذارد. شاید چون می‌داند می‌تواند موضوع پرحاشیه‌ای مثل مجاهدین خلق یا قصاص را انتخاب کند، سوال‌ها و ابهامات و نظراتش را بگوید و بعد جوری که فیلمش هیچ خط قرمزی را رد نکند ماجرا را حتی به نفع جریان حاکم هم جمع کند. خوشبختانه باید پیدا شدن چنین کارگردانی را به نظام تبریک بگوییم :-). کاش یاد بگیرد و تکراری نشود.

۳. شعیبی را دوست دارم چون نگاهش با نگاه متداول به مسئله متفاوت است و بلد است چطور نگاهش را در فیلمش بیاورد بدون این‌که به جایی بر بخورد! برای مثال ر. ک. جایی که بعد از نصیحت کردن‌ها و عتاب کردن‌های امیر، هما جوابش را می‌دهد که هیچ مادری دلش نمی‌خواهد بچه‌اش را رها کن و بعضی وقت‌ها لازم است بعضی آدم‌ها از همه چیزشان بگذرند و... از این‌طور حرف‌ها. یک بیانیهٔ بی‌طرف در رثای دغدغه و آدم‌های تشکیل‌دهندهٔ مجاهدین خلق. چیزی که در نگاه‌های یک طرفه و کلیشه‌ای این روزها، که دست‌آورد رسانه‌های جمعی است، کم‌یاب است.

۴. به شدت معتقدم این فیلم وام‌دار حکومت نظامی گاوراس است. هر چند تجربهٔ مجاهدین خلق در ایران به نسبت باقی گروه‌های دانشجویی مسلح انقلابی چپ‌گرای دیگر کشورها متفاوت است و این باعث تفاوت فیلم از یک جایی به بعد می‌شود. اما به وضوح مشخص است که قسمت‌های مربوط به تشکل‌بازی‌ها و از آن طرف پلیس‌بازی‌ها و از همه مهم‌تر صحنه‌های مربوط به ترور آمریکایی‌ها شدیدا متاثر از فیلم حکومت نظامی‌است. البته دوستی می‌گفت این شباهت به احتمال زیاد ناشی از شباهت اوضاع ایران آن زمان با شرایط آن فیلم است که چندان هم دور از ذهن نیست.
1
3 هفته قبل

علی محمدی
کارگردانی عالی
0
3 هفته قبل

نصیر
فیلمی هست که باید با پش زمینه قبلی دیده بشه ... کار قشنگیه . من خوشم اومد
0
4 هفته قبل

حمیدرضا محمودی
طراحی صحنه و لباس بی نظیر بود... فیلم خوش ساختیه
0
4 هفته قبل

محمدرضا
خوب، با پس زمینه رمانتیک
دهه هفتادیا و هشتادیا لازمه ببینن
0
4 هفته قبل

آزاده شهبازی
افتضاح
0
4 هفته قبل

لیموناد
فوق العاده بود ، از بازی بازیگرا گرفته تا فیلمبرداری و گریم و طراحی صحنه و لباس
0
4 هفته قبل

یگانه
عالی. یک عاشقانه سنگین و جذاب که بعد از اتمام فیلم گویی قدرت جدا شدن از صندلی را نداریم.
1
5 هفته قبل

امیران سنتر
افتضاح
حیف وقت
تکراری
0
5 هفته قبل

امیران سنتر
موضوع تکراری
ارزش دیدن نداشت
0
5 هفته قبل
مشاهده موارد بیشتر
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران